Ensimmäinen lukematon viesti • 4 viestiä
• Sivu 1/1
Palopää hakkeelleTalon alakerrassa on Lakan 30kw pahonkestävä keskuslämmityskattila ja 3000l varaaja. Mistä löytäisin hakkeelle soveltuvan palopää/polttimen? Aion siis käyttää tuota Lakan kattilaa kun on hyvässä kunnossa,mutta mistään en löydä pelkkää palopäätä,aina tyrkytetään koko hakejärjestelmää kattiloineen kaikkineen. Lisäkysymyksenä kysyn että toimiiko pellettipoltin hakkeella?
Re: Palopää hakkeelle
Aika huonosti toimii hakkeella pellettipoltin. Vävyn BeQuem'issa joskus kokeiltiin koneellisesti kuivattua haketta, mutta aika huonosti se paloi. Vaatisi ilmeisesti aika erilaiset säädöt ja melko pienipalaistakin pitäisi olla.
Re: Palopää hakkeelleNiin vähän arvelinkin. Löysin netistä HAPA-nimisen 40kw stokerin,tekeeköhän tuolla mitään,kokemuksia? Sellaistakin mietin että toimisiko ns.klapistokeri,eli laite joka annostelee kattilaan puun kerrallaan kun on oikea aika.Mahtaako olla ihan tuulesta temmattu vehje?
Re: Palopää hakkeelleSiis nyt ei tyhmä ymmärtänyt oikein kunnolla mitä sinä etsit
![]() Palopää on yksi stokerin osa jolla yksistään ei tee yhtään mitään. Kyllä nämä stokerin valmistajat myyvät vaikka pelkästään tuon palopäänkin jos sinä haluat itse rakentaa siihen stokerin. Stokerin yhdistäminen olemassa olevaan kattilaan voi vaatia palopäälle uuden reiän kattilan kylkeen. Senkin lisääminen onnistuu vanhaan kattilaan suhteellisen helposti. Stokerilla voi polttaa haketta, turvetta, pellettiä, ymm. Pellettipolttimilla ei voi ongelmitta muutakuin pellettiä ja jotkin ovat vielä pelletti laadusta kranttuja (puu/turvepelletti). Pellettipolttimessa on se etu että se toimii periaatteessa kuin öljypoltin eli syttyy ja sammuu tarpeen mukaan kun taas stokereissa taas on ainainen liekki. Stokereilla maksimi teho ei ole mikään ongelma, mutta minimiteho kesä aikaan voi olla ongelmallinen. Toisaalta kesällä voi ajaa varaajan kuumaksi ja sen jälkeen sammuttaa tai ottaa stokerin kesäksi pois käytöstä ja polttaa klapuja.
4 viestiä
• Sivu 1/1
PaikallaolijatKäyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa |
|