Kokemuksia vaunukuivureistaPitäisi piakkoin tehdä oma kuivuri ja varastotilaa itselle.
Valinta olisi kallistumassa vaunukuivuriin ja sen yhteyteen joko pyöreät siilot tai kanttisiilot sijoitettuna vaunun sivuille suojarakennukseen. Kyselisin vähän muiden kokemuksia eri vaunukuivureista(Mepu, Arska, Antti) ja niiden yhteyteen rakennetuista varastoratkaisuista. Kuivuri olisi n.200-250hl(joka kyllä taitaa poissulkea Antin) ja varastotilaa pitäisi olla min. 2500hl. myöskin hakkeen ja turpeen käyttökokemukset kuivurin polttoaineena ovat tervetulleita.
Re: Kokemuksia vaunukuivureistaItsellä vähän samoja aatoksia.
Itse laittaisin pyöreät siilot tasapohjalla tyhjennysruuvin kera. Tai sit kartio itse valaen betonista. Kumpi lienee halvempi / järkevämpi ratkaisu?
Re: Kokemuksia vaunukuivureistaItselläni on vaunu ja kartiopohjaiset pyöreät siilot. Ihan toimiva systeemi. Kartiopohjaiset siilot itse valaen halvin mielestäni. Kannattaa vaan tehdä tarpeeksi jyrkät kallistukset sekä estää kosteuden pääsy reunoilta ja pohjasta, esim piki yms. Vaunun ympärille jonkinlainen katos on erittäin hyvä. Varsinkin tällaisena syksynä. Vaunu toiminut ihan ok. Täyttö tosin hitaampi kuin ns normaalissa kuivurissa. Tehokas elovaattori mielestäni kannattaa olla.
Re: Kokemuksia vaunukuivureista
Eikös Antilla ole just tulossa 200+ hehtoiset alipaine-vaunut? Ovat lehtitietojen mukaan ensiesittelyssä Koneforumissa, itseäni kiinnostaisi käydä vilkaisemassa.
Re: Kokemuksia vaunukuivureista
Niinpä näkyy, kiinnostaa kyllä itseänikin.
Re: Kokemuksia vaunukuivureistaTänäpäisen maaseudun mukana tulleessa agrimarketin liitteessä oli jotain taustatietoa ja tarjouskin.
Re: Kokemuksia vaunukuivureistaVuodesta 1985 aina viime vuoteen saakka kuivailin mepulla. Ihan Ok systeemi. Katos sekä mepun että kaatosuppilon päällä lähes välttämätön. Miinusta mepussa on suuri pääsulakekoon tarve, läppäelevaatori murskaa jyviä ( suurimmaksi osaksi tosin vain kosmeettinen ongelma, kuppielevaattori kannatta ruksata lisävarustelistalta), vanhemmat mallit pikkasen tehottomia. Iso plussa tulee jälleenmyyntiarvosta...
Nää uudet Antin mallit ihan ok, varsinkin alipainekuivaus tuo järkevyyttä tohon hommaan. Lämöeristystä kannattaa miettiä myös etukäteen. Myös jonkun näköinen puskurivarasto ois tarpeen ( halvimmillaan asfalttipiha yms.) Arska taitaa näissä vertailuissa jäädä pahnan pohjimmaiseksi...Paappalassa näitä on pihat täynnä, mutta niin taitaa olla ongelmiakin...
Re: Kokemuksia vaunukuivureistaitelle tuli tälle vuodelle 24 arskan vaunu, vanhan 110 antin paketin rinnalle. muuten olin arskan toimintaan tyytyväinen mutta täyttö tuntui hitaalta kun pieneen kaatokuiluun valuttelee kahuja kärrystä. millaista vikkaa niissä paappalan arskoissa on olluna??
