Ensimmäinen lukematon viesti • 6 viestiä
• Sivu 1/1
8045 syöttöpumppu.nafta öljyn paikalla.kuinka vakava vika on ku 8045 zorron syöttöpumpussa on naftaa öljyn paikalla?onnistuuko ite korjaus vai onko vietävä tohtorille?sitte zorro hukkaa vettä eikä meinaa nostaa lämpöjä..onko kansi pahvi vai termostaatti jumissa joka ei antas vettä kiertoon ja paisuttas takasin syyläriin.
Yleensä syöttöpumppu toimii ihan hyvin vaikka öljytilassa on käytännössä pelkkää naftaa, näin ainakin CAV ja PAL. Itse ainakin ajelisin vaan ellei muita oireita ole.
Termostaatti jumittaa yleensä auki hajotessaan, lämpenemis ongelma voi johtua siitä. Paljonko sitä vettä kuluu, onko vettä öljyn joukossa tai öljyä jäähdyttimessä, höyryääkö pakokaasut? Tuossa koneessa taisi ilmanputsarin imuputki mennä jäähdyttimen yläsäiliön läpi, tiedän yhden koneen, jossa putkeen oli hiertynyt pieni reikä ja kone imi jäähdytys vettä henkeensä. Arvaa haettiinko vikaa kauan ![]()
Re: 8045 syöttöpumppu.nafta öljyn paikalla.
Ei ole vika,vaan ominaisuus. Ainakin vanhemmissa valmeteissa öljy korvautui pikkuhiljaa polttoöljyllä. Öljyt on kuitenkin syytä vaihtaa aina moottoriöljyn vaihdon yhteydessä, muutoin on vaarana pumpun varioituminen koska pö:n voitelukyky ei pitemmänpäälle riitä. Ensimmäisenä oireena epätasainen joutokäynti.
Re: 8045 syöttöpumppu.nafta öljyn paikalla.
Totta, täällä vanhassa 565:ssa teki samaa ja joka öljynvaihdossa piti laittaa pumppuunkin uudet öljyt.
kyllä sitä vettä oikeastaan kulluu pirusti.kumma ku se ei ole lämpöjä hirveästi nostellu.eikä vaikuta vaikka ajaa tiellä monta kymmentä kilometriä .tai sitte nurkka pöristelyä.oire vaan ilimenee sillon tällön,että se pullauttaa ylivuotoputkesta nesteet.ei haise pakokaasulle eikä ole nestee mitenkää päin sekasi.
6 viestiä
• Sivu 1/1
PaikallaolijatKäyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa |
|