Sivu 1/1

AgriCont

Lähetetty: 01 Elo 2006, 10:54
Kirjoittaja mange
Onkohan kellään kokemuksia noista Luoman agricont-lämpökonteista. yritin etsiä vanhoista viesteistä mutten löytäny yhtään aiheeseen liittyvää.

Tarkoitus olis tässä jossain vaiheessa laittaa jonkinmoinen lämpökeskus pihalle ja lämmittää sillä 2 omakotitaloa ja verstas. asuintaloa yhteensä 315m2 jossa hyvät eristeet ja verstas n. 450m3. Tällä hetkellä halli lämpiää sähköllä, vanhempien talo klapeilla ja oma talo on vasta suunnitteluasteella.
Luoman sivuilla oleva teholaskuri meinas että 32kW riittäis noitten kaikkien lämmitykseen.. tuntuu mielestäni aika pieneltä määrältä. ?!
Mitäköhän tommonen 30-60kW kontti oikein kustantaa suunnilleen?

Ja mites lämmönsiirto. onko parasta käyttä tommosta eristettyä letkua missä olis kaikki yhdessä. (kylmävesi, lämminvesi, lämmitys-meno ja paluu sekä lämpimän veden kierto) Mitäs tämmösen metrihinta suunnilleen?

Entäs sitten sijainti.. mites piipun turvaetäisyydet? voikohan sitä laittaa ihan hallin kylkeen kiinni?

Ja vielä siilon täyttö? tuntuu aika hankalalta täyttää vuodessa yli 100m3 haketta etukuormaimella perävaunusta siiloon.. Onnistuukohan Jussi-ruuvilla paremmin?

Ja vielä vähennyksistä.. Alvin sais vissiin vähentää sen verstaan osalta? mutta onkohan myös mahdollista hakea investointitukea tämmöselle? lämmitystehosta vain n.20% menossa maatalousrakennukselle..



Vai pitäiskö unohtaa koko idea ja laittaa se maalämpö siihen uuteen taloon :)

Lähetetty: 01 Elo 2006, 13:01
Kirjoittaja mange
Uponor tarjoaa näköjään neljää rööriä eristettynä nipussa.. hinta on sitten melko suolainen 18500€ / 200m.

mitäs muita vaihtoehtoja?

Re: AgriCont

Lähetetty: 01 Elo 2006, 14:03
Kirjoittaja Carnivor
mange kirjoitti:Onkohan kellään kokemuksia noista Luoman agricont-lämpökonteista. yritin etsiä vanhoista viesteistä mutten löytäny yhtään aiheeseen liittyvää.
Puolueetonta tietoa biolämpöhärveleistä ei ole mitenkään helppo löytää. Tuolla on yritetty:
http://www.murtola.com/forum/viewtopic. ... 6keskukset
Okrassa kun kontteja kattelin niin monet näyttivät niin matalilta, että ihmettilin miten pystykonvektiokatilan nuohous mahtaa sujua? Joissain konteissa oli alle metrin verran tilaa kattilan yläpuolella.

mange kirjoitti: Luoman sivuilla oleva teholaskuri meinas että 32kW riittäis noitten kaikkien lämmitykseen.. tuntuu mielestäni aika pieneltä määrältä. ?!
Mitäköhän tommonen 30-60kW kontti oikein kustantaa suunnilleen?
Pieneltä tuntuu. Ovatko lähtöarvot varmasti oikein kuutioina eikä neliöinä? Kokeile saatko saman tuloksen Säätuli Oy:n laskurilla http://www.saatotuli.fi/laskuri.html


mange kirjoitti: Entäs sitten sijainti.. mites piipun turvaetäisyydet? voikohan sitä laittaa ihan hallin kylkeen kiinni?
Nämä pitää kysyä kunnan palotarkastajalta. Työtehoseura on julkaissut paloturvallisuutta käsittelevän vihkosen http://www.tts.fi/tts/julkaisut/kuvailut/tr22.htm

Lähetetty: 01 Elo 2006, 14:56
Kirjoittaja Carnivor
Lisätään vielä vähän isomman lämpölaitoksen hankintaopas, josta saattaisi olla iloa maatilamittakaavassakin
http://www.kunnat.net/attachment.asp?pa ... 8099;38108