Ensimmäinen lukematon viesti • 9 viestiä
• Sivu 1/1
Takan hormin pelti ?Jotenkin tuntuis loogiselta ettei peltiä kannattaisi avata levälleen kun polttaa takkaa. Eikö lämpöhäviö olisi pienempi kun savut pääsisivät vain naftisti ulos ? Näin siis pienemmällä määrällä puita saisi enemmän lämpöä eli varausta ?
Re: Takan hormin pelti ?Miten ton hormin vedon kanssa käy?
Re: Takan hormin pelti ?Mä piän peltiä täysin auki, mutta pienentelen sitä mukaa, kun hiillos hiipuu. En tiiä mikä ois tehokkainta.
Re: Takan hormin pelti ?Jos meinaat avotakkaa, niin ropaa se suoraan Rumford tulisijaksi (googleen: rumford retrofit). Avotakasta ei saa kelpoa peliä muulla kuin kasetilla tai Rumfordauksella.
Muuten lähinnä parhaat hyödyt saa kun on sopiva ilmaylimäärä ja sopiva ensiö- ja toisioilman säätö. Esimerkiksi pienemmissä varaavissa tulisijoissa kokonaisilmansyötön luukkujen pinta-ala on luokkaa 100 cm2 ja toisioilma luokkaa 10 cm2. (Ei nyt ollut opasta käsillä, mutta muistaakseni meni about noin.) Tämä mitoitus siis pätee normaalilla hormilla, mutta jos hormi on valtava, niin sitten vetoa pitää vähentää joko pellillä tai vedonrajoittimella (Tigex yms.). Avoimissa tulisijoissa (takat), ilmaa syötetään aivan liikaa. Tämä johtaa huonoon palamiseen (palotila jäähtyy) ja lämpöhäviöihin (huoneilmaa puhalletaan ulos). Jos taas härveli on jo ilmatiivis ja ilmamäärät ovat hallittavissa, voisi miettiä vedonrajoitinta (Ktarke myy).
Re: Takan hormin pelti ?Meikäläinen sytyttää takan pellit täysin auki,kun palaa kunnolla pienennän vetoa sekä pellillä että takan tuhkatilan luukulla (takassa luukut)niin että palaa iloisesti mutta ei ainakaan tuppaa savua tupaan. Kokemukseni mukaan liika veto vie lämmöt piipusta ulos Liekin hiipuessa pienennän vielä ilmansaantia Nenä toimii anturina ettei pienennä liikaa
Re: Takan hormin pelti ?
Käytän samaa systeemiä ja eron kyllä huomaa takan lämmössä. Jos pienentää liian aikaisin voi vetäminen loppua hetkeksi kokonaan.
Re: Takan hormin pelti ?Täysin auki tulee piettyä lämmittää parhaiten ja palaa puhtaammin eikä sotke piippua niin pahasti ( nokipalovaara) ja kun hiillokselle menee niin pelti rakoselleen.. kyllä se vaa nii on et mitä ilosemmin tuli palaa ja piippu vetää niin lämmön tuotto kovempi.... tai mikäs siinä jos haluaa nokipalon hormiinsa.
Re: Takan hormin pelti ?
Kun on hyvä vetoinen takka/uuni sekä piippu, ilmaa on rajoitettava kummastakin päästä ettei lämmöt karkaa harakoille. Sama asiahan se on keskuslämmityskattiloissakin, stokerilla säädetään ilma sopivaksi liekin mukaan eikä yritetäkään tohottaa lämpöjä harakoille. Piippu pysyy silti puhtaana, kun puu kuivaa eikä mitään tervaksia polta. Niille kyllä pitää olla hönkää, ja saa osa lämmöstä karatakin ettei pala piipussakin ![]()
Re: Takan hormin pelti ?
Minen ainekaa haluu riskiä ottaa et piipus palaa ![]() ![]()
9 viestiä
• Sivu 1/1
PaikallaolijatKäyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa |
|