Sivu 1/1

John Deere 6420 maavaraa

Lähetetty: 22 Helmi 2007, 10:52
Kirjoittaja RolleW
Tietääkö joku 6420 alin maavara?! Uskallaako sellaista viedä metsään? Vaikuttaa siltä että nykytraktoreiden maavarat ovat pienentyneet mikä on sääli. Pohjapanssareita saa kyllä laitettu, mutta ei paljon auta jos traktorin vetokoukku jää kannossa kiinni. Harvennuspuut ja polttopuut on kuitenkin turhaa ajaa metsäkoneella kun ne voisi ajaa ite.

Mielipiteitä?!

Lähetetty: 22 Helmi 2007, 14:22
Kirjoittaja Jari
Panssaroinnilla metsään vain,lähellä urakoitsija joka ajaa jontikalla talvet hakkuupään kanssa ja kesät niittäen tienvarsia.
Metsärenkaiksi isompi kehäiset kuin vakiorenkaat,sillä tilanne paranee paljon maavaran suhteen,vakiorenkailla maavara lienee noin 40cm. Kun ei sitä paljoa koukun alla ole,mutta toisaalta panssarointi vähentää maavaraa muualtakin.

Lähetetty: 22 Helmi 2007, 14:36
Kirjoittaja RolleW
pitää valita renkaat että saa ketjutkin mahtumaan. Traktori ei muutu metsäkoneeksi koskaan, mutta maalaisjärjellä pärjää. Olen ajanut 575 massikalla mutta vaihto vähän uudempaan on käynyt mielessä.