Suihkuturbiini
Valvoja: Farmari-ryhmä
Suihkuturbiini
Mainitulla sivulla on esittely omavalmisteisesta suihkuturbiinista. Eipä ole tullut tuollainenkaan mahdollisuus mieleen itsellä.
http://users.tkk.fi/~jkaasine/turbine.htm
http://users.tkk.fi/~jkaasine/turbine.htm
Heijarin autohajottamolla Nakkilassa oli taannoin myynnissä yksi, paas kysyen.ATH kirjoitti:Sellaisen Fougan föönin voisin huolia tallinnurkkaan itsekin. Sitä silmälläpitäen, että joskus olisi aikaa tehdä jotain muutenkin kuin ansiomielessä.
Yhdellä Fougan asentajalla tuli peräaalto suihkuputkesta sisään aikanaan ensimmäisessä koeajossa. Liekö sama? Em. sattui järvellä.
Voipi olla hyvinkin sama laite, ekat testiajot oli viime kesänä.
Tampereen teekkareillahan oli joskus Honda Monkey tai Suzuki PV turboahtimesta väsätyllä suihkuturbiinilla. Sitä oli aika hupaisaa seurata. Infernaalinen meteli kuului ja ihmiset tähyävät taivaalle että missä suihkuhävittäjä. Ääni ei kuitenkaan liiku hävittäjän nopeudella ja jossain vaiheessa tajuaa että ääni tuleekin pikku moposta!!
- traktorikaivuri
- Luokka: Piikkipyörätrak. 20 hv
- Viestit: 41
- Liittynyt: 22 Kesä 2005, 16:38
- Paikkakunta: seinäjoki
- Viesti:
minkähänlainen olisi ajaa?Carnivor kirjoitti:Tampereen teekkareillahan oli joskus Honda Monkey tai Suzuki PV turboahtimesta väsätyllä suihkuturbiinilla. Sitä oli aika hupaisaa seurata. Infernaalinen meteli kuului ja ihmiset tähyävät taivaalle että missä suihkuhävittäjä. Ääni ei kuitenkaan liiku hävittäjän nopeudella ja jossain vaiheessa tajuaa että ääni tuleekin pikku moposta!!
Liikkuiko mopo turbiinin voimalla? Kuvittelisin että ei noiden työntövoima kuitenkaan mikään häävinen ole.Carnivor kirjoitti:Tampereen teekkareillahan oli joskus Honda Monkey tai Suzuki PV turboahtimesta väsätyllä suihkuturbiinilla. Sitä oli aika hupaisaa seurata. Infernaalinen meteli kuului ja ihmiset tähyävät taivaalle että missä suihkuhävittäjä. Ääni ei kuitenkaan liiku hävittäjän nopeudella ja jossain vaiheessa tajuaa että ääni tuleekin pikku moposta!!