maatila tarjolla !
Valvoja: Farmari-ryhmä
maatila tarjolla !
Mitä mieltä olette...enomies tarjoaa maatilaansa ostettavaksi. Peltoa 70 ha ja metsää 30 ha, hyvät lohkot ja rakennuskanta mutta kun on 50 km:n päästä omasta tilastani. Mitä tehdä 
Re: maatila tarjolla !
Matka ei ole toivottoman pitkä. Varsinkin jos pystyy järjestämään kasvilaji- ja lajikevalinnalla niin, ettei koneiden kanssa tarvitse ajaa jatkuvasti edes takaisin tilojen välillä.
Re: maatila tarjolla !
Toinen tila 50km päästä on myös mahdollisuus töiden sujuvuuden varmistamiseen.. Sääolot vaihtelevat jo huomattavasti 50km päässä.. Toisaalla tulee 30mm vettä kun toisaalla on poutaa..
- sirkussonni
- Luokka: >500hv
- Viestit: 741
- Liittynyt: 28 Helmi 2007, 16:46
- Paikkakunta: Varsinaisesti Suomesta
Re: maatila tarjolla !
Jos rakennuskanta on oikeasti kunnossa, niin siitä vaan. Pelkät pellot noin kaukana eri asia. Kuivuri syytä laittaa iskuun, éli kunnollinen automatiikka, niin ei tarvi murehtia.
Sitten kannattaa miettiä, että laittaako esim. ison puimurin, vai kaksi vanhempaa kunnollista mutta edukasta?
Suurin ongelma on se "lähteminen" ja valmistelu, kyllä sitten sen jonkun matkaa jo ajaa kun alkuun pääsee. Nykyisin traktorit humauttaa sen matkan jo mukavasti.
Sitten kannattaa miettiä, että laittaako esim. ison puimurin, vai kaksi vanhempaa kunnollista mutta edukasta?
Suurin ongelma on se "lähteminen" ja valmistelu, kyllä sitten sen jonkun matkaa jo ajaa kun alkuun pääsee. Nykyisin traktorit humauttaa sen matkan jo mukavasti.
Re: maatila tarjolla !
ostat pois tietysti jos sopivasti saa. jos viljaa ei tarvi kauheesti ajella eli kuivaus kunnossa ni muut hommat hoituu kyl. ja puimurin siirrot minimiin kasvivalinnoilla. ehkä urakointia kannattaa käyttää johonkin valittuihin hommiin kauempana, kuten ruiskutukset.
- aurajokilaivuri
- Luokka: >500hv
- Viestit: 1133
- Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
- Paikkakunta: Aurajokivarsi
Re: maatila tarjolla !
Tai löytyykö jommastakummasta päästä urakoija hoitamaan esim puinteja ja ruiskutuksia? Helpottaa paljon jos ei tarvitse lähteä siirtelemään sekä puimuria että traktoria/kärryjä.sirkussonni kirjoitti: Sitten kannattaa miettiä, että laittaako esim. ison puimurin, vai kaksi vanhempaa kunnollista mutta edukasta?
Jonkunlainen etäsäähavainnointkin helpottaa suuresti, omalta osalta valtio on ystävällisesti pykännyt tiesääaseman riittävän lähelle kauimmaisia lohkoja että osaa välttää turhia reissuja kun näkee että tie on märkä.
Kun ~25 km etäisyys on onnistunut 30 km/h kulkevilla traktoreilla, 50 km pitäisi kyllä järjestyä nykyisten nopeiden traktoreiden kanssa ihan yhtälaisesti.
Re: maatila tarjolla !
Jos asuinrakennukset ja pihapiiri kuuluvat kauppaan, niin niistäkin saanee vuokratuloja. Oma riskinsä ja riesansa voi olla niistäkin. Hevosenomistajat voisivat haluta vuokrata vaikka muutaman ha:n peltoakii.
Re: maatila tarjolla !
Noin isolle sivutilalle voi jo hyvällä omallatunnolla hankkia jonkun aisankannattajan etukuormaajalla, ei tarvi aina koko kalustoa raijata.
Jos yhtään omaa logistista ajattelukykyä ei pitäisi olla onkelmaa.
Jos yhtään omaa logistista ajattelukykyä ei pitäisi olla onkelmaa.
- junttieinari
- Luokka: yli 300 hv
- Viestit: 380
- Liittynyt: 09 Maalis 2008, 18:27
- Paikkakunta: Pohjois-Savo
Re: maatila tarjolla !
Aloituksessa ei mainittu, mutta kyseessä lienee kasvinviljelytila(t)? Millainen nykyinen tilasi on suhteessa ostettavaan tilaan, peltoalan ja infran suhteen? Panostat parempaan/isompaan ja hoidat toista just esim. urakoitsijaa hyväksikäyttäen. Huonoimmat lohkot voi myös vuokrata pois jos ei itse kerkeä kaikkea tekemään. 
Re: maatila tarjolla !
tervehdys taas ! Jotta asia ei olisi liian yksinkertainen, niin selvitellään vähäsen. Eli omalla tilalla 90 ha peltoa vuokra maineen. Tilan päätuotantosuunta on sianlihan tuotanto ja lisäksi suunnitelmissa olisi siirtyä mahdollisesti luomutuotantoon ja rakentaa 200 emakkopaikkaa... Ensinnäkin pystyykö kysymäni pellot hoitamaan jos ne ovat luomutuotannossa ja siis 50 km:n päässä. Toiseksi siellä on valmiina pirun hyvä rakennuskanta, joten mitä ihmettä minä niillä teen koska tila tulisi ostaa kokonaisuudessaan. Kiitos jo tähänastisista vinkeistä !
