Ford 6610 mkII peräkoukku ongelma?

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

jspetke
Luokka: Hevosaura
Viestit: 19
Liittynyt: 20 Heinä 2011, 16:06

Ford 6610 mkII peräkoukku ongelma?

Lukematon viesti Kirjoittaja jspetke »

Eli onko siinä joku jippo kuinka tuon koukun saan käyttöön :oops: Nostolaite on yläasennossa ja olen yrittänyt siitä penkin takana vasemmalla puolella olevasta vivusta nostaa mutta ilman tulosta! Pitääkö jotain tehdä erilailla vai onko vaan jotenkin jumittunut :?:
Darksmoke
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 117
Liittynyt: 17 Maalis 2006, 21:19

Re: Ford 6610 mkII peräkoukku ongelma?

Lukematon viesti Kirjoittaja Darksmoke »

jspetke kirjoitti:Eli onko siinä joku jippo kuinka tuon koukun saan käyttöön :oops: Nostolaite on yläasennossa ja olen yrittänyt siitä penkin takana vasemmalla puolella olevasta vivusta nostaa mutta ilman tulosta! Pitääkö jotain tehdä erilailla vai onko vaan jotenkin jumittunut :?:
Oikein yrität. Onko vaijeri tai vipu poikki/irti(tjms)?
massey ferguson5455
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 340
Liittynyt: 08 Helmi 2008, 14:28

Re: Ford 6610 mkII peräkoukku ongelma?

Lukematon viesti Kirjoittaja massey ferguson5455 »

Kokeileppa työntää vetovastuksen säätövipu sinne ihan eteen (jos muistan oikein, sinne ääriasentoon kuitenkin) ja sitten vedät nostolaitteen vivun ylös ja kokeileppa sitten aukeaako se koukku, tuolla tavalla nostolaite nousee hieman ylemmäs ja ite oon tuolleen saanu joskus koukun auki
Avatar
Tutti
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 387
Liittynyt: 24 Marras 2005, 22:32
Paikkakunta: E-P

Re: Ford 6610 mkII peräkoukku ongelma?

Lukematon viesti Kirjoittaja Tutti »

jspetke kirjoitti:Eli onko siinä joku jippo kuinka tuon koukun saan käyttöön :oops: Nostolaite on yläasennossa ja olen yrittänyt siitä penkin takana vasemmalla puolella olevasta vivusta nostaa mutta ilman tulosta! Pitääkö jotain tehdä erilailla vai onko vaan jotenkin jumittunut :?:
Kymppisarjan koukut on vähän hankalia. Jos on pitkään käyttämättä ei tahdo millään aueta. Nosta nostolaite ylös, vedä reippaasti siitä koukun laukaisuvivusta ja nykäise traktoria samalla eteenpäin. Pitäis aueta.

Pitemmällä tähtäimellä mekanismin rasvailu auttaa vaivaan.
pellervoinen
Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
Viestit: 20
Liittynyt: 09 Loka 2007, 00:00

Re: Ford 6610 mkII peräkoukku ongelma?

Lukematon viesti Kirjoittaja pellervoinen »

Lisäksi aja traktori mahdollisimman jyrkkään ylämäkeen. Tietysti rasvaa kaikki mahdollinen, erityisesti pitkittäiset hahlot joissa tapin pitäisi liukua.
Johan Teere
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 125
Liittynyt: 05 Maalis 2008, 11:39
Paikkakunta: Joensuu

Re: Ford 6610 mkII peräkoukku ongelma?

Lukematon viesti Kirjoittaja Johan Teere »

Liki 10000 h aikoinaan F6410 MKIII:lla ajelleena omassa auttoi nostolaitteen vetovastussäädön täysille laitto. Silloin nosti korkeammalle kuin asentosäädöllä. Toinen vaihtoehto säätää varovasti vetokoukun nostotankoja kireämmälle. Tuossa mallissa on huolehdittava tankojen liukumisesta, sillä jos tangot eivät liiku kunnolla, saattaa tankojen päällysrauta murtua. Muiden koneissa tätä tullut vastaan. Mitään vaijereita tuossa kotimaisessa koukussa ei ole, vipu joka menee suoraan kiilalle. Nivelmekanismi joka siirtää koukkua taakse kannattaa rasvata (eli nipat) säännöllisesti. Alla on se kiila joka pitää koukun kiinni. Omassa joskus jouduin sorkkaraudalla vapauttamaan kiilan. Siihen kerääntyy maata tai jäätä.
Vastaa Viestiin