Sivu 1/1
Etunostolaite
Lähetetty: 06 Helmi 2005, 16:47
Kirjoittaja Jorma
Olen hankkimassa etunostolaitetta traktoriin, lähinnä etupakkeria varten. Ajattelin n. 2500kg nostavia malleja, koska traktorissa ei kovin suuri hydr. tuotto, näin pakkeri nousisi rivakammin päisteessä. Lisäksi kaasukellovaimennus voisi olla mukava ominaisuus. Hinnaltaan Zuidberg ja He-va on lähellä toisiaan, onkohan laadussa tai muissa ominaisuuksissa eroja? Kaikki kokemukset laitteista kiinnostaa.
Lähetetty: 06 Helmi 2005, 20:39
Kirjoittaja Carnivor
Monestakohan tehtaasta etunostolaitteita oikein tulee? Yrmallahan on edustuksessa Dalbo. AG-Huttu välittää myös jotain malleja.Noin äkkiseltään luulisi että 2500 kg laite nostaa sen 2500 kg oli se minkä merkkinen tahansa .
Lähetetty: 06 Helmi 2005, 22:36
Kirjoittaja Jorma
Merkkejä on vaikka kuinka; Laforge, Degenhart, Mammut... Huttu myy Zuidbergiä, olisi mahdollista ostaa alvitta.
Lähetetty: 11 Marras 2006, 13:28
Kirjoittaja aksu
onko noi jaken nostolaitteet kovasti kalliimpia kuin nää ulkomaiset?
Lähetetty: 11 Marras 2006, 18:47
Kirjoittaja Make
Aika vääntöä traktorin rungolle tuollainen pakkeri. Yhdestä naapurista Hevan etunostolaite kiinnitykset petti ensimmäisenä vuonna. Takuukorjausten jälkeen ajoivat kylläkin useamman vuoden. Kaverin 6270 massikka alkoi vuotaa öljyä. Se jouduttiin katkaisemaan ja rungon pultit oli venyneet. Kolmannessa paikassa 8450 Vallussa alkoi tankin saumat vuotaa. Ainakin 2 noista luopuneet pakkerista.
Lähetetty: 12 Marras 2006, 10:40
Kirjoittaja ATH
Mietteitä.
Tuo etunostolaite on ollut harkinnassa. Nyt on nokalla pahimmoilleen 800 kilon painot turhanpanttina.
Mietin, josko omavalmisteena sellaiset laittaisi, kun ei ole kohtuuhintaisia käytettyjäkään näkynyt. Omavalmistus olisi hyvinkin mahdollinen, jos ei tarvita muuta kuin ylös-alas liike.
Apurunkoa kyllä taitaa traktori kaivata, jos suuria massoja tai vääntöjä on tiedossa. Riittänee etukuormaintyyppinen vaihteiston ja etumöhkäleen yhdistävä silta peltotöissä. Taka-akselille asti jos palkit vie, voisi surutta lykätä vaikka alueauraa tai puskulevyä nostolaitteessa.
Luulisin.
Lähetetty: 12 Marras 2006, 11:59
Kirjoittaja mika
ehdottomasti sovitteet taka-akseliin asti. silkkaa hulluuta ajaa valmetilla/muilla merkeillä etunostoleitekoneen kanssa jos sovitteet loppuu kytkinkoppaan.
jake on homattavasti kestäväpi kun nämä ulkomaalaiset. jakeen ei saa voimanottoa ja painoa on enemmän. mutta tuet taka-akseliin asti ja kestää. tosin saa senkin rikki...
Lähetetty: 12 Marras 2006, 13:48
Kirjoittaja Agronautti
Miten kestäviä lienee NH: ss-etuakselit kun eikös niissä etunostolaite ole vain akselissa kiinni?? Uusissa massikoissa taitaa olla myös etunostolaitteen kiinitys etuakseliin, vai kuinka?
Itsekkin olen haaveillut tuosta etunostolaite+voimanotto-traktorista, saisis tuon kylvöyhdistelmän tehokkaammaksi. Pneuma eteen ja 12m rikkaäes taakse..Sitten kylläkin peltojen pitäisi olla SUURIA ja esteettömiä, että saisi täyden hyödyn moisesta virityksestä...

, ja 1300-1500kg etunostolaitteessa vaati kyllä aika ison traktorin

Lähetetty: 12 Marras 2006, 16:39
Kirjoittaja aurauskeppi
Agronautti kirjoitti:....ja 1300-1500kg etunostolaitteessa vaati kyllä aika ison traktorin

No jaa, mulla on ollut V 805:ssä 800 litran etusäiliö ruiskutuksessa. Kaikkine hilipattimineen tuo on varmaan noin tonnin etupaino puskurissa roikkumassa.
Etunostolaite on tietysti eri juttu, paino on siinä jo varsien päässä.
Lähetetty: 12 Marras 2006, 19:08
Kirjoittaja TM_
Tutulla oli valtrassaan ensin zuidbergin etu-nst. Ei kuulemma ollut oikein hyvä, ei kestänyt alueauran kanssa

. Osti jaken nostolaitteen ja on kehunut kestäväksi. Jakessahan on kaksi toimiset sylinteritkin niin saa tarvittaessa painatettuakin kunnolla

Lähetetty: 12 Marras 2006, 22:15
Kirjoittaja maamies
TM_ kirjoitti:Tutulla oli valtrassaan ensin zuidbergin etu-nst. Ei kuulemma ollut oikein hyvä, ei kestänyt alueauran kanssa

. Osti jaken nostolaitteen ja on kehunut kestäväksi. Jakessahan on kaksi toimiset sylinteritkin niin saa tarvittaessa painatettuakin kunnolla

Onhan suisperissakin 2 toimiset
Lähetetty: 13 Marras 2006, 18:34
Kirjoittaja TM_
maamies kirjoitti:TM_ kirjoitti:Tutulla oli valtrassaan ensin zuidbergin etu-nst. Ei kuulemma ollut oikein hyvä, ei kestänyt alueauran kanssa

. Osti jaken nostolaitteen ja on kehunut kestäväksi. Jakessahan on kaksi toimiset sylinteritkin niin saa tarvittaessa painatettuakin kunnolla

Onhan suisperissakin 2 toimiset
On vai? Olen sitten tainnu sekottaa jonkun asian. Sorry!
Lähetetty: 15 Marras 2006, 23:24
Kirjoittaja dualpower

Kyllä Zuidberikin kestää aurata kun vähän vahvistaa rakennetta.