Ensimmäinen lukematon viesti • 4 viestiä
• Sivu 1/1
viljakuivurin sähkönkulutushei, itselläni ei ole peltoa mutta tulin tänne kysymään pissitäänkö tässä nyt rankasti linssiin. naapurin viljankuivuri on meidän sähköissä ja nyt kun sain vuoden 2017 korvauksen se oli 15e. Eli kuivuri olisi kuluttanut 1,25s kuukaudessa sähköä. Meidän leivänpaahdinkin kuluttaa enemmän että eihän tämä nyt voi mitenkään olla mahdollista?
Re: viljakuivurin sähkönkulutusOma laskimeni sanoo 1,25 € kuussa keskimäärin jos mitään kiinteää maksua ei ole sovittu huomioitavaksi.
Minkähän kokoisesta kuivurista kyse? Tiedät varmaan minkä kokoiset moottorit siellä pyörii kuivauksen aikana. Montako tuntia kuivuri on ollut käytössä? 15 Eurolla saattaa pikkukuivuri kuivattaa erän.
Re: viljakuivurin sähkönkulutusasia selvitetty. väärin oli maksettu.
Viimeksi muokannut stebu päivämäärä 12 Kesä 2018, 10:53, muokattu yhteensä 1 kerran
Re: viljakuivurin sähkönkulutusTarvitaanko siellä talvella sähköä, nappaat sulakkeet irti niin sammuu valot.
Onko tässä takana joku vanha sopimus? Kuulostaa kärjistyneeltä tilanteelta. Jos et saa mielestäsi riittävää korvausta sähkön käytöstä niin naapurihan saa hankkia oman mittarin. Saa sitten maksaa niitä kuukausimaksuja myös talvelta jolloin sähköä ei juuri tarvitse. Jos se tuntuu naapurille kalliilta vaihtoehdolta niin maksaa laskelmien mukaan sähköstä. Aika vanhoissakin kuivureissa on käyttötuntimittari josta voit tarkistaa montako tuntia kuivuri on ollut käynnissä. Valot ei kauheasti siihen lisää tee ellei nyt ihan ympäri vuoden pala. Sesongin jälkeen joku elevaattorin kulutus lastauksisa jne. arviolta.
4 viestiä
• Sivu 1/1
PaikallaolijatKäyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 3 vierailijaa |
|