Mistä puuntaimet halvimmalla?

Keskustelua metsätaloudesta, hoidosta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

antrai
Luokka: 50 hv., takaveto
Viestit: 50
Liittynyt: 29 Touko 2005, 12:18
Paikkakunta: Tuusula

Mistä puuntaimet halvimmalla?

Lukematon viesti Kirjoittaja antrai »

Mistäs olette ottaneet punntaimenne? Olistarkotus istuttaa keväällä n.5ha kuusen taimia, eli 10000kpl. Oliskosuositella jotain paikkaa mistä ottaa? Hiukan kysyin hintoja niin oli kuusen keskipaakku 1-2v. 23-28senttiä/kpl alv0
Avatar
aurajokilaivuri
Luokka: >500hv
Viestit: 1133
Liittynyt: 04 Loka 2005, 14:16
Paikkakunta: Aurajokivarsi

Re: Mistä puuntaimet halvimmalla?

Lukematon viesti Kirjoittaja aurajokilaivuri »

Tienreunasta kaivaa..
kylmis
Luokka: >500hv
Viestit: 526
Liittynyt: 08 Syys 2005, 09:01

Re: Mistä puuntaimet halvimmalla?

Lukematon viesti Kirjoittaja kylmis »

Itse olen tehnyt niin, että puukaupan yhteydessä pyydän yhtiöltä tarjouksen myös taimista. Yleensä ne hommaa isoja eriä metsäpalveluasiakkailleen, omille metsilleen jne. Hinnat ovat tuntuneet kilpailukykyisiltä ja taimet muutenkin olleet laadukkaita.

Joskus kysyin suoraan taimitarhoilta ja törmäsin sellaiseen ongelmaan, että jos nyt tilaan taimia, niin ne saa vasta kahden vuoden päästä. Elikkä seuraavan kevään taimet on jo varattu näille isoille ostajille.

Tästä vastauksesta ei tietysti ollut hyötyä tulevaa kevättä ajatellen, mutta jatkossa yksi vaihtoehto olisi tämmöinen.
Pasi
Luokka: >500hv
Viestit: 521
Liittynyt: 24 Elo 2008, 09:16

Re: Mistä puuntaimet halvimmalla?

Lukematon viesti Kirjoittaja Pasi »

Tähän asti tulleet MHY:n kautta Virttaalta tai Nurmijärvellä sijaitsevilta taimitarhoilta. Hinnat viime keväänä 0,206 -0,261 €+avl, riippuen taimesta ja alkuperästä (1 v mäntyjä ja 2 vuotiaita kuusia, kumpaakin kahdelta eri tarhalta). Itse en ole lähtenyt kyselemään, koska tuskin saisin halvemmalla enkä ainakaan parempia. Kylmiksen tapaa voisi tulevaisuudessa kokeilla.
Johan Teere
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 125
Liittynyt: 05 Maalis 2008, 11:39
Paikkakunta: Joensuu

Re: Mistä puuntaimet halvimmalla?

Lukematon viesti Kirjoittaja Johan Teere »

Tais loppua Mhy kautta taimien ottaminen. Laatu samaa luokkaa, ellei jopa hiukka huonompi kuin tämän syksyn kuusentaimissa metsäyhtiöltä. Hintaa pitäis olla keväällä sopien 16 centtiä kappale alv 0 %, lasku ei vielä tullut. Taimet 2v.
Sitten tarinaa näistä yhdistykseltä taimia kokonaisurakkana ottavilta, eli taimenistutuksen hinta yli 20 centtiä alv 0 %. Kuitenkin nuo jotkat istuttavat MHy: ille saavat kappaleen istutuksesta 8 centtiä. Eli siihen kun lisätään sosiaalikulut, päästää tuonne 12 centtiin. Eli yhdistyksellä jää vähäisimmästä työstä 8 centtiä. Aika kallis hinta pelkästä hallinnosta, siirrosta ja työnjohdosta ! Eipä ihme, että metsäpalveluyrityksiäkin nousee-
hogi
Luokka: >500hv
Viestit: 947
Liittynyt: 12 Tammi 2005, 15:23

Re: Mistä puuntaimet halvimmalla?

Lukematon viesti Kirjoittaja hogi »

Taimien hankinnassa ei kannata viimeistä senttiä tiirailla, vaan hyvää ja elinvoimaista laatua.

Varsinkin rehevillä pohjilla 100e/ha säästö uudistustöissä aiheuttaa usein korjaustöitä 500 eurolla ja lopuksi tehdään tonnilla uudestaan ja kunnolla...
Vastaa Viestiin