Täällä tilanne toinen. Monella tilalla ja lohkolla sato tonnin/ha enemmän kuin minään vuonna aikaisemmin.satakolmeviis kirjoitti:Täälläpäin ei ainakaan mitään ennätyssatoja tehdä. Kaikki isännät, keiden kanssa olen syksyn aikana jutellut ovat olleet sitä mieltä, että satotaso n. tonnin vähemmän kuin viime vuonna.
Puinnit -2009
Valvoja: Farmari-ryhmä
- Rubinjo
- Luokka: >500hv
- Viestit: 2591
- Liittynyt: 17 Tammi 2005, 22:28
- Paikkakunta: Halikko www.toivontila.fi
- Viesti:
Re: Puinnit -2009
-
Pelto-Jussi
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 317
- Liittynyt: 12 Joulu 2007, 20:41
- Paikkakunta: Saviseutu
Re: Puinnit -2009
Samaa olen ihmetellyt. Kasvu loppui pensomisen loppupuolella huolimatta siitä, että kosteutta riitti ja muutenkin olot olivat hyvät. Lannoitettu oli sillä tavalla, että edellisinä vuosina saatiin lakoa korrensääteistä huolimatta. Silti tuntuu puidessa siltä, että eväät ovat loppuneet pahasti keskenTiimo kirjoitti:Tänä vuonna typpeä olisi pitänyt laittaa kait ihan tolkuttomasti. Isäntä oli tässä paikkakunnallla laittanu Amaretolle keväällä 130 kg kesäällä, lisätyppi 50 kg ja ruisikulla vielä 6 kg. Valkuainen 13,2 sato 6200kg/ha.
Käsittämätön kasvukausi.
Pitäisi varmaan tehdä liukoisen typen analyysi niin kuin keväällä. Mikä mahtaa olla normaali typpivaranto maassa tähän aikaan vuodesta?
Re: Puinnit -2009
Ja tässä teidän välissänne tuntuisi tulevan määrällisesti suurinpiitein tavanomainen sato tai hieman parempi.Rubinjo kirjoitti:Täällä tilanne toinen. Monella tilalla ja lohkolla sato tonnin/ha enemmän kuin minään vuonna aikaisemmin.satakolmeviis kirjoitti:Täälläpäin ei ainakaan mitään ennätyssatoja tehdä. Kaikki isännät, keiden kanssa olen syksyn aikana jutellut ovat olleet sitä mieltä, että satotaso n. tonnin vähemmän kuin viime vuonna.
-
massey ferguson5455
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 340
- Liittynyt: 08 Helmi 2008, 14:28
Re: Puinnit -2009
viljaa lähtis hyvin kun sais vaan pois..
Belindaa taas eilen illalla yks kärrillinen saatiin puitua ja sitäkin puidessa siesoi jo vesi pellon toisessa päässä joten sinne päähän ei taas sitten ihan kiire olekkaan
pitäisi saada pahnojakin pois mutta poudat olleet kaikki tähän asti sellaisia yhden päivän jaksoja ja nyt alkaa kaikki ne lohkot olemaan jotka silppurin kanssa pystytään puimaan niin puituna. no alkuviikolle olisi vissiiin ruhtinaallinen neljän päivän poutajakso niin saisi jo vähän olkiakin pois 
Re: Puinnit -2009
MIten on typpitarve laskettu, saako esim. typpilaukulla ylittää normaalit ympin rajat, eli 120 kg + 30 kg (5500 kg satotaso) . Vai voiko yleensäkään ylittää nitraattidirektiivin suurinta typen käyttömäärä kevätviljoilla 170 kg/ha ?Tiimo kirjoitti:Tänä vuonna typpeä olisi pitänyt laittaa kait ihan tolkuttomasti. Isäntä oli tässä paikkakunnallla laittanu Amaretolle keväällä 130 kg kesäällä, lisätyppi 50 kg ja ruisikulla vielä 6 kg. Valkuainen 13,2 sato 6200kg/ha.
Käsittämätön kasvukausi.
