Sivu 1/1
Hukkakaura
Lähetetty: 06 Heinä 2007, 14:03
Kirjoittaja tuulen
Miten erottaa hukkakauran rehevässä kaurakasvustossa?
Re: Hukkakaura
Lähetetty: 06 Heinä 2007, 14:46
Kirjoittaja Kari
tuulen kirjoitti:Miten erottaa hukkakauran rehevässä kaurakasvustossa?
Heikosti
Hukkakaura kasvaa (pääversoiltaan) normikauraa pitemmäksi ja hennommaksi, joten läheltä kasvuston pintaa niitä röyhyjä kannattaa etsiskellä. Sivuversot ja myöhäiset yksilöt jäävät helposti kauran piiloon ja ovat todella vaikeita löytää kasvustosta (Lue, käytännössä lähes mahdotonta).
Lähetetty: 07 Heinä 2007, 11:39
Kirjoittaja tuulen
Muistan joskus kuulleeni että viljellyn kauran ja hukkakauran lehden liittyminen korteen on varma erotteluperuste. Jos niin on niin miten lehden liittyminen korteen eroaa??
Hukkis
Lähetetty: 07 Heinä 2007, 12:04
Kirjoittaja Twin
Hukkiksen erottaa varmasti normaalista kaurasta, jos kasvusto on normaalia. Jos sellaisia kaurapellossa on, niin ne erottaa poikkeavan ulkonäön perusteella heti.
Re: Hukkis
Lähetetty: 07 Heinä 2007, 12:29
Kirjoittaja Radon
Twin kirjoitti:Hukkiksen erottaa varmasti normaalista kaurasta, jos kasvusto on normaalia. Jos sellaisia kaurapellossa on, niin ne erottaa poikkeavan ulkonäön perusteella heti.
Käytännössä kuitenkin hemmetisti vaikeampaa varsinkin kaurasta, kaurasta lähes mahdoton ainakin kerätä, isoimmat yksilöt ehkä onnistuu löytämään mutta pienet jää kasvuston sisään väistämättä. Kovilla savilla hukkakaurat jää suureksi osaksi kasvuston sisään josta niitä mahdoton havaita.
Keveillä ja rehevillä mailla yleensä osa ainakin normaalin kasvuston yläpuolella josta ainakin osan näkee melko helposti.
Yleensä vaaleamman vihreitä kun muu kasvusto.
Röyhy laaja ja siemenissä pitkät väkäset.
Korsi yleensä melko hento mutta poikkeuksia on, välillä myös todella vahvoja yksilöitä.
Siemenet pieniä lähes olemattomia.
Lähetetty: 07 Heinä 2007, 14:36
Kirjoittaja tuulen
Lähetetty: 07 Heinä 2007, 15:51
Kirjoittaja Jari
Juup,ihana kasvi,löytyi taas uudelta pellolta. Sähkölinjan alta
Eipä voi olla tunnistamatta,hento ja röyhy "hajallaan" kuten kuvissa näkyy.