Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
Tänä keväänä tuli uusi Bogballen 2 lautasmalli. Se yhdistettynä kylvökoneen tekemiin ruiskutusuriin on tehokas peli ja tarkkuus on täysin kilpailukykyinen puhallinkoneen kanssa limitys on 4-kertainen keskellä peltoa. Tuon limityksen takia myöskään ihan pienistä ajovirheistä ei synny raitoja vaikka ajaisikin "arviosta". Lisäksi syöttö kg/ha pysyy vakiona ajonopeudesta riippumatta.
Ainoana miinuksena on tuossa ajourasysteemissä epätarkkuus reunalle levityksessä. Valtaojanviertä kun ajeli niin silloin tällöin plopsahteli veteen rakeita...
Uudet on uusia ja melko usein toimiviakin (ei koske Sampoa ) mutta vanhemmiten puhallinkone on kyllä melkoinen viiruntekijä.
rgsleo kirjoitti:Nii katot parempaa merkkaria...? Niissäkin on eroja...
Tuo elhon värkki ollu mainio,pelittäny jopa grojetin aineella hyvin. Ny on hardin nimellä myytävää,kallista tiivistettä. Eipä kehuttavaa.
Ruiskussa Arag-merkkari joka oli kyllä kallis,tekee pallot puomien päissä eli neste ja ilma eriletkuilla. Täys susi,niinhän moittivat koneviestin testissäkin.
Hardin merkkarilla näyttää tulevan hyvän näköisiä palloja,oiskohan suuttimesta kiinni vai pelkästään aineista. Naapuri käyttää sammutusvaahtoa,muistaakseni 5% coctailia. Pallot näkyy ja pysyyy
Kummasti kumminkin on toiminut noi aragin laitteet ja vaahdot. Siinähän saa säädettyä nesteen määrää ja sillä on aika iso vaikutus vaahdon muodostukseen... Tosin GPS-laite täälläkin on harkinnassa...
Jari kirjoitti:Naapuri käyttää sammutusvaahtoa,muistaakseni 5% coctailia. Pallot näkyy ja pysyyy
Sama täällä, paitsi coktailin ei tarvi olla kun n. 3 %. Teejetin merkkarilla ajettu jo tuhansia hetaareita ja toimii.
Eiks se Arag oo samanlainen mut kompura ja pytty on vaan samassa paketissa, kun Teejetissä ne on erillään.
Ps.
Multa voi lähiseutulaiset noutaa vaahtonestettä edukkaasti, vaikka 1 l kerrallaan ja varmasti halvempaa ja parempaa kun maatalouskaupassa. Pistän tonne myyntiosastolle ilmotuksen.
Kompura ja pytty aragissa tavallaan samaa,pulttiliitoksella panta säiliön ympäri ja sen alapuolella samassa telineessä kompura.
Meillä tuo elho nähnyt maailma noin parikymmentä vuotta, tekee hyvät pallot ja riittävästi. Aragissa säätö nesteelle mutta entä ilmalle? Kuinka sitä säädetään,onko muita säätöjä kuin nestemäärälle vaahdotusainesäiliön päällä?
Ohjekirjaa ei ko. värkkiin ole,uutenakin tarvittiin huoltomiestä joka tiesi laitteista. Itteltä paloi käämit kun ei alkanut toimimaan,olikin tehtaalla kasattu väärin,ilma ja nesteletkuja ristissä.
Täytynee käydä naapurista kyselemässä sammutusvaahtoa. Ja se coctail oli tosiaan muistamani 5%,tulee sellaset pallot ettei hetkessä häviä. Tosin ruisku 30m leveä joten oltavakin kunnon pallukat,vaikka merkkaakin vain lähtöjä ja kiiloja perunamaassa.
Tuli hommattua käytetty Sulky 450 DR lannoitteen pintalevitin ja nyt olisi lannoitesäädöt hakusessa. Paljonko aukkoja auki ja millä nopeudella saisi menemään n.200kg/ha. Mihin asentoon heittosiivet, että saisi tasaisen 12-metrin levityksen. Kierroksen ilmeisesti se 540, mutta mille korkeudelle levityslautaset maasta.
IMSL kirjoitti:Tuli hommattua käytetty Sulky 450 DR lannoitteen pintalevitin ja nyt olisi lannoitesäädöt hakusessa. Paljonko aukkoja auki ja millä nopeudella saisi menemään n.200kg/ha. Mihin asentoon heittosiivet, että saisi tasaisen 12-metrin levityksen. Kierroksen ilmeisesti se 540, mutta mille korkeudelle levityslautaset maasta.
Tuosta pdf-tiedostosta löytyi kaikenmoista osviittaa, esim. heittosiipien asennot saanee melko likelle hyvää heti, ja sitten vielä pellolla hienosäätöä.
Kiertokokeen piti lopulta kehitellä tohon koneeseen itse, siitä tulikin lopuksi aika simppeli. Siivet toisesta lautasesta irti ja muovista kehä lautasen ympärille. Lannoite tippuu koneen pyöriessä siististi pressulle, punnitus, ja laskukone sauhuumaan.