John Deere 9000-sarjan CWS:n ja WTS:n ero

Keskustelua traktoreista ja työkoneista. Uusista malleista, vioista, parannuksista.

Valvoja: Farmari-ryhmä

Avatar
Köysti
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 355
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 14:10
Paikkakunta: Lapua

John Deere 9000-sarjan CWS:n ja WTS:n ero

Lukematon viesti Kirjoittaja Köysti »

On tullut selattua netistä Jontikan puimureita ja välillä törmää CWS -versioon esim. 9540i CWS. WTS tarkoittaa Walker Tine Separator = kohlinten yläpuolella oleva rumpu, joka nostelee olkea kohlinten tehostamiseksi. Mitä tuo CWS tarkoittaa ja minkälainen mahtaa olla CWS:n puintikoneisto 9000-sarjassa?

Aihe kiinnostaa ihan vaan senkin takia, kun esim. konedatasta ei löydy kyseistä mallisarjaa. Tuli hommattua 10 -vuotias WTS 2065:n tilalle. Luulis sillä taas pärjäävän.
arsa
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 177
Liittynyt: 20 Marras 2005, 20:28
Paikkakunta: keski-uusimaa

Re: John Deere 9000-sarjan CWS:n ja WTS:n ero

Lukematon viesti Kirjoittaja arsa »

Brassi mallit 1450-1550 ja seuraajat on CWS mallia,et kai näihin sekoita. WTS mallit tehopuimureita,suomessa ei kovin suuria määriä.
Avatar
Köysti
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 355
Liittynyt: 31 Heinä 2007, 14:10
Paikkakunta: Lapua

Re: John Deere 9000-sarjan CWS:n ja WTS:n ero

Lukematon viesti Kirjoittaja Köysti »

Kyllä mä olen kärryillä tästä mallistosta. Niitä brasseja on kans WTS ja CWS -mallit joka sekin on ihmetyttänyt joskus aiemmin tällä palstalla. Tuossa nyt malliksi näitä ihmeellisiä versioita. Meillä on saksalainen i -WTS ens puinneilla.

http://www.traktorpool.fi/k%C3%A4ytetty ... tby/price/
Vastaa Viestiin