Verovuosi 2007
Lähetetty: 05 Tammi 2008, 13:27
Miltäs vaikuttaa vuosi 2007? Omalta kohdalta tulot pienenivät ja menot kasvoivat joten tasapaino pysyi...Suurin syy tulojen pienenemiseen oli keväinen ymp.tuki selkkaus.
Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
http://www.murtola.com/foorum/
Tasausvarauksella voi säädellä/tasata tuloja jonkin verran.Jari kirjoitti:Pahalta näyttää... Mätkyjä tulee rankasti kun ei ennakkoja saanut tarpeeksi ylösEli jää leivän päälle muutakin kuin ylähuuli
![]()
Viljoja en ole myynyt lainkaan "korkeahinnalla",saa nähä sitten ens vuoden tulos kun sais varastot myytyä oikealla hinnalla.
Vehnällä ja kauralla paras myyntiajankohta meni ohi että rysähti mutta ei vain voi myydä "vääränä" vuonna viljoja,varsinkin kun muutenkin isoja kertaluontoisia tuloeriä. Harmittaa kun tuloja ei voi tasata eri vuosien välillä![]()
Eikös hyviä vuosia pitäs seurata huono,taitaa tulla konkurssi
Me makseltiin jo nyt reilut mätkyt.Jari kirjoitti:Pahalta näyttää... Mätkyjä tulee rankasti kun ei ennakkoja saanut tarpeeksi ylösEli jää leivän päälle muutakin kuin ylähuuli
![]()
Viljoja en ole myynyt lainkaan "korkeahinnalla",saa nähä sitten ens vuoden tulos kun sais varastot myytyä oikealla hinnalla.
Vehnällä ja kauralla paras myyntiajankohta meni ohi että rysähti mutta ei vain voi myydä "vääränä" vuonna viljoja,varsinkin kun muutenkin isoja kertaluontoisia tuloeriä. Harmittaa kun tuloja ei voi tasata eri vuosien välillä![]()
Eikös hyviä vuosia pitäs seurata huono,taitaa tulla konkurssi
Elukoiden myynnin voi verotuksessa jaksottaa kolmelle vuodelle,samoin kuin kiintiön tulouttamisen?Jussi T. kirjoitti:Me makseltiin jo nyt reilut mätkyt.Jari kirjoitti:Pahalta näyttää... Mätkyjä tulee rankasti kun ei ennakkoja saanut tarpeeksi ylösEli jää leivän päälle muutakin kuin ylähuuli
![]()
Viljoja en ole myynyt lainkaan "korkeahinnalla",saa nähä sitten ens vuoden tulos kun sais varastot myytyä oikealla hinnalla.
Vehnällä ja kauralla paras myyntiajankohta meni ohi että rysähti mutta ei vain voi myydä "vääränä" vuonna viljoja,varsinkin kun muutenkin isoja kertaluontoisia tuloeriä. Harmittaa kun tuloja ei voi tasata eri vuosien välillä![]()
Eikös hyviä vuosia pitäs seurata huono,taitaa tulla konkurssiInvestoinnin suunnittelu on vienyt kohtuudella rahaa, joten tulosta on helppo tasata.
Eläinten myynnin voit jaksottaa kolmelle vuodelle ja sitä olis voinu säätää myös siirtämällä osa maksuista tälle vuodelle. Kiintiön maksut pitäisi jakaa kolmelle vuodelle, ostajakin voisi tykätä sellaisesta järjestelystä.
Samoin se meni mullakin spv:n jälkeen, kahtena ensimmäisenä vuotena maksettiin rajusti mätkyjä, ennen kuin saatiin ennakot oikealle tasolle. Turhauttavaa maksaa joulukuussa edellisvuoden veroja, kun olisi kuluvankin vuoden menoja maksettavana.Jari kirjoitti:Aika reilut mätkyt oli mullakin tänä vuonna,ens vuonna tulee nolla lisää perään jota en kyllä helpolla sulataTasapainon hakeminen vie aikansa,liian varovainenkaan ei saisi olla. Positiivista näinä ankeina aikoina mutta eiköhän se totuus vielä valkene
Eikö kannattas pitää huolta siitä, ettei niin käy. Kyllä tuloista pitäs jättää sen verran sivuun mitä tarvitsee veron maksuun. Edullisintahan "mätