Siipiteräkultivaattori

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

jyväjemmari
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 1
Liittynyt: 17 Marras 2007, 21:49
Paikkakunta: pirkanmaa

Siipiteräkultivaattori

Lukematon viesti Kirjoittaja jyväjemmari »

Siipiteräkultivaattorin hankinta tullut ajankohtaiseksi. (Ostokuumetta havaittavissa !) Muokkaimen tehontarve vielä askarruttaa. Maat ovat jäykkiä savimaita ja rinnettäkin on paikoin tarjolla. Käytössä 160 (iso) heppaa, jolla uskoisin 3-metrisen kyllä liikuvan, mutta meniskö vielä 4-metrinenkin.
4 metrinen kiinnoistaisi lähinnä mahdolloisen kevätkäytön muodossa. Omat kokemukset rajoittuvat Potilan KK 15 ja 120 hp Massikkaan. Kumpikaan ei säväyttänyt, teho ei riittnyt kunnon vauhtiin ja KK vaikutti vähän rimpulalta. Itsellä tutkinnan alla Lemken tai Kongskilde.
Kokemuksia, mielipiteitä ...
anpu
Luokka: 75 hv., takaveto
Viestit: 80
Liittynyt: 03 Maalis 2005, 00:12
Paikkakunta: Lpr

Lukematon viesti Kirjoittaja anpu »

Itellä Lemken 3-metrinen ja NH akselin päästä mitattu 188 hepoa. Työsyvyys syksyllä n. 10-12 cm, jopa 15 jos olkea paljon. Tiukalla ja märällä savella hikisesti 8 km/h, multa- ja hietamailla 15km/h puolella kaasulla(kovempaa ei kannata ajaa jälki menee huonoksi). Toisekseen 4-metrinen painaa liikaa nostolaitekäyttöön, hinattava 4-metrinen Lemken yli 30t€ vertaa 3-metrinen nostolaitekone alta 10t€, metrihinta kohallaan. Ajelen keväällä n. 8-10 cm työsyvyydellä palat kerran läpi 2.5-3 ha/h ja kylvän seuraavana päivänä ilman äestyksiä (möin äkeen tarpeettomana pois).
nimim. ei paluuta kyntöön
Avatar
JarJar
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 434
Liittynyt: 31 Maalis 2006, 22:06
Paikkakunta: Kouvola

Lukematon viesti Kirjoittaja JarJar »

3m Mega-dania vedetään lastutetulla 6620 JD:llä normaalisti n.12cm syvyyteen 12-15km/h. Hepoja on akselin päässä reilut 180 ja kulkee vaivatta. Aikasempi vetokone hiukan piristetty 5150 maksumi antoi tiukoissa paikoissa kaikkensa ja aina ei riittänytkään. Myös painoa olisi hyvä hiukan olla, sillä maksumi tuntui hiukka köykäseltä (pito loppuu). Lohkot meilläpäin savisia ja mäkisiä. Työnopeuden pitää käytännössä olla aina päälle 10km/h että jäljestä tulee tasaista ja olki multaantuu hyvin.
MK
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 402
Liittynyt: 22 Helmi 2005, 09:25
Paikkakunta: Seinäjoki

Lukematon viesti Kirjoittaja MK »

Hyviä ne on kummatkin, Konskilde pelaa paremmin kevyillä mailla, sen verran avarempi.Itte en välttämättä kuitenkaan ottaisi kumpaakaan vaan jonkun jossa piikit kolmessa rivissä, jälki paranee eikä niin tukkoisia.Köckerlingiltä löytyy http://www.ekotjanst.fi/fin/index.html ja Horssilta ja taitaa Amazonellakin olla, varmaan muitakin.
Avatar
JarJar
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 434
Liittynyt: 31 Maalis 2006, 22:06
Paikkakunta: Kouvola

Lukematon viesti Kirjoittaja JarJar »

