Sivu 1/1

Järkevin korko?

Lähetetty: 21 Syys 2007, 22:55
Kirjoittaja Veikko
Mikä olisi järkevin korko 30v lainalle?

Itse olen ounastellut 3kk:n euriborin perään, olisiko sittenkin 12kk euribor järkevämpi? Prime-korkoja ei liene kannata edes ajatella?

Minkälaisia marginaaleja teillä on pitkille ja suurille lainoille? Meille tarjottelivat maalaispankista näin aluksi 0,8 prosenttia.

Lähetetty: 22 Syys 2007, 10:30
Kirjoittaja alintala
Löytyy molempiin sidonnaisia korkoja (siis prime ja euribor). Sama vika kummassakin; pitää maksaa takaisin.. Kun on kiinteä kuukausierä, niin on vain laina-aika näyttänyt pidentyneen korkojen noustessa. Saapahan vielä eläkkeelläkin maksella spv-lainojaan...

Marginaaleis paras laina on puoli prosenttia.

Re: Järkevin korko?

Lähetetty: 23 Syys 2007, 11:08
Kirjoittaja khd
Veikko kirjoitti:Mikä olisi järkevin korko 30v lainalle?

Itse olen ounastellut 3kk:n euriborin perään, olisiko sittenkin 12kk euribor järkevämpi? Prime-korkoja ei liene kannata edes ajatella?

Minkälaisia marginaaleja teillä on pitkille ja suurille lainoille? Meille tarjottelivat maalaispankista näin aluksi 0,8 prosenttia.
Eihän tuolla sidonnaisuudella ole noin pitkässä lainassa loppupeleissä mitään merkitystä, Primet nousee kyllä hätäseen perässä kun korot nousussa, laskiessa viive hiukan pitempi. 3kk Euriborin avulla laskevilla koroilla pääsee nauttimaan laskusta nopeammin, nousevilla toisinpäin. Keskimäärin mielestäni ei kilpailuetua noin pitkässä lainassa ei millään tavanomaisella sidonnaisuudella ole

Eli suo siellä, vetelä täällä. Tiukka tarjous kiinteäkorkoisesta niin siinäpä sit pohdit, paha mennä sanomaan millases maailmas 10 v päästä eletään, puhumattakaan 30 v:sta... :roll:

Yks vaihtoehto tietysti vois olla lainan pilkkominen ja ne osat sitte jakaa vaikka 3 ja 12 kk:n Euriboriin ja osa Primeen??