Sivu 1/1
Verotuksen päivärahat ja km-korvaukset
Lähetetty: 22 Helmi 2007, 09:47
Kirjoittaja dbrown
Tämä taisi olla `väärä`kysymys, joten jokainen vastatkoon päissään - liikutaan ilmeisesti sillä `harmaalla`alueella.
Päivärahat ja matkakorvaukset
Lähetetty: 22 Helmi 2007, 11:00
Kirjoittaja dbrown
Alkuperäinen kysymys koski näyttely - ym. matkoja tilan ulkopuolelle, jotka vähennetään verotuksen kohdassa VIII. Pitääkö olla näyttelyliput tai muu dokumentti ko. reissussta vai riittääkö oma `muistelu`?
Vastaus liikkuu ilmeisesti sillä kuuluisalla `harmaalla`alueella...
Lähetetty: 22 Helmi 2007, 11:17
Kirjoittaja spider
Ohessa ote verottajan yhtenäistämisohjeista. Tositteita ei välttämättä
tarvita(vaikka ovathan pääsyliputkin vähennyskelpoisia), mutta muistiin-panoihin pitää liittää selostus matkan kestosta, ajankohdasta ja tarkoituksesta. Kaikista matkoistahan ei toki synny minkäänlaista tositetta, ainakaan matka-ajankohdalle; esim.tutustuminen ostettavaan koneeseen taikka johonkin laitevalmistajan referenssikohteeseen.
4.3 Maataloudenharjoittajan lisääntyneet elantokustannukset matkasta erityiselle työntekemispaikalle
Maataloudenharjoittaja voi vaatia vähennykseksi lisääntyneet elantokustannukset, joita hänelle aiheutuu maatalouteen liittyvästä tilapäisestä työmatkasta tavanmukaisen toiminta-alueensa ulkopuolelle. Tilojen väliset matkat ovat tavanomaisia matkoja.
Maataloudenharjoittajan on liitettävä selvitys työmatkoista muistiinpanoihinsa. Jos muistiinpanoihin ei ole liitetty tositteita, mutta osoitetaan, että lisääntyneitä elantokustannuksia on todennäköisesti aiheutunut erityiselle työntekemispaikalle tehdystä matkasta, vähennys myönnetään MVL 10e §:n mukaisesti. Vähennyksestä on selostus veroilmoituksen täyttöohjeessa Maatalouden verotus. Lisävähennyksiä koskee Verohallituksen ohjekirje 23.2.2001, Dnro 518/349/01.
Lähetetty: 22 Helmi 2007, 20:05
Kirjoittaja Hemmo Raunio
Olen laittanut ainakin jotain oman muistelun pohjalta selvitykseen. Tuskin siitä ainakaan rangaistaan.