MK kirjoitti:Hyviä ne on kummatkin, Konskilde pelaa paremmin kevyillä mailla, sen verran avarempi.Itte en välttämättä kuitenkaan ottaisi kumpaakaan vaan jonkun jossa piikit kolmessa rivissä, jälki paranee eikä niin tukkoisia.Köckerlingiltä löytyy http://www.ekotjanst.fi/fin/index.html ja Horssilta ja taitaa Amazonellakin olla, varmaan muitakin.
Eikö se ole juuri päin vastoin? Eli nuo missä on pienempiä hanhenjalkoja paljon ovat paljon tukko herkempiä kun nuo isohanhenjalat? Itse olen ajanut puimatonta ohraa ja ei silläkään tuota 3m 7-hanhenjalkasta Mega-Dan:ia tukkoon saanut. Lisäksi tuo 3 rivi pidentää muokkaria jonkun verran eli painopiste tulee kauemmas niin on nostolaitteissa vieläkin raskaampi.
MK
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 402
Liittynyt: 22 Helmi 2005, 09:25
Paikkakunta: Seinäjoki

Lukematon viesti Kirjoittaja MK »

Ne vanhemmat on tukkoosia mutta ei nämä uudet.Painopiste asia on tosiaan just noin, raskahia pakkaavat olemahan.
Avatar
[[cummins]]
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 216
Liittynyt: 24 Loka 2007, 20:34

Lukematon viesti Kirjoittaja [[cummins]] »

eihän kultivaattoriinkaan ny aivan 100% voi siirtyä, pakkohan ne joskus on kyntää!!!!maa tivistyy ja taudit ja rikkaruohot lisääntyy!!!
Avatar
JarJar
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 434
Liittynyt: 31 Maalis 2006, 22:06
Paikkakunta: Kouvola

Lukematon viesti Kirjoittaja JarJar »

[[cummins]] kirjoitti:eihän kultivaattoriinkaan ny aivan 100% voi siirtyä, pakkohan ne joskus on kyntää!!!!maa tivistyy ja taudit ja rikkaruohot lisääntyy!!!
Miksi on "pakko" kyntää? Eikös se kyntö kuitenkin pahiten aiheuta kyntöanturan syntymistä peltoon? Huolellisesti tehdyssä kevytmuokkauksessa ei rikat ja taudit ole sen kummosempi ongelma kuin kynnössäkään. Torjua niitä pitää kuitenkin jos meinaa hyviä satoja saada. Toki kyntö on järkevin vaihtoehto heinänmaan muokkaukseen (tai sitten suorakylvö?).
Avatar
claas58
Luokka: >500hv
Viestit: 575
Liittynyt: 28 Heinä 2006, 22:32
Paikkakunta: Kemiönsaari

Lukematon viesti Kirjoittaja claas58 »

[[cummins]] kirjoitti:eihän kultivaattoriinkaan ny aivan 100% voi siirtyä, pakkohan ne joskus on kyntää!!!!maa tivistyy ja taudit ja rikkaruohot lisääntyy!!!
Nimenomaan kannattaa kokonaan siirtyä kultivointiin koska kestää aikansa ennen kun maa sopeutuu siihen. Kun on kauan kultivoinut ja sitten taas kyntää niin menettää kultivoinnin edut.
Rikkaruohoissa siemenpankki aikaa myöten pienenee kun maata ei käännetä syvältä. Ainakin kultivoinnin alussa yleistyy eri rikkakasvit kuin kynnössä ovat yleisiä.
Avatar
perfekt
Luokka: >500hv
Viestit: 1639
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 19:41
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja perfekt »

Tuossa Euroopassa kun sato- ja olkimäärät isohkoja ;

Luottavat enempi Juuri Siipiteräkultivaattoriin / tai piikkiin yleensä

Lautasmuokkain suomen kivisille ja pienisatoisille pelloille ?

Nyt tosin tulollaan myös piikkien ja kiekkojen yhdistelmäaseita kuten

Simba SL , Tiger MT , topdown jne,,,,,,,,,, Esim Sängen avaukseen

keväällä
Avatar
aksu
Luokka: >500hv
Viestit: 716
Liittynyt: 14 Tammi 2006, 18:35
Paikkakunta: turun seutu

Lukematon viesti Kirjoittaja aksu »

[[cummins]] kirjoitti:eihän kultivaattoriinkaan ny aivan 100% voi siirtyä, pakkohan ne joskus on kyntää!!!!maa tivistyy ja taudit ja rikkaruohot lisääntyy!!!
Taudit eivät lisäänny kun huolehtii asiallisesta viljelykierrosta. Kultivaattorilla pystyy juuri näitä tiivistymiä kuohkeuttamaan. Kyntö aiheuttaa vaan sitä anturaa...

