Syyskylvöt 2016-2017

Yleinen keskustelua kasviviljelystä. Viljalajikkeista, tuotannosta, laadusta, ym...

Valvoja: Farmari-ryhmä

M4kko
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 3
Liittynyt: 12 Kesä 2010, 15:24

Syyskylvöt 2016-2017

Lukematon viesti Kirjoittaja M4kko »

Ceylonia meni viime syksynä ensikertaa maahan. Syksy oli ensin niin kuiva, että orastui kunnolla vasta n. kuukauden päästä kylvöstä ja oras jäi melko pieneksi. Talvella ei suojaavaa lumipeitettä ollut käytännössä lainkaan kovimpien -25 pakkasten aikana, joita oli 2-3 kertaa. Lopputalvesta lohduttomia jääkenttiä katsellessa henkisesti sanoi jo hyvästit syysvehnille, mutta huhtikuun alun lämpimät kelit saivat yllätykseksi aikaan kuitenkin tasaisesti vihertävät oraat. Nyt toista viikkoa jatkuvat kovat yöpakkaset ovat kuitenkin jälleen saaneet uskon hiipumaan, kun pelto harmaantuu päivä päivältä. Yöpakkaset näyttäisivät viimein hieman hellittävän ja viikonlopulle lupaa sateitakin, joten kai se on luotettava siihen että Ceylon vielä tuosta virkoaisi ja käydä typet ajamassa.. Miltä muiten syyskylvökset vaikuttavat?
kehveli
Luokka: 50 hv., takaveto
Viestit: 68
Liittynyt: 08 Touko 2014, 14:08

Re: Syyskylvöt 2016-2017

Lukematon viesti Kirjoittaja kehveli »

Just mietin aamulla töihin ajellessani miten mahtaa syysviljat selvitä, kun auton mittari näytti peltoaukealla -9,0.
Itsellä ei ole ollutkaan nyt kasvamassa.
Avatar
Carnivor
Luokka: >500hv
Viestit: 1502
Liittynyt: 28 Tammi 2005, 12:54
Paikkakunta: VS kv. 1B

Re: Syyskylvöt 2016-2017

Lukematon viesti Kirjoittaja Carnivor »

Talvi oli tosi hankala. Taitaa olla alle puolet hengissä. Ajoin vain noin N 60 kg/ha ja katsotaan noin 3 viikon päästä kannattaako ajaa enempää. Odotuksetkaan eivät ollet kovin korkealla, koska tasauslana kävi syksyllä ja kylvöt sai tehtyä viime tipassa syyskuun lopussa, vähän väkisin, että pystyi ilmoittamaan 80 % kasvipeitteiseksi.
TumppiW
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 360
Liittynyt: 07 Elo 2006, 11:03
Paikkakunta: Lohja
Viesti:

Re: Syyskylvöt 2016-2017

Lukematon viesti Kirjoittaja TumppiW »

Häijyähän nämä kelit tekevät, varsinkin jos vehnät ovat lähteneet kasvuun. Kanadalaisilla oli jopa koetuloksista vedetty kaavio: Kuva Mutta Riihi -ruis on vaan aika sissi. Hyvin pienillä talvituhoilla selvinnyt taaskin tämän vuoden ja kasvuvauhti alkaa olla kova.
harry56
Luokka: Polkutraktori
Viestit: 3
Liittynyt: 02 Kesä 2017, 06:05

Re: Syyskylvöt 2016-2017

Lukematon viesti Kirjoittaja harry56 »

Keskolta saisi peitattua Largoa 9-10€/kg. Natucomilta ja jälleenmyyjiltä tavallista 5€/kg..
Vastaa Viestiin