Sivu 1/1
Krauselta tulossa uusi suorakylvökonemalli
Lähetetty: 18 Heinä 2007, 17:30
Kirjoittaja koira
Pitääkö paikkansa, että konetta kyllä saa tilauksesta, mutta sitä ei kehitetä ollenkaan ja miten on varaosien saanti myöhemmin?
Tietääkö joku mitä eroa eri koneiden kylvövantailla. Oon ymmärtäny, että toiset ei peitä kunnolla ja kylvää toisaalta herkästi liian syvää. Mistä moinen mahtaa johtua? Mitä mieltä ootte pitääks turvemailla olla aina erillinen muokkauskiekko vai toisteperin, eli ei. Entäs kovilla mailla.
Aika paljon laimentunut suorakylvökeskustelu viime vuosista. Eikö sitten kannattunutkaa suorakylvää vai joko kaikilla on omat koneet.
Lähetetty: 18 Heinä 2007, 18:19
Kirjoittaja Jorma
Lähetetty: 18 Heinä 2007, 21:40
Kirjoittaja A. Anttila
Minun korviini ei ole tullut lopettamisuutisia.Niin kauan kun olen merkin kanssa ollut tekemisissä on keskustelupalstoilla levitetty eri nimimerkkien kautta lopettamishuhuja. On täysin mahdollista, että ainakin osa kirjoittajista on kilpailijoiden bulvaaneja.
Päin vastoin, olemme tekemässä tuotekehittelyä, ja syksyn mittaan pitäisi olla uuden tyyppinen kone täälläkin. Edessä caddy-vaunu sen perässä nostolaiteratkaisu, jossa kylvökoneyksikkö on kiinni jne. Tämä on Amerikkalais-englantilaisen ja Suomalaisen suunnittelun tulos. Vantaisto on hyväksi havaittu Krause system. Veto on tutkalla, ja kaikki säädöt tarkkoja, nopeita ja käteviä käyttää. 3m kone on toistaiseksi vanhaa tyyppiä, 4,6, ja 8m koneet Caddy mallia, 8 metrisen olen jo myynytkin. Säiliöt ja renkaat ovat suuria. Varaosia löytyy, vaikka ei juuri kulu. Olen juuri toimittamassa Viroon myymääni 6 metrin koneeseen uudet kylvökiekot. Myin koneen käytettynä, ja nyt Virossa sillä on ajettu yli 3000 hehtaaria.
Jos olit Hattulan suorakylvötilaisuudessa niin näit Suomessa Caddytyyppiseksi mutetun perus-Krausen. Muutenkin se oli tilaisuus, jossa monen epäilijän olisi kannattanut käydä lisäämässä tietoaan viljelytavasta. Hämeen ProAgria oli nähnyt paljon vaivaa ja lopputulos oli onnistunut.
Ole hyvä, Koira, ja ota yhteyttä, jos Krause tai suorakylvö kiinnostaa. Se on varma, että viljelytavan menestys tulee jatkumaan.
Lähetetty: 18 Heinä 2007, 21:56
Kirjoittaja Jorma
^Tässä esimerkki hatunnoston arvoisesta informatiivisesta tietoiskusta.
Lähetetty: 19 Heinä 2007, 08:39
Kirjoittaja koivumaki
Täältä lisää informaatiota.
http://www.krauseco.com/news.htm
Minusta silmiinpistävää nettisivuilla on,että siellä mainostetaan hyvin näyttävästi muokkausvälinettä nimeltään Dominator..
Kylvökoneet ovatten listoilla kyllä,ei siinä mitään.
Ilmeisesti kuitenkin Krause tekee välineitä kaikenlaiseen viljelyyn.
Sama menetelmähän on nykyään Vieskalla.Rupesivat tekeen äkeitä suorakylväjille...sori raflaus.
km
Lähetetty: 19 Heinä 2007, 10:40
Kirjoittaja aurajokilaivuri
Krause on ymmärtääkseni aloittanut 1916 lautasmuokkaimilla ja tekee nykyisin monenlaisia muokkausvehkeitä, eli ei ole mikään ihan yhtä tuotetta tekevä pikkupaja, vaan ehkä verrattavissa suunnilleen johonkin Väderstadiin.
Lähetetty: 19 Heinä 2007, 19:40
Kirjoittaja Carnivor
Kertokaas tosta uutuus Krausesta lisää. Onko siinä sähköohjatut hydraulimoottorit pyörittämässä syöttölaitetta vai miten homma toimii? Onko se vakio- vai lisävaruste? Jos lisävaruste niin paljonko maksaa? Tuleeko sähköohjattu syöttölaitteisto Accordilta niinkuin edelliseen ilma-avusteiseen malliin. Jos traktorissa on jo tutka niin voidaanko nopeustieto ottaa siltä ja säästää yhden tutkan hinta? Saako säiliöihin vaaka-anturit? Kuinka monta "kenkälaatikkoa" tarvitaan traktorin hyttiin toimintojen ohjaamiseen? Jos vantaisto on sama kuin ennen niin rivivälikin lienee ennallaan? Jos renkaat kerran ovat isot, niin mikä on suositeltu ilmanpaine renkaissa? Mielestäni renkaat ovat riittävän isot jos pärjää alle 1 barin paineilla.
