Varhaisesta talventulosta on puhuttu tänä vuonna jonkun verran. Mutta ei pitänyt paikkaansa. Enää se ei ennätä tulla varhain! Viime vuonna muistaakseni 1. marraskuuta satoi 20 cm lunta kerralla. Sitten lumet hävis ja pysyvä lumipeite tuli 17. tammikuuta. Tänä syksynä ei ole vielä edes ensilunta näkynyt, mutta silti uskon, että oikea talvi tulee paljon aiemmin kuin viime vuonna. Ja sanottakoon vielä, että mitä olen pitemmän ajan säätä arvaillut, yleensä aina on käynyt päinvastoin!
Kynnöt loppui tässä marraskuun puolella. Vielä pitäis pariin avo-ojaan laittaa salaojaputkea. Jos vain kaivurimies ennättäisi ensiksi perkaamaan ojan pohjan. Jos tekee talven pian, jää tekemättä. (Just kuulin kaapelinkaivajalta, että tienkohdat jo sen verran jäässä, että pian ei ilman routapiikkiä pääse traktorikaivurilla roudasta läpi!)
Sitten, jos aikaa on ja olosuhteet suosii, kivien poistoa pellolta olisi kyllä tehdä! Se onnistuu talvellakin, jos ei ole hirmuisia pakkasia.
Murtola_Lasse kirjoitti:Ruiskuttamatta vielä lumihomeen torjunta-aineet rukiille.
Miten pakkanen vaikuttaa ruiskutukseen? Eli pitääkö kasvuston olla sulaa ruiskutushetkellä, että tehoaa? Jos pellon pinta jäässä, se ei haitanne? Lumesta sit saattaakin jo olla haittaa ruiskutuksen yhteydessä! Mikä aine kyseessä?