Sivu 1/1

Haittakorvaukset

Lähetetty: 22 Joulu 2006, 10:39
Kirjoittaja Rubinjo
kuokka kirjoitti:tiehallinnon mukaan menetys ei myöskään kuulu haittakorvauksella korvattavaksi.
Juu, eikä juuri mikään muukaan tiehallinnon aiheuttama haitta kuulu heidän mielestään korvattavaksi. Itelläni maaoikeus vielä alensi aivan olematonta melu ja maisemahaitan korvausta. Päätös ei ole missään linjassa muitten päätösten kanssa.
Yksi ihminen sai täällä uuden vt 1 vaikutusalueella järkyttävän sopan aikaiseksi riitauduttuaan ensin maanmittauslaitoksen ihmisten kanssa. Tiehallinto väisti vastuunsa ja veti oikeuteen useita haitan korvaus kohteita. Ja maanomistajat joutuvat maksajiksi kun monesta kohteesta korvaukset mitätöitiin.
Kaiken lisäksi tyyppi (tiehallinto) on mm. jättänyt maksamatta paikallisille urakoitsijoille korvauksia heidän tekemistään töistä.
Kallioaineksen korvausasiat ovat menossa vielä maaoikeudestakin eteenpäin. Jos valituslupaan on edes pieniä mahdollisuuksia.

http://194.142.157.242/yhteystiedot.html

Neuvonkin kaikkia jotka joutuvat jonkun tietoimituksen "uhriksi" olemaan TODELLA tarkkoja ja hankkikaa parhaat mahdolliset asianajajat. Tiehallintoa vastuuttomampaa laitosta ei voi ollakkaan.

Lähetetty: 27 Joulu 2006, 17:24
Kirjoittaja kuokka
tänään sain pöytäkirjan tietoimituksen lopetuksesta.

tuomio on karu:
"menetettyjen maataloustukien osalta toimitusmiehet pitivät lain ja oikeuskäytännön mukaisena menettelyä, jossa tukien katsotaan sisältyvän peltojen hintaan. tällöin lisäkorvauksia ko. menetyksistä ei tule maksettavaksi. tulevaisuudessa, mikäli tuet eriytyvät irtaimen omaisuuden kaltaiseksi, saattaa tilanne muuttua."

mitä mieltä olette, pitäisikö pakkolunastuksessa menetetyt lfa ja ymp oikeudet saada siirrettyä uudismaalle?

olen anonut uusille pelloille lfa ja ymp tukia. ei onnistu! jonotuslista on pitkä..
vaadin tiehallinnolta korvausta menetyksestä. ei onnistu!

Lähetetty: 27 Joulu 2006, 20:06
Kirjoittaja Mullifarmari
kuokka kirjoitti: mitä mieltä olette, pitäisikö pakkolunastuksessa menetetyt lfa ja ymp oikeudet saada siirrettyä uudismaalle?
Mielestäni pitäisi saada siirrettyä, sillä syytönhän se viljelijä on siihen maan menetykseen. Eikös uusjako/tilusjärjestelyhankkeissa tukien siirto onnistu? Kertokaa paremmin tietävät

-Mf-

Lähetetty: 27 Joulu 2006, 22:36
Kirjoittaja Jari
Mullifarmari kirjoitti: Eikös uusjako/tilusjärjestelyhankkeissa tukien siirto onnistu? Kertokaa paremmin tietävät

-Mf-
Kyllä onnistuu,kahdessa projektissa mukana ja näin on kummassakin luvattu. Nurkkien oikominen ei enää saa tukioikeutta,haaveiltiin "nurkkien" oikomisesta jakoon kuuluvilla mailla :wink:

Tuo tuen ja tukioikeuden menetys niin väärin kuin vain voi olla,todellista pakkolunastamista :(

Lähetetty: 28 Joulu 2006, 09:06
Kirjoittaja kuokka
kaavoituksen vuoksi viljelijät menettää varmasti jonkin verran peltoja.
mmm:ssä myönnetään ongelma, laki on vaan laki;
uusia alueita ei tukien piiriin.

yritän saada mtk:n mukaan valitusprosessiin ja tehtäis tosta ennakkotapaus.
vai onko vastaavia tapauksia jo ollut esillä?

Lähetetty: 28 Joulu 2006, 21:18
Kirjoittaja ATH
MTK pisti pään pensaaseen mm. Nautra 2000 ohjelman yhteydessä kun 15 % valtakunnan pinta-alasta sosialisoitiin kyseenalaisin keinoin. Tässä valossa en usko MTK:n sen kummemmin heräävän tässäkään asiassa, ja lienee ajanhukkaa yrittää apua siltä suunnalta.

Olin mukana 9 vuotta, kun taistelimme paikkakunnalla oikeuksiemme puolesta. MTK:lta ei herunut edes kokousedustajaa yhteenkään kymmenistä tilaisuuksista joita asian puitteissa pidettiin.

Lähetetty: 28 Joulu 2006, 21:28
Kirjoittaja Jari
ATH kirjoitti: Olin mukana 9 vuotta, kun taistelimme paikkakunnalla oikeuksiemme puolesta. MTK:lta ei herunut edes kokousedustajaa yhteenkään kymmenistä tilaisuuksista joita asian puitteissa pidettiin.
On kyllä MTK:n toiminta eripuolilla maata pikkasen erialaista. Viime viikolla oli kokous tilusjärjestelyistä,olikohan neljäs yhteensä.
Paikalla oli MTK:n edustaja,tais olla sihteeri,enkä usko että oli mukaan edes pyydetty,oli vain seuraamassa tilannetta ja puolustamassa viljelijöiden etua mikäli olisi tullut ristiriita "passiivisten" maanomistajien kanssa. Aukaisi suunsakin ja toi ilmi jotain positiivista kaikkien kannalta,sovitteli tilannetta. Aina löytyy valittajia vaikka asia on kuinka hyvä.

Vastaavassa maankäytön riidassa kuin siellä etelässä,täällä pohjanmaalla olisi mtk ollut varmuudella puolustamassa maanviljelijöiden etua.

Lähetetty: 11 Tammi 2007, 19:51
Kirjoittaja kuokka
ATH kirjoitti: Tässä valossa en usko MTK:n sen kummemmin heräävän tässäkään asiassa, ja lienee ajanhukkaa yrittää apua siltä suunnalta.
Niinhän siinä kävi kuin arvelit; ei lähteneet mukaan valitusrumbaan.
Tosin ennakkotapausta ei taideta tarvita, jos lakimuutos menee läpi.
Tulevaisuudessa siis YMP ja LFA olis mahdollista siirtää pellolta toiselle.

Yhteyden otoista ministeriöön oli siis jotain hyötyä...