Re: maatila tarjolla !
Laitoin yv:iä, voit vastata yv:llä tai s-postilla.930738 kirjoitti:tervehdys taas ! Jotta asia ei olisi liian yksinkertainen, niin selvitellään vähäsen. Eli omalla tilalla 90 ha peltoa vuokra maineen. Tilan päätuotantosuunta on sianlihan tuotanto ja lisäksi suunnitelmissa olisi siirtyä mahdollisesti luomutuotantoon ja rakentaa 200 emakkopaikkaa... Ensinnäkin pystyykö kysymäni pellot hoitamaan jos ne ovat luomutuotannossa ja siis 50 km:n päässä. Toiseksi siellä on valmiina pirun hyvä rakennuskanta, joten mitä ihmettä minä niillä teen koska tila tulisi ostaa kokonaisuudessaan. Kiitos jo tähänastisista vinkeistä !
- aurajokilaivuri
- Luokka: >500hv
- Viestit: 1133
- Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
- Paikkakunta: Aurajokivarsi
Re: maatila tarjolla !
Asuinrakennus vuokralle (huomaa verotuksessa maatalouden Lomamökit ym. vuokrattavat asuinrakennukset poisto-oikeus)930738 kirjoitti: Toiseksi siellä on valmiina pirun hyvä rakennuskanta, joten mitä ihmettä minä niillä teen koska tila tulisi ostaa kokonaisuudessaan. Kiitos jo tähänastisista vinkeistä !
Sesonkikalusto esim leikkuupuimuri yms konesuojiin.
Re: maatila tarjolla !
Itsellä ''parhaat'' pellot 30km päässä talouskeskuksesta. Koneita ei tuolla muuta ole kuin puimuri, viljat ajetaan talouskeskuksen kuivuriin.
Urakoitsijaa käyttämällä saa puinnin luonistamaan, kevennetyllä muokkauksella tarvii vähän vähemmän käydä siellä. Esim. syksyllä lautasmuokkaus ja keväällä pelkkä kylvö. Meillä tosin vanhalla menetelmällä eli 3 traktoria täytyy ajaa, sekä välillä käydä täyttökärryä täyttelemässä.
Urakoitsijaa käyttämällä saa puinnin luonistamaan, kevennetyllä muokkauksella tarvii vähän vähemmän käydä siellä. Esim. syksyllä lautasmuokkaus ja keväällä pelkkä kylvö. Meillä tosin vanhalla menetelmällä eli 3 traktoria täytyy ajaa, sekä välillä käydä täyttökärryä täyttelemässä.
Re: maatila tarjolla !
Ensisijaisesti kysymys kuuluu että kuinka pätevää työvoimaa saa sillä toi 160 ha +200 emakkoa ei yksikseen onnistu. Mutta ei matka mikään este ole. Yksi vaihtoehto on kuorma-auto vaikka kärry lavetilla. Sillä koneet kulkee sujuvasti koska 50 km raktorilla tai puimurilla on pitkä-matka ja sillä saa lietteen ja jyvät liikkumaan sujuvasti jos vaikka kärryssäkin on laatikko. Perjaatteessahan koneita ei tartte liikuttaa kuin kerran kaudessa ja sitten vie ne takaisin kiireettömämpään aikaan. Kuivurit kannattaa tehdä siihen lähelle sikalaa missä oletettavasti asut jolloin kuivausta on helppo valvoa ja jyvät ovat sitten lähellä käyttäjää. Perjaatteessahan on aika sopiva päivä jos käy puimassa kaksi kuorma-auton laatikkoa päivässä mutta sitten on jo 40 tonnia viljaa kotosalla. Ja yllättäen mitä kauempana lohkot ovat sen tehokkaammin ne tulee tehtyä kun ei ole ylimääräisiä häiriötekijöitä.930738 kirjoitti:tervehdys taas ! Jotta asia ei olisi liian yksinkertainen, niin selvitellään vähäsen. Eli omalla tilalla 90 ha peltoa vuokra maineen. Tilan päätuotantosuunta on sianlihan tuotanto ja lisäksi suunnitelmissa olisi siirtyä mahdollisesti luomutuotantoon ja rakentaa 200 emakkopaikkaa... Ensinnäkin pystyykö kysymäni pellot hoitamaan jos ne ovat luomutuotannossa ja siis 50 km:n päässä. Toiseksi siellä on valmiina pirun hyvä rakennuskanta, joten mitä ihmettä minä niillä teen koska tila tulisi ostaa kokonaisuudessaan. Kiitos jo tähänastisista vinkeistä !
Niin ja itse ainakin todennu että mitä kauempana on kotoa niin sen kattavampi työkaluarsenaali kannattaa olla että ihan heti ei tartte mitään hakea mistään.
Re: maatila tarjolla !
Voisitko ajatella vuokraavasi asuntoa kyseiseltä tilalta? Voisin tehdä työtä sinulle siten, että asuminen voisi olla osa palkkaa. Jos kiinnostaa, niin laita sähköpostia, niin kerron lisää.
JuhaB
juhab64 (at) luukku.com
JuhaB
juhab64 (at) luukku.com