Yksityistien maksu
Lähetetty: 21 Kesä 2007, 20:43
Voiko yksityistien hoitokunta laskuttaa tieosakkaalta yksikköperusteisen maksun lisäksi jonkun mielivaltaisen perusmaksun?
Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
http://www.murtola.com/foorum/
Perusmaksun voi laskuttaa, mutta ei mielivaltaista.tuulen kirjoitti:Voiko yksityistien hoitokunta laskuttaa tieosakkaalta yksikköperusteisen maksun lisäksi jonkun mielivaltaisen perusmaksun?
Juuri noin ja se pitää päättää tiekunnan vuosikokouksessa. Käykää niissä kokouksissa vaikka se tuntuukin alkuosaltaan sellaiselta lakipykälien luettelolta, niin loppu osalla voi omia mielipiteitä tienhoidosta kertoa.Cultor kirjoitti:Perusmaksun voi laskuttaa, mutta ei mielivaltaista.tuulen kirjoitti:Voiko yksityistien hoitokunta laskuttaa tieosakkaalta yksikköperusteisen maksun lisäksi jonkun mielivaltaisen perusmaksun?
Laki yksityisistä teistä 23§
Tieosakkaat voivat päättää, että tiemaksuun sisältyy tieyksiköiden perusteella määrätyn maksun lisäksi kaikille tieosakkaille määrättävä samansuuruinen perusmaksu, joka kattaa tiekunnan hallintoasioiden hoitamisesta aiheutuvat välittömät kulut.
Käyttömaksun maksajilta ei peritä perusmaksua, tieosakkailta taasen peritään saman suuruinen perusmaksu.-Justus- kirjoitti:Entäs jos perusmaksuksi olisi päätetty 80 euroa.... Sitähän ei mikään estäisi.
Mikä tekee hallinnollisista kuluista sellaisen asian ettei sitä voida rahoittaa yksikkömaksuilla?
Olen tämän "oman" tien suurimpia maksajia ja meille ei perusmaksua tule.
Kyllä toi perusmaksu on ihan hyvä keksintö kunhan se on kohtuullinen. Noi pienet euron tai kahden osakkaat aiheuttavat kumminkin kympin hallinnolliset kulut.-Justus- kirjoitti:Ymmärrän kysymyksen hyvin, koska minusta perusmaksu on hyvin epäreilu keksintö. Maksan maksuja vain kahdelle tielle ja toisen pj olen itse. Toisen yksikkömaksu on 2 € ja perusmaksu 10 €. No, ei tule konkurssia vielä. Samalla tiellä on osakas jonka yksikkömaksu on alle euron.
Entäs jos perusmaksuksi olisi päätetty 80 euroa.... Sitähän ei mikään estäisi.
Mikä tekee hallinnollisista kuluista sellaisen asian ettei sitä voida rahoittaa yksikkömaksuilla?
Olen tämän "oman" tien suurimpia maksajia ja meille ei perusmaksua tule.
Jos tiellä on paljon pientä tiemaksua maksavia kuten metsäpalstoja, niiden yksikkömaksut eivät riitä kattamaan edes laskutuskuluja. Esimerkkinä voin mainita yksikkömaksun 54 senttiä, jonka laskutuksesta tulisi ilman perusmaksua pelkkää tappiota tiekunnalle. Tarkoitus kuitenkin on kerätä tienpitoon tarvittavat rahat. Laki määrittelee selkeät perusteet perusmaksulle, ei sitä voida mielivaltaisesti päättää.-Justus- kirjoitti:Ymmärrän kysymyksen hyvin, koska minusta perusmaksu on hyvin epäreilu keksintö. Maksan maksuja vain kahdelle tielle ja toisen pj olen itse. Toisen yksikkömaksu on 2 € ja perusmaksu 10 €. No, ei tule konkurssia vielä. Samalla tiellä on osakas jonka yksikkömaksu on alle euron.
Entäs jos perusmaksuksi olisi päätetty 80 euroa.... Sitähän ei mikään estäisi.
Mikä tekee hallinnollisista kuluista sellaisen asian ettei sitä voida rahoittaa yksikkömaksuilla?
Kymmenen vuotta tiekunnan pj:nä olleena voin kertoa että juuri nuo perseenalustan omistavat perikunnat on kaikkein kärkkäimpiä arvostelemaan ja valittamaan asioista.O.J. kirjoitti:No sepä ei merkitse, että kuinka usein siellä käydään. Samaan rahaan voi kuitenkin ajaa useamminkin.
IMO, tuonsuuruisesta vuosimaksusta en repis stressiä...
Perusmaksu 20 € tuntuu isolta.tuulen kirjoitti:Tiemaksuista tarkennusta, tontti 0,5 ha asumaton mökki 1800 luvulta, käydään kesällä leikkaamassa heinät, perusmaksu n.20e, yksiköt n.9e, että sillai.
Murtola_Lasse:Sepe kirjoitti:- toimitsijamiestehtävät 120€/tiekunta + 14€/tieosakas
- hallintotehtävät (sis. 1 kokous) 100€/tiekunta + 9€/tieosakas
- tieyksiköinti 100€/tiekunta + 10€/tieosakas
- tuntityönä 35€/h
Hinnat sis. alv. 22%