Ja niinkun edellä on todettu niin kultivoinnin jälkeen ei kannata kyntää, sillä tehty työ menee kokonaan hukkaan. Eli maa on sopeutunut matalaan muokkaukseen jne, niin rakenne pilataan sitte auroilla...
claas58 kirjoitti: Rikkaruohoissa siemenpankki aikaa myöten pienenee kun maata ei käännetä syvältä. Ainakin kultivoinnin alussa yleistyy eri rikkakasvit kuin kynnössä ovat yleisiä.
Tollastaa en viel itte oo huomannu vaikka piakkoin 20v kultivoitu. Ja ei ikinä kynnetty välillä. Maan rakenteen muutoksen kyllä huomaa. Vesi menee paremmin maahan jne.
traktorikuski
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 215
Liittynyt: 20 Joulu 2006, 14:54
Paikkakunta: Sipoo

Lukematon viesti Kirjoittaja traktorikuski »

Jos ryhtyy kevytmuokkaukseen niin silloin pitäis nimenomaan unohtaa kyntö. Kestää joitakin vuosia ennen kuin madot lisäntyy, kyntöantura häviää, jne.
Voit huoletta ostaa leveämpi kulitivaatori. Jos ei jaksa syksyllä vetää, poista uloimat piikit. Keväällä kun ei mennä syvään, kaikki piikit mukaan. Ja jos joskus vaihdat traktoria joka yleensä vaihdetaan isomaksi, silloin sulla on sopivan kokoinen kultivaatori. Ja jos joskus myyt kultivaatorin, nelimetrinen pitää varmasti arvonsa paremin kun kolme metrinen.
Avatar
perfekt
Luokka: >500hv
Viestit: 1639
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 19:41
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja perfekt »

Tuo Kultivaattori nimitys tuo mieleen kotimaiset silmukkapiikki laitteet;

Muko , potila jne heinäharavat suurennettuina joustavalla piikillä ja

jonkinlainen terä siellä päässä.Siivekkeillä tai ilman

Niissä 4m tai enempi metrejä voi olla myyvä ja pystyy vetään yleisimmillä traktoreilla 80-100hp.

Jos Puhutaan Siipiterälaitteista , olisi hyvä aloittaa keskustelu

Sanalla Muokkain ( Vaikka Muokkain siipiterin tai siipiterämuokkain )

Silloin 4 M laite alkaa olla sen lajin ankkuri Esim Lemken Smaragd 4M tms että T 190 vallu

Hyytyy jo alkuunsa ja saa olla säätämässä laitetta kohti pintaa jotta yleensä liikkuu ollenkaan kovemmilla mailla. Veturi syytä olla yli 200 hp
Murtola_Lasse
Luokka: >500hv
Viestit: 1049
Liittynyt: 17 Joulu 2004, 15:27
Paikkakunta: Marttila
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja Murtola_Lasse »

Kevytmuokkaus on nykyään usein raskasmuokkausta, kun pitää olla iso ja painava traktori edessä että vetää isoa ja painavaa muokkainta ja polttoainetta palaa :twisted:
Kyntö lisätoimenpiteeksi :!:
Avatar
perfekt
Luokka: >500hv
Viestit: 1639
Liittynyt: 19 Joulu 2004, 19:41
Paikkakunta: Loimaa
Viesti:

Lukematon viesti Kirjoittaja perfekt »

Niinpä, mutta sano mikä siihen ajaa että pitäisi saada heti kerta-ajolla valmista. Maailmalla isot pinta-alat mutta mikä Suomessa ?

Tuossa Kevytmuokkain painoja ja tehon tarve suosituksia ;

Esim 4 M SL vajaa 6 tonnia j yli 200 hp min

http://www.simba.co.uk/assets/download_ ... _nov07.pdf

Tämä sängelle jättö EU pykälä voipi olla kanssa osa syyllinen ?
Vastaa Viestiin