En tiiä kuinka kuollut tämä foorum on, mutta saahan sitä kokeilla, jos vaikka jonkinlaisia näkemyksiä/kokemuksia asian suhteen saisi.
Elikkäs... Meillä(tai siis porukoilla) vanha n. 25 paikan parsinavetta, jossa tällähetkellä kasvatetaan hiehoja lypsytiloille. Osa omia kasvatteja, jotka siemennetään-->myydään eteenpäin(mieluiten ennen poikimista), ja osa "vuokraparressa". Peltoa yhteensä noin 27 ha ja metsää jonkin verran. Laitumia lähellä 3ha ja luonnon-ja metsälaitumien mahdollisuus n.10ha(enemmän ja vähemmän yhteydessä peltoihin).
Yllätyksenä ei varmaan tule, jos sanon, että tila kituu nykytoiminnalla ja kokee hitaan kuoleman, ellei jotain muutosta aleta tekemään. Hiehojen kauppa hidastuu entisestään(tilakoot suuria-->oma karja uudistuu hyvin-->tarve ostaa uusia hiehoja pieni), ja vanhan navetan kunto heikkenee jatkuvasti. Työt tehtävä käsin, rehu ladosta kottikärryillä ruokintapäydälle, lanta nuorempien eläinten takaa toisilla kärryillä pois, kuivitus talikolla ja saavilla kantaen jajajaja... Terveys, niin fyysinen kuin henkinenkin on koetuksella jatkuvasti.

Noh. Mikä avuksi? Tila nyt kuitenkin haluttaisiin pitää pystyssä tulevaisuudessakin.
Ollaan mietitty jo kauan lihakarjaan vaihtamista, mutta ensimmäiset ongelmat alkavat juurikin tuosta vanhasta navetasta. Se kun ei sovi mitenkään emolehmien pitoon. Pelkästään loppukasvatustako sitten??? Isommat liharodut eivät mahdu olemaan kunnolla ja tehoruokinta(ja tehopaskominen) työllistää vielä entisestään.

No miten highlandien laita? Pelkän vedottoman ja kuivan paikan rakentaminen halvin vaihtoehto, laitumiakin olisi pienela karjalle hyvin, mutta hidas kasvu ja lihan markkinoinin kanssa joutuisi ottelemaan (suoramyynti ainoa mahdollisuus? Miten sen kanssa edes toimitaan? Teurastamot eivät kuulemma näitä karvakamuja huoli, ja jos huolivat, niin sitten ihan pilkkahintaan.)
Muita rotuja mietittiin emolehmätoiminnan kannalta ja kiinnostusta herätti eniten ehkä angus ja toisena hereford. Menisikö nämäkin ulkosalla säänsuojassa? Vai ovatko herkempiä kuin HC:t?
Ajatus uudesta kylmäpihatosta vinokuivikepohjineen houkuttaa, mutta näin pienellä tilakoolla on varmaan suorastaan naurettavaa edes miettiä tuollaisen konseptin kannattavuutta. Vai onko?
Angus emoja n.30 + hiehoja ja sonneja, lihansuoramyynti, tehokas laidunnus keväästä syksyyn, uusi kylmäpihatto? Onko edes teoreettisesti mahdollista näillä ha määrillä ja nousevatko aloituskustannukset jo ylitsepääsemättömiksi?
Pitkä tuli tekstisä, mutta pitkään ollaan kyllä mietittykin!
Ulkopuolisten mietteitä odottelen ja jatkan haaveilua maatilan uudistamisesta niin kauan, kunnes joku tulee ja lyö järkeä tähän päähän!
