Kaivurin siirtotaksa

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

JuJa
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 6
Liittynyt: 19 Syys 2007, 21:12

Kaivurin siirtotaksa

Lukematon viesti Kirjoittaja JuJa »

Pitäs Miettiä hinta kaivinkoneen siirrolle traktorilavetilla. Minkälaista hintaa olette perineet tai mitä teiltä on laskutettu? Varmaan pitäs olla joku perushinta ja sit pitemmille matkoille kilometri lisää?
Kloppi
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 410
Liittynyt: 09 Tammi 2006, 19:56
Paikkakunta: Etelä-Pohojam'maa

Lukematon viesti Kirjoittaja Kloppi »

Mikä vika tuntitaksassa on?
sunnuntaifarmari
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 149
Liittynyt: 27 Helmi 2007, 23:43
Paikkakunta: Keski-Savo

Lukematon viesti Kirjoittaja sunnuntaifarmari »

Jotkut siirtäneet omaa konettaan ilmaiseksi tai tavallaan sisältyen kaivutyön hintaan. Ilmainen siirto tuttua metsäkonepuolelta. :cry: Ei tosin omakohtaisesti tuttua!
Rekalla siirtoa kyselin pari vuotta sitten: 75€/veroton tunti max ~35 tonnin kuorma. Pitempään matkaan kilometritaksa. Tuskin traktorilavetilla tarvii ajella niin pitkiä siirtoja, että kilometritaksaa tarviis. Ainakin autokuljetuksena suurinpiirtein yksiin ne menee, oli sitten tunti- tai km-veloitus. Ihan lyhyissä siirroissa ei tietenkään pysty käyttämään km-veloitusta.
Shaka
Luokka: 75 hv., takaveto
Viestit: 80
Liittynyt: 05 Helmi 2006, 11:53

Lukematon viesti Kirjoittaja Shaka »

Onkos liikennelupa kunnossa? "Liikennelupa vaaditaan aina kun toisen lukuun kuljetetaan jotain yli 10 tonnin kytkentämassaisella traktorilla tai aina liikennöitäessä runko-ohjatulla liikennetraktorilla yleisellä tiellä."
JuJa
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 6
Liittynyt: 19 Syys 2007, 21:12

Lukematon viesti Kirjoittaja JuJa »

Nyt ollaan kuljettamassa omaa konetta ja ei kait siihen tarvi olla liikennelupaa. Ku eihän sitä liikenne lupaa vissiin tarvi jos lavettina olis kuormaautokaan? Ku kerran kysyttiin eräältä maanrakennusurakoitijalta jolla on koneita enemmänki että jos siirtäs tuota meijän konetta niin totes että ei onnistu koska hänen lavetille ei ole liikkennelupaa ku hän siirtää vain omia koneita. :roll:
Avatar
Jorma
Luokka: >500hv
Viestit: 1479
Liittynyt: 26 Tammi 2005, 15:22
Paikkakunta: Pori

Lukematon viesti Kirjoittaja Jorma »

Jep, omaansa saa kuskata ilman liikennelupaa. Tiedän, että kaivinkone urakoitsijat on vuokranneet auton+lavetin kuljetuksen ajaksi itselleen ja kuskanneet sitten omiaan ilman liikennelupaa.
Avatar
JarJar
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 434
Liittynyt: 31 Maalis 2006, 22:06
Paikkakunta: Kouvola

Re: Kaivurin siirtotaksa

Lukematon viesti Kirjoittaja JarJar »

JuJa kirjoitti:Pitäs Miettiä hinta kaivinkoneen siirrolle traktorilavetilla. Minkälaista hintaa olette perineet tai mitä teiltä on laskutettu? Varmaan pitäs olla joku perushinta ja sit pitemmille matkoille kilometri lisää?
Minkä luokittelet "pitkäksi matkaksi"? Itse olen myös miettinyt kaivurin työmaalle siirtoa, että kuuluuko siitä laskuttaa vain ei. Lyhyiltä matkoilta ei tarvisi kulujen puitteissa laskuttaa, mutta meneehän siinäkin aikaa kun kaivuria kiinnittelee ja yms...Mutta eikö se oma aika ole "ilmaista" :wink:
JuJa
Luokka: Puutarhatraktori
Viestit: 6
Liittynyt: 19 Syys 2007, 21:12

Lukematon viesti Kirjoittaja JuJa »

Tässä tapauksessa tuo pitkämatka tarkoittas sitä että jos lähetää kaivamaan naapurikyliin (lähin 15km) niin sillon vois jo lisäillä hintaa.
Kyllähän sitä peris mutta voipi olla että alkaa tulee vihasia soittoja jos perii liikaa, tai ainakaan ei tilaa toiste. :lol:
Joo ei ole oma aika ilmaista eikä nuo lavetikkaan mitään ilmaisia ole ja kyllä Valtralle kelpaa löpö ku koukussa on 24t :wink:
Shaka
Luokka: 75 hv., takaveto
Viestit: 80
Liittynyt: 05 Helmi 2006, 11:53

Lukematon viesti Kirjoittaja Shaka »

Selvä homma.. Jotenkin aattelin vaan että siirto tulee muille kun udeltiin siirtotaksaa.
Vastaa Viestiin