Re: Kokemuksia vaunukuivureista
Tais olla täyskatastrofi lähellä siinä uusimmassa 1000 hl virityksessä ( ei vaunumalli )...myös öljyn kulutuksesta suhteessa kosteudenpoistoon olen kuullut huimia lukuja... ![]()
Re: Kokemuksia vaunukuivureistaMeillä on ollu joku viitisen vuotta mepun 205k. Ihan kohtuu toimiva laite ja edullinen ainakin silloin kun hankittiin. Jotain pikkujuttuja on kuitenkin ollut. Osa ominaisuuksia osa ihan selviä vikoja. Tässä hieman listaa.
-Levitinlautasta on vaikea saada levittämään viljaa tasaisesti. Vaihtelee eri lajeilla ja kosteuksilla. Osta tarpeeksi iso niin ei ole niin tarkkaa tuleeko kuivuri aina ihan täyteen vaan riittää, että kärrin saa tyhjäksi. -Reunimmaiset syöttötelat ovat liian reunoissa, keräääntyvä moska jää sulkuläpän väliin läppiä suljettaessa. Meillä asia on ratkaistu niin, että jos on samaa lajia niin reunimmaisia läppiä ei aukaista ollenkaan tyhjennettäessä. -Hidas täyttö ja tyhjennys tässä k-mallisarjassa. Kannattaa harkita tehokkaampaa elevaattoria ja erillistä kaatokuilua. Tyhjennyksen nopeuttaminen on hankalaa. -Jakaja joka ohjaa viljan kuivuriin tai pois niin liian peltinen, vääntyy ajan myötä ja alkaa laskea viljaa takaisin kuivuriin tyhjennettäessä, hidastaa entisestään tyhjennystä -Pannu on hieman pieni kuivurin kokoon nähden. Tässä nyt äkkiseltään mitä tuli mieleen. Pikkujuttujahan noi on tota hidasta täyttöä ja tyhjennystä lukuunottamatta. Mikään siemenkuivurihan tuo ei ole johtuen noista ylä ja ala ruuveista. Tai no uusissa ei ole enää yläkuljetinta vaan suora putki. L-sarjan mepuista löytyy sitten alipaineuunia ja teho kuljettimista, mutta hintakin alkaa olemaan pellillä kohdallaan. Kannattaisi myös miettiä tuollaisia stand alone tyyppisiä kuivureita. Ovat kaiketi edullisempia kuin vaunut, mutta vaativat sen erillisen kaatokuilun. Katto on ainakin suositeltava on sitten kyseessä vaunu tai stand alone. Mitä noihin varasto ratkasuihin tulee niin tee tasovarastoa. Voit säilyttää sit koneita, lannoiteita yms. kun varastossa ei ole viljaa. Säilytystilaa kun ei koskaan ole liian vähän.
Re: Kokemuksia vaunukuivureista
Hyvä idea maximoida käyttöastetta. Mites mahdolliset jyrsijät on pidetty loitolla viljoista?
Re: Kokemuksia vaunukuivureista
Puhtaudella... Eli ei ylimääräistä syötävää kuin mitä siilossa on, lattiat puhtaana ja siilossa peitto päällä. Kissa saa pitää ylimääräisistä tunkeutujista huolen. Joitakin hiiriä löytyy aina muovin alta, mutta niin niitä hiiriä löytyy myös peltisiiloista... Siis mulla kaks laakasiiloa, joista toisessa haketta ym. ja toisessa tarpeen mukaan koneita, apulantaa ja/tai viljaa. Nyt on apulantaa ja puimuri, tilaa olisi muullekin tavaralle. Tarkoitus oli tehdä avokatos nykyisen kuivaajan rinnalle, kuivaajakin tehty budjettiratkaisuna vanhoihin katettuihin laakasiiloihin ts. kaatosuppilo on reilu puolikas toista siiloa... Yksi betoniseinä olisi valmiina kuivurin peltisiilojen rinnalla, katos olisi helppo tehdä pitkälle sivulle. Helppoa säkkivarastoa jne. tarpeeseen, saisi pitkältäkin sivulta tavaraa ulos mistä vain. Toisaalta edelleen houkuttaa betonielementit, seinää ja lappeen jatkaminen. Tulisi joko laakasiiloa viljalle/koneille tai hakkeelle. Viljalle siksi erinomainen, että voisi valuttaa kuivurilta, ei tarvetta kuljettaa pihan toisella puolella oleviin siiloihin. Hakevarastonakin paikka kohdallaan kun stokerin säiliö olisi vieressä, mutta hakkeen kulutus sen verran pientä ja sen kantaminen etukuormaajalla pikkujuttu vrt. viljamassojen siirto puintiaikaan. Pyöreitä siiloja pari kappaletta, ja onhan ne käteviä mutta monikäyttöisyys puuttuu. Laakasiilosta pistelee rekan täyteen nopsaan, ensimmäisenä tyhjennettävänä siilona palvelee lähes koko vuoden ihan muussa kuin "tarkoituksessaan".
