Stihl MS 192
Valvoja: Farmari-ryhmä
Re: Stihl MS 192
Tuo MS200:n hinta tuntuu vähän korkealta (600 €)? Eikös Huskuistakin löydy ihan vertailukykyisiä malleja, kuten 339XP (1.8 kW) ja uutuus 445 e-series (n. 2.1 kW)?
339 hinta 570 € ja 445 hinta 490 €.
339 hinta 570 € ja 445 hinta 490 €.
Re: Stihl MS 192
Kauppiaan puheiden perusteella jäin siihen luuloon, että 192 on karvalakki malli 200:sta. Eli moottori olis sama?
-
jiihaa
- Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
- Viestit: 27
- Liittynyt: 07 Maalis 2007, 20:58
- Paikkakunta: etelä-pohojammaa
Re: Stihl MS 192
Mutta esitteen mukaan toises on 30cm3 kone ja toises 35cm3 eli ei olisi ainakaan sama kones kuitenkaan.
Re: Stihl MS 192
Tuo 192 on ihan näpsäkkä pikkusaha. Terä kun on vaan kuosissa ni menee kyllä isompiki puu heleposti poikki. Taimikkoa harvistettu jonku verran eikä kyllä ihan äkkiä mitää isompaa möhkälettä tule enää hankittua.
Re: Stihl MS 192
4 tai 5 vuosi 200:lla menossa, malli oli aikaisemmin 020. Ehottoman hyvä saha. Miinusta 1.3mm ketju, itellä monta jo katkennu.
-
Murtola_Lasse
- Luokka: >500hv
- Viestit: 1049
- Liittynyt: 17 Joulu 2004, 15:27
- Paikkakunta: Marttila
- Viesti:
Re: Stihl MS 192
Oletko käyttänyt alkuperäisiä ketjuja eli stihl:in?JuntTi21 kirjoitti:4 tai 5 vuosi 200:lla menossa, malli oli aikaisemmin 020. Ehottoman hyvä saha. Miinusta 1.3mm ketju, itellä monta jo katkennu.
Re: Stihl MS 192
Minä olen käyttänyt alkuperäisiäkin,kaikki ne katkeaa jossain vaiheessaMurtola_Lasse kirjoitti:Oletko käyttänyt alkuperäisiä ketjuja eli stihl:in?JuntTi21 kirjoitti:4 tai 5 vuosi 200:lla menossa, malli oli aikaisemmin 020. Ehottoman hyvä saha. Miinusta 1.3mm ketju, itellä monta jo katkennu.
Kai tämä pienemmän hitaampi teränopeus tekee hallaa terälle,reiluilla otteilla sopivan kuivaan kuusenoksaan niin napsahtaa terä poikki. Isommalla menee ettei oksia huomaakaan kun paikallaan vakiota isompi vetoratas,mutta ei sitä möykkyä tästä syystä viitsi kannella. Kaveri moitti samaa,tosin moitti myös pientä tankkiakin kun menee päivässä toistakymmentä tankillista helpostikin
Re: Stihl MS 192
Hyvä peli on tuo otsikon kone edelleen. Lähtee todella helposti käyntiin ja pelaa lumikelilläkin varmasti. Teroituksen suhteen on melko tarkka, ts. puruhammasta pitää viilata muutaman kerran terän kulumisen mukaan että pysyy ottavana. Voima ei ole loppunut rankahommissa kertaakaan ja isompienkin puiden kanssa pärjää kun antaa koneelle aikaa. Sanotaan näin että sopii hyvin sellaisille puille, mitkä menee yhdeltä puolelta tyvestä poikki 12" laipalla. Oikeastaan en ole koneesta vielä mitään negatiivista löytänyt, ainoastaan ehkä pikakorkit keräävät herkästi avattaessa moskaa siinä edessä.
Re: Stihl MS 192
Ei usko ennen kuin kokeilee kuinka hyvin pikkusahallakin pärjää... Kuukauden ollut ojalinjojen avauksissa mukana. 
Re: Stihl MS 192
Näinhän se on.Sepe kirjoitti:Ei usko ennen kuin kokeilee kuinka hyvin pikkusahallakin pärjää... Kuukauden ollut ojalinjojen avauksissa mukana.
Tiiä onko uudessa MS200 stihlissä värinänvaimennus huonompi kuin vanhanssa 020:ssä vai oliko vain pehmennyt käytössä. Tänään kävin kokeilemassa uutta sahaa kolme tankillista ...
Vanhassa oli ainakin sylinteri pehmeä,eilen vein huoltoon kun isä valitteli tehottomaksi mökkityömaalla. Epäili että olikohan bensassa öljyä
Vanhaa ei enää toista kertaa viitsinyt rempata.
Kopistelin tuota sataysikakkostakin mutta tuntui jotenkin hullulta käteen,ja tuo isompi ainakin taattua laatua. Minkä hintainen tämä 192?
Re: Stihl MS 192
MS 192 maksoi joulukuulla 350€ sis. Alv. Housut tosin jätin kauppaan kun noita on jo parit kotosalla.