Rapsin/rypsin talvehtiminen

Yleinen keskustelua kasviviljelystä. Viljalajikkeista, tuotannosta, laadusta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
Joozeppi
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 269
Liittynyt: 19 Huhti 2007, 18:48
Paikkakunta: Loimaa

Re: Rapsin/rypsin talvehtiminen

Lukematon viesti Kirjoittaja Joozeppi »

joo kiitokset jarille vinkeistä. sain toisestakin lähteestä kannustavan kommentin 80-luvulta.

tänään kiersin pellon ja tein päätöksen rypsin jättämisestä. vehnää en ehdi ehkä tälläkään viikkoa kylvämään ja ohralle en halua vaihtaa lakoriskin vuoksi.

rypsi paikoitellen hieman tiheä mut eiköhän se siitä. galera tarvis pian ajaa jos meinaa, kasvuvauhti on kova. sirkkalehtiaste menee kohta ohi. voi olla et jätän ajamatta, tai sit teen koeruudun vaikka osalle peltoa. multamaassa on kyl rikkojakin mut kallis aine kuitenki ja rikat jää rypsin alle tätä vauhtia pian.

tarkoitus on ajaa ammoniumsulfaattia parin viikon sisään 200 kg. laonpelossa jätän lannoitustason hieman normaalia alemmas. paha sanoo kuin paljo kanansonnassa tuli typpee mut alle sadan koitan jättää typpitason. sit pahkahomeen kiusaksi myös laonsäätäjänä toimivaa juventusta.

laskin et noin 1300 kg rypsiä niin tilanne on 0-0 kuuden tonnin leipävehnäsadon kanssa. laskelmassa huomioitu työt, siemensäästö, alempi lannoitus. kasvinsuojelun laskin tasan, no se iippuu galeran ajosta ja ötököistä. vehnän kuivaukselle laskin kympin tonni ku syyskuun loppuun menis. sit vielä rypsillä on 50 € parempi tuki.

rypsissä riskeinä totaalipommiin meno pahkahomeen ja laon vuoksi ja möhöjuuren räjähtämisen vaatima pitkä tauko. vehnällä riskeinä rehuksi meno, mahdolliset märät puintiolosuhteet ->kuivaukset, painumiset.

seuraillaan kesän mittaan millai käy..
Avatar
Joozeppi
Luokka: yli 200 hv
Viestit: 269
Liittynyt: 19 Huhti 2007, 18:48
Paikkakunta: Loimaa

Re: Rapsin/rypsin talvehtiminen

Lukematon viesti Kirjoittaja Joozeppi »

tänään alkoi eos-rypsin puinti. tai kokonaanhan toi piti puida mut sade tuli ja vajaan puolet sain. kuivaa on tai siis oli, sadosta en osaa sanoa vielä tarkasti. yli 1500 kg/ha nyt ainakin.

kannatti jättää se on selvä. kevätvehnälle jos olis kylväny ni kevätsateet olis pinannu sen osittain. toki hinnat noussu vehnällä suhteessa enemmän kuin öljykasveilla.
Vastaa Viestiin