Re: Kokemuksia vaunukuivureistaTällä hetkellä on käytössä tasovarasto.
Ongelmana vain se että se pitää saada ajoissa tyhjäksi syksyllä että saa kalustoa katon alle, sen jälkeen tavaraa voi säilöä kärryillä n. rekkakuormallisen verran. Etuna tuollaisessa on juuri se monikäyttöisyys, eikä kuormanteko kestä etukuormaajalla ja isolla lumikauhalla kovin kauan. Jyrsijöiden kanssa ei ole ehtinyt olla ongelmia noin lyhyellä säilytyksellä mutta puimurinhytissä hiirenkusi haisee vieläkin ![]() ![]() Itse kuitenkin laittaisin jonkinlaiset siilot, voi sitten ainakin yrittää kikkailla hinnoilla, ja/tai tehdä ostajien kanssa sopimuksia toimitusajoista, tällöin monikäyttöisyyttä ei pääse helposti hyödyntämään. Itse kuivureista kiinnostaa tällä hetkellä kovasti tuo Antin uutuus, käyttäjäkokemuksia ei ole mutta onpahan ainakin kokenut valmistaja. Messuilla kysytyissä hinnoissakin on tasoissa vastaavan kokoisen Mepun kanssa, Arska olikin sitten n. 10% kalliimpi
Re: Kokemuksia vaunukuivureistaTänä kesänä tuli tehtyä: mepu 300k 60tn skandian kuppielevaattori, kanavaimurit, 4 pyöreetä ja 1 puskurisiilo. 6 tie jakaja + 2 tiejakaja yhden pyöreen pytyn päällä josta purkuputki kärrille..
Elevaattori 13,5m -> vilja menee omal painol pyttyihin, oliko hyvä ratkaisu niin en tiedä, jäi kuljettimia pois mut taas tuli vaunuun nähden korkea elevaattori mikä on hieman vaikea tukea. Miksi noi iso kuivuri, sulakepohjavalmiina (63A), kummiskin sama minimikuivauskapasiteetti kuin 240/270k, isompi uuni 400kw Levitinlautanen pienoinen ongelma, tarkkana saa olla täytön kanssa ettei tule liian täyteen -> huomasin kuivatessa märkää viljaa et se turpoo aluksi yllättävän paljon.... Itsellä ei aiempaa kokemusta lämminilmakuivauksesta joten vaunu tuntui turvalliselta ratkaisulta -> pystyy myymään eteenpäin helpommin.. Ton uuden antin vaunualipainekuivurin hinta politiikka kyllä hieman kiinnostaa..
Re: Kokemuksia vaunukuivureista
Suunnitelmissa on 60t elevaattori ja isompi kaatosuppilo jos Mepuun päädyn. Mitenkä lienee tullut muutoksia koneeseen vuosien aikana, onko noita ongelmia kenties korjattu? Ainakin jakajapellin vahvistaminen ei liene vaikeaa itsekään. Tuolla sopimattomuudella siemenkuivuriksi tarkoittanet sitä, että se ei tyhjene niin hyvin joten aina on edellistä tavaraa seassa? Mikäköhän noissa on kuivausteho/öljynkulutus. Mepun pannua olen kyllä kuullut kehuttavan.
PaikallaolijatKäyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 4 vierailijaa |
|