Vai eikö lisätyppeä ja typpiliuosta lasketakaan lannoitelaskelmiin ? Pölvästihän minä sitten olen jos olen pihdannut turhaan, kun eihän se kevätvehnä mene edes kovin helposti lakoonkaan (No, Epos oli hiukan)
Vai onko se ravinnetaselaskennalla saatu ?
No, seuraavana vuonna taseetkaan eivät näytä hyvältä, poistuihan tuossa Amarettosadossa typpeä vain 133 kg.
7000 kg:n sato kunnon valkuaisilla ei ole ongelma, jos todella pääsee lannoittamaan vapaasti, Kemiran koealoilla saatiin 80-luvun alussa Muurlassakin noin 180 kg:n typpilannoituksella ihan OK sato, senaikaisilla Kadett- tai Drabant-kevätvehnillä.
-SS-
- aurajokilaivuri
- Luokka: >500hv
- Viestit: 1133
- Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
- Paikkakunta: Aurajokivarsi
Re: Puinnit -2009
Ei saa eikä voi.SS kirjoitti:MIten on typpitarve laskettu, saako esim. typpilaukulla ylittää normaalit ympin rajat, eli 120 kg + 30 kg (5500 kg satotaso) . Vai voiko yleensäkään ylittää nitraattidirektiivin suurinta typen käyttömäärä kevätviljoilla 170 kg/ha ?Tiimo kirjoitti:Tänä vuonna typpeä olisi pitänyt laittaa kait ihan tolkuttomasti. Isäntä oli tässä paikkakunnallla laittanu Amaretolle keväällä 130 kg kesäällä, lisätyppi 50 kg ja ruisikulla vielä 6 kg. Valkuainen 13,2 sato 6200kg/ha.
Asiallista olisi jos vaikka lehtivihreämittauksen perusteella saisi lisälannoittaa todettua tarvetta vastaavasti.
Kuka lähtee ajamaan asiaa? Etujärjestö tuskin eväänsä liikauttaa tuollaisen vuoksi.
Vähän tyhmä homma jos suomalaiset vehnät menee rehuksi sen vuoksi että lannoitus on rajattu. Mittauksen perusteella tehty lisälannoitus pitäisi kuitenkin mennä tarpeeseen eikä valua vesistöihin.
- Rubinjo
- Luokka: >500hv
- Viestit: 2591
- Liittynyt: 17 Tammi 2005, 22:28
- Paikkakunta: Halikko www.toivontila.fi
- Viesti:
Re: Puinnit -2009
Voi, kun lannottaa vaan. Eri asia onko se taloudellisesti järkevää.aurajokilaivuri kirjoitti:Ei saa eikä voi.SS kirjoitti:MIten on typpitarve laskettu, saako esim. typpilaukulla ylittää normaalit ympin rajat, eli 120 kg + 30 kg (5500 kg satotaso) . Vai voiko yleensäkään ylittää nitraattidirektiivin suurinta typen käyttömäärä kevätviljoilla 170 kg/ha ?Tiimo kirjoitti:Tänä vuonna typpeä olisi pitänyt laittaa kait ihan tolkuttomasti. Isäntä oli tässä paikkakunnallla laittanu Amaretolle keväällä 130 kg kesäällä, lisätyppi 50 kg ja ruisikulla vielä 6 kg. Valkuainen 13,2 sato 6200kg/ha.
Re: Puinnit -2009
Mutta jos tekee kylvökoneella urat nin ei tarvi talloa...sirkussonni kirjoitti:Agronautti kirjoitti: Kauraa ja ehkä vehnääkin pääsee puimaan ensiviikolla..ruiskutusjäljet pitää taas talloa ennen puintia kun ovat aivan vihreitä..
Ajatko jollain leveemmillä renkailla nuo vihreät nurin, vai mitenkä? Luulisin että jos samanlevyisillä kuin on ruiskutettu, ei taida tallaantua, kaataa vaan vinoon...
Pitäis laittaa siimaleikkurit pyörien eteen....
Re: Puinnit -2009
Jos hintaero on 25 euroa rehu-ja leipävehnän välillä, kuuden tonnin sadosta jäisi samalla kustannuksella 150 euroa enemmän. Paljonko 400 kg ylimääräistä salpeetaria maksaa ? 60 € ?Rubinjo kirjoitti:Voi, kun lannottaa vaan. Eri asia onko se taloudellisesti järkevää.
Ei siis paljon. Vaikka ei pistäisi kirjanpitoonkaan ? Tässäkö piilee valtavien satojen salaisuus ? Kun kuuluvat "kaikki muut" saavan kymmenen tonnin huippuvalkuaisvehnäsatoja päikseen.
-SS-
Re: Puinnit -2009
Unohdit vielä lisääntyneet puinti-, kuivaus- ja työkustannukset. Voi siitä silti vielä jäädä jotain käteenkin tai ainakin pääsee sitten kehumaan naapureilleSS kirjoitti:Jos hintaero on 25 euroa rehu-ja leipävehnän välillä, kuuden tonnin sadosta jäisi samalla kustannuksella 150 euroa enemmän. Paljonko 400 kg ylimääräistä salpeetaria maksaa ? 60 € ?Rubinjo kirjoitti:Voi, kun lannottaa vaan. Eri asia onko se taloudellisesti järkevää.
Ei siis paljon. Vaikka ei pistäisi kirjanpitoonkaan ? Tässäkö piilee valtavien satojen salaisuus ? Kun kuuluvat "kaikki muut" saavan kymmenen tonnin huippuvalkuaisvehnäsatoja päikseen.
-SS-
Re: Puinnit -2009
Eilen eka satsi omaa Vildeä kuivuriin, sato ei hääppönen n. 4tn/ha, kiitos kevään sekä puolen kesän kuivuuden. Heinäkuulla alkaneet sateet tuoneet jälkiversontaa.
Puintikelit olleet aika surkeita viime aikoina,rahtia puinut sen mitä on pystynyt,alkupuinnit sentään meni hyvillä keleillä. Rahtia puimatta reilu 40ha ja lähes kaikki omat. Nyt vain hyviä kelejä putkeen sellaset 3-4viikkoa,niin puinnit ois ohi
Puintikelit olleet aika surkeita viime aikoina,rahtia puinut sen mitä on pystynyt,alkupuinnit sentään meni hyvillä keleillä. Rahtia puimatta reilu 40ha ja lähes kaikki omat. Nyt vain hyviä kelejä putkeen sellaset 3-4viikkoa,niin puinnit ois ohi
Re: Puinnit -2009
Tuota jälkiversontaa tuntuu olevan täälläkin suuntaa - etenkin kaurat ovat kärsineet pahastikin "taudista". Kuivaajalla vaan ottaa pakosta aikaa, kun perussato (kohtuu) kuivaa/tuleentunutta, mutta seassa sitten näitä vihreitä.Jari kirjoitti:Eilen eka satsi omaa Vildeä kuivuriin, sato ei hääppönen n. 4tn/ha, kiitos kevään sekä puolen kesän kuivuuden. Heinäkuulla alkaneet sateet tuoneet jälkiversontaa.
Re: Puinnit -2009
15h jäljellä. Kunhan nyt vähän kuivuis. Lauantaina tuli 30mm vettä
- satakolmeviis
- Luokka: yli 200 hv
- Viestit: 247
- Liittynyt: 30 Loka 2007, 17:15
- Paikkakunta: Laitila
Re: Puinnit -2009
110ha puitu. omaa n. 50 ja rahtia loput. Tänään pitäis taas lähtiä kokeilemaan 
Re: Puinnit -2009
Viljat saatiin sunnuntaina laariin. Rypsit on vielä pellossa lukuunottamatta vajaan 2ha mettälohkoa, jossa oli juolaheinää + herkästi pahasti kastuvaa maalajia, että puitiin se tänään pois kun oli kohtalaisen kuivaa. Arviolta vajaa kaks tonnia/ha ois tullu. Kosteus oli vielä 14%. Loppujen kimppuun ehkä loppuviikosta jos hyvät kelit.