Sivu 1/2

Fiat Winner

Lähetetty: 29 Huhti 2007, 20:19
Kirjoittaja Valmettimies
Pari asiaa rupes mietityttään, onko nois muuta eroo peinis ja isois kun moottori ja 130 ja 140 14" kytkin ja pienemmis 13", eli kestääko turbon ja jonku 150hv tehoo?

Onko uitetuis ajovoimanottoo, saako jälkiasennuksena ja kannattaako sen laittaminen.

Lähetetty: 29 Huhti 2007, 20:35
Kirjoittaja Valtramies
Konedatasta selviää aika paljo tietoo... Mm. se, että molemmis on turbo jo ihan vakiona... :wink:

Lähetetty: 29 Huhti 2007, 21:50
Kirjoittaja nixu

Lähetetty: 29 Huhti 2007, 23:51
Kirjoittaja Turvekeisari
Kestää ne tehoo, sillon on liikaa jo jos kytkin rupee menemää jokatoinen vuosi

Molemmista on kokemusta 140 lähti, mutta 130 vielä jäi

Lähetetty: 30 Huhti 2007, 08:57
Kirjoittaja forssu
Turvekeisari kirjoitti:140 lähti
keisarin arka paikka :lol:

Mut kyllähän vinnerit on sitä vanhaa varmaa aikakautta et eiköhän ne kestä :wink:

Lähetetty: 30 Huhti 2007, 17:02
Kirjoittaja jarska
kestävyys vinnereissä samalla tasolla kuin muissa samanikäisissä koneissa. eli ei pärjää kestävyydessä vanhemmille fiiateille. (ainakin voimansiirto ja hydrauliikka heikompia) ajomukavuus onkin sitten jo kehittynyt vanhemmista fiiateista.

Lähetetty: 30 Huhti 2007, 17:07
Kirjoittaja Turvekeisari
Tiiä nyt, hydrauliikka oli ihan susi 140:ssä.. ja muutenki taisivat olla kaikki maanantai malleja, tosin se sai aika rankasti kättä :oops:

130 tänä keväänä laitettii joku liukulaakeri ja ratas uus ko ei ennää tonniperä pysyny päällä ajettu +10 000h

Lähetetty: 30 Huhti 2007, 20:17
Kirjoittaja Shaka
Wiinereissä pto-pakka ainakin kestävämpi/järeämpi kuin grandeissa ja muutenkin perärustinki kestää, vaihdelaatikko taitaa olla se heikko lenkki... Uitetuissa ei ole yleensä avoa. Tehoa kestää, mutta kovassa vedätyksessä(jyrsin) jäähdytysjärjestelmä jää köykäseks.

Lähetetty: 30 Huhti 2007, 20:52
Kirjoittaja Valmettimies
Meinasin vaan, että jos löytäis 110 Winnerin, ja turbottais ja laittais coolerin. Kestäiskö se sen 150hv.

Lähetetty: 30 Huhti 2007, 21:12
Kirjoittaja Turvekeisari
Shaka kirjoitti: Tehoa kestää, mutta kovassa vedätyksessä(jyrsin) jäähdytysjärjestelmä jää köykäseks.
Ei se ny jää köykäseksi jos termostaatti mallia kylmä ja pelittää, ja kone saa kunnolla ilmaa

Lähetetty: 30 Huhti 2007, 21:54
Kirjoittaja Shaka
Turvekeisari kirjoitti:
Shaka kirjoitti: Tehoa kestää, mutta kovassa vedätyksessä(jyrsin) jäähdytysjärjestelmä jää köykäseks.
Ei se ny jää köykäseksi jos termostaatti mallia kylmä ja pelittää, ja kone saa kunnolla ilmaa
3xwinneri teki samat... yks tais olla 140:nen, muut 130:siä. toisessa 130:ssä oli vaihdettu vaihdettu isommat siivet viskoon vai oliko peräti kokonaan isompi vesipumppu, termostaatti pois. Kaikkia sai välillä jäähdytellä saran päässä. En tiiä sitten mikä noissa tekee sen lämmön, grandit ei kyllä lämpene.

Lähetetty: 30 Huhti 2007, 22:11
Kirjoittaja Turvekeisari
Grandeja ei saa ees lämpeemää vaikka kuinka yrittää, viimme kesänä 140 tykkäs lämpöjä nostella mutta lakkas siihen ku vaihdettiin termostaatti, sen jälkee pysy valkosella.. 130:pissä ei ole ollut lämpöongelmia, sillon oli jos nokka rupes vetää tukkoon ja lämpöö oli muutenki +30hujakoilla

Lähetetty: 01 Touko 2007, 14:12
Kirjoittaja mika
jarska kirjoitti:kestävyys vinnereissä samalla tasolla kuin muissa samanikäisissä koneissa. eli ei pärjää kestävyydessä vanhemmille fiiateille. (ainakin voimansiirto ja hydrauliikka heikompia) ajomukavuus onkin sitten jo kehittynyt vanhemmista fiiateista.
***onneksi ei ole winnereistä kokemusta. winnerithän sen valmetin suolle toi, winnereissä paljon vikaa alusta asti. ainakin täällä suunnalla moni fiiu mies vaihtoi winnerin 8400:een ja merkissä on pysyny.

kyllähän ton ikäsistä joku v8400 tai jd6900 parempi on. sen kyllä huomaa hinnastakin. winnereitä saa samaan rahaan kun 3000srj jonnuja tai 905 valluja...tosin maksaa ne vanhemmatkin fiiatit saman ku winneri.

Lähetetty: 01 Touko 2007, 21:42
Kirjoittaja Turvekeisari
140:ssä mun mielestä enempi vikkaa ollu ku 130:ssä, tai ainaki niin meillä on ollu

Re: Fiat Winner

Lähetetty: 10 Syys 2007, 09:05
Kirjoittaja nixu
Valmettimies kirjoitti: Onko uitetuis ajovoimanottoo, saako jälkiasennuksena ja kannattaako sen laittaminen.
Onko kellään tietoo ajovoimanoton asentamisesta? leveitä AVO:n hammaspyöriähän niihiin on saatavilla, mutta mitä muuta sinne tarvii jos ei alunperin AVO:a? tai mistä kannattaisi kysyä?

Onko normaalia että Winneri "ryömii" vaikka vaihde vapaalla, vai onko merkki jostain pahasta?