Agronautti kirjoitti:Carnivor kirjoitti:Belor Agron rakeinen NS näyttäisi olevan 220 €/tn ja sisältää 21 % typpeä eli typpikilolle hintaa 1,05 €/kg kun Envorin nestemäisessä hintaa tulee 1,33 €/kg. Uudet lannoitteiden hinnat harvoja positiivisia uutisia maataloudelle pitkään aikaan.
IBC kontit on yleensä noin 80 € kpl. Veden pehmennykseen ei varmaan tarvita kuin 1% vesimäärästä.
Tänä kesänä käytössä Belorin NS.. pölisee kovasti.. ei hyvä kun levitin traktorin nokalla

. Cemagron NS (v2014 säkit) on "suolakiteen" näköistä ja ei juurikaan pölise.. Yara Bela Sulfania kans joskus ollut mutta siinä aika nihkeesti rikkiä (14%) ja sen tilaaminen kevättalvella ei onnistu; aina sanoovat ei ole saatavana... kele pitäkööt tunkkisa..

Itse levittelin viikko sitten varastosta parin vuoden takaiset Belorin AS-säkit rapseille. Belorilla on (tai ainakin oli) kahta eri AS:ää, toinen on isompia rakeita ja toinen taas niitä kiteitä, jotka pölisevät eivätkä lennä kovin tasaisesti. Se premium-AS on kohtuullista levittää, mutta toki AS ruostuttaa kaiken, joka metallille haiskahtaa.
Tänään sitten ajelin kaverille tuota Yaran Sulfania, se oli tosi hyvää levittää ja lähtee itsellekin tilaukseen ensi kautta ajatellen rikkitäydennykseen.