Sivu 1/1

Pakoputki suoraksi

Lähetetty: 06 Syys 2006, 22:40
Kirjoittaja OQO
Mulla ku on valtras tavallinen putki siinä törröttämäs nokalla ja se ku osuu aina jonnekki niin tietysti se on menny vinoon ja nyt pitäs laittaa suoraan mutta ei oo oiken sellasia laitteita millä lämmittäis sitä niin aattelin et jos sitte yrittäs vetää toisella traktorilla ja kettingillä ku traktori on ollu käynnis ja putki olis lämmin. mut rikkooko tällä tavalla vain jotain esim. pakosarjan?

Lähetetty: 07 Syys 2006, 08:49
Kirjoittaja mange
Onhan siinä turbo ja pakosarja kovilla jos rupee vääntää...Unohda... Putki irti, vääntynyt pätkä pois välistä ja hitsaamalla uusi suora pätkä väliin.. kestävyys riippuu hitsaustaidosta. :)

Onko 05-valmetti? Niissä ainakin yleensä heikko pakoputki.

Lähetetty: 07 Syys 2006, 17:51
Kirjoittaja TKH
-05 valmetin putkea ei kannata alkaa vetämällä oikomaan.
Se taipuva osa on korvattavissa rautakaupoista löytyvällä 90asteisella "tuubikäyrällä",laippa vaan irti siististi rälläkällä ja migillä uusi tilalle.On hiukan vahvempi kuin alkuperäinen mutka.
Syy miksi ainakin meillä taipui putki oli se läppähärdelli,tarttuu helposti risuhin metsässä kun putkikin sijaitsee erittäin edessä.Tein itselle ihan yhdellä "ryssämutkalla" sellaisen pään ettei sada moottoriin.

Lähetetty: 07 Syys 2006, 18:49
Kirjoittaja aurauskeppi
mange kirjoitti: Onko 05-valmetti? Niissä ainakin yleensä heikko pakoputki.
Höpö pöpö!
22 vuotta kesti alkuperäinen putki mettäajoa ja ladonoven karmeihin tökkimistä. Sitten irtosi sisuskalut ja vaihdoin 'isojokelaiseen' putkeen.

Lähetetty: 07 Syys 2006, 19:39
Kirjoittaja Tutti
Jos on turbokone kyseessä, niin suora putki vaan tilalle. Meteli ei lisäänny, mutta paranee. Ja haponkestävästä kun laittaa niin kestää. :)

Lähetetty: 08 Syys 2006, 21:01
Kirjoittaja teräsmies
Tutti kirjoitti:Jos on turbokone kyseessä, niin suora putki vaan tilalle. . :)
Otsikosta ensin luulin että tuota juuri ollaan tekemässä...

Lähetetty: 09 Syys 2006, 22:58
Kirjoittaja IMSL
Jättäkää poijat siihen pakariin heikkokin kohta (murtopultti tai ohut pelli tms.) jottei turbot tai pakosarjat hajua! Kumminkin törmääleettä!

Lähetetty: 27 Syys 2006, 20:37
Kirjoittaja Jukz
itekkin oon sellasta vanhaan ja uudempaan voortiin kaavaillu mutta en näe siinä sen suurempaa hyötyä kun ei oo kummassakaan edes turboa että annanpa olla. naapurikkin säikkyy sitä mökää :D