Lähetetty: 19 Heinä 2007, 20:17
Kirjoittaja MK
Onko kuvaa uudesta mallista ?
Lähetetty: 20 Heinä 2007, 16:44
Kirjoittaja Reissumies
Asiaan meneksemme...kuten Anttila toteaa, ottakaamme tiedonjanoiset yhteyttä henkilökohtaisesti ja varmasti tietoa koneesta löytyy.
Tosson kuva "protyypistä" joka oli esillä Hattulan suorakylvöpäivässä. Parempaa kuvaa mulla ei valitettavasti oo.
http://www.palola.net/yhteystiedot.html

Lähetetty: 20 Heinä 2007, 17:22
Kirjoittaja MK
Tuo kuva jo kertoo paljon, mielenkiintoiselta vaikuttaa.
Lähetetty: 24 Heinä 2007, 09:13
Kirjoittaja perfekt
Minun mielestä Krausen yksi ongelma on huonohko vaon sulkeutuminen kovemmilla mailla,,,
muokatulla maalla toimi paremmin
Esim VM takapyöräkoneena toimii paremmin / varmemmin
Ja nythän tuossa on vielä lisäksi ne peitto viikset jostain lattaraudasta tehty valuttamaan multaa siementen päälle,,,,,th
Lähetetty: 24 Heinä 2007, 22:04
Kirjoittaja Reissumies
perfekt kirjoitti:Minun mielestä Krausen yksi ongelma on huonohko vaon sulkeutuminen kovemmilla mailla,,,
muokatulla maalla toimi paremmin
Esim VM takapyöräkoneena toimii paremmin / varmemmin
Ja nythän tuossa on vielä lisäksi ne peitto viikset jostain lattaraudasta tehty valuttamaan multaa siementen päälle,,,,,th
Mielipidehän se on tuokin...mielipiteethän on vähän niinkuin p...reikä, kaikilla on oma
Vauhdin Maailman "viikset" on estämässä maan nousemista kiekon mukana ylös nihkeissä olosuhteissa. Voipi ne tietysti muutenkin toimia?
Krauseen on tulossa uusi sulkijapyörämalli, joskin omat ongelmansa toki on tällä, kuten kaikilla muillakin vantailla. Kohtuullinen kompromissivannas kuitenkin tämä Krausen malli. Toimii monenlaisissa olosuhteissa.
Takapyöräratkaisuun suhtaudun julmasti vieroksuen erityisesti muokkaamatta kylväessä. Kylvöjälki voi näyttää paremmalta heti koneen perästä, mutta oraat kyllä ei tätä sääntöä pääsääntöisesti noudata. Erityisesti hiesusavien (ei niin hyväkuntoisten maan rakenteen suhteen) kohdalla.
Mielipiteitähän nääkin toki vaan on...ei oo esittää tieteellistä faktaa!
Lähetetty: 26 Heinä 2007, 09:45
Kirjoittaja perfekt
Niinpä tuo takapakkeri sulkee jonkin verran avonaisia vakoja / tiputtaa hienoa ainesta siemenen päälle
Minusta takapakkeri sopii juuri suorakylvimiin ei niinkään muokattuun kylvöön. Muokattuun kylvettäessä pienet kannatus pyörät riittää sulkemiseen
Amerikan tyylin laitteissa vako jää helposti "Horolleen"
-03 kylvettii Krausella Syysvehnää 13 ha josta vain muokkattuun ( Kyntö + tasaus ) kylvös onnistui , Suorakylvö ei vaan aukijäänyt vako eiheutti siemenen kuolemisen
Mielipiteiden kirjo tuonee jotain uutta ainaskin esiin, en väitä että olisin oikeassa
Lähetetty: 27 Heinä 2007, 19:18
Kirjoittaja Carnivor
Kylvökoneellakin lienee vaikutusta mutta kylvövaon aukijääminen johtuu melkein aina liian märästä maasta. Jos maassa on oikein hyvä mururakenne niin silloin voidaan kylvää kosteampana. Esim Bertinissä ja Sameatossa on erilaiset jyräpyörät kuin Krausen ja GP:n vakiot. GP:henkin saa haluttaessa samanlaisen kiilan mallisen kuin Semeatossa. Sen pitäisi mainosten mukaan toimia paremmin kosteassa kuin vakiopyörän mutta en tiedä toteutuuko käytännössä. Joskus tilasin muutaman kappaleen kokeiltavaksi mutta eipä GP:n maahantuoja niitä koskaan saanut toimitettua. Koko settiä ei viiti kokeilematta tilata.