Kytkinkin oli yksi mainittu asia. Millainen operaatio on kytkimen vaihtaminen? Pitääkö siinä katkaista koko traktori?
Kytkin on kulutusosa ja traktorit (ainakin valtamerkit) on kyllä suunniteltu niin että sen vaihtaminen on rutiinityö. Mutta vaatii sun tavoiteluokassa katkaisun joka on tietysti työn osalta pitkä operaatio, mutta ei välttämättä vaikea. Kyllä siinä ammattilaiselta päivä menee jos ei toinenkin. Kyllä luiston huomaa isommilla vaihteilla, kun nopeus ei seuraa moottorin kierroksia. Jos traktori ei liiku paikoiltaan kuin vaivalla, on kykin jo poltettu loppuun ja saa varmaan vähintään sorvata vauhtipyörän kuntoon. Tuskin konemyyjä näin huonoa riviin laittaisi ilman huoltoa ja mainintaa siitä.
Okt-pihatöissä kolataan lunta ehkä 4-6 km/h joka on ihan riittävä, sillä kolahtaa jo ikävästi kiviin ja rauta taipuu. Tämä sopi yleensä hyvin sille hitaammalle vaihdealueelle, traktorithan on tehty tähän! Kaikkein hitaimmilla vaihteilla ajetaan metsässä.
EK-traktoreissa voi etuakseli olla rasittunut, lähinnä olkatapit joilla pyörännapa kääntyy. Ne laakerit ovat aika edullisia vaihtaa, samaten ohjaustankojen väljät pallonivelet. Etuakseleissa voi olla isompiakin vikoja, katkeaahan vetoakselit ym rautaa niistä, mutta harvemmin. Lisäksi kaikissa traktoreissa ei ole tasauspyörästönlukkoa etuakselissa, vain takana, jolloin hankalassa paikassa lukolla traktori onkin vain 3-vetoinen. Tuskin kriittinen ero mutta hyvä tietää, etuakseli ei ole välttämättä rikki vaikkei neljäs pyörä vedäkään hangessa.
Vielä sopii huomata, että vaikka traktoreissa on vikoja, nehän ei sammu tien viereen käyttökelvottomiksi kuten autot, vaan niillä voi joskus ajaa pitkiä aikoja ennen korjausta. Esim kytkimen vaihdoin itse 2 kk sen jälkeen kun rupesi luistamaan, ajoin vain pienemmillä vaihteilla raskaissa paikoissa. Samaten esim nostolaitehäiriöt, pienet öljyvuodot, jarrujen säätö yms.
Ainakin tuo vaihteistohistoria tuli selväksi

Olet kyllä hankkimassa hyvätasosta kalustoa. Itsellä toinen 20 v vanha ja uudempi kohta 10, täystyö niidenkin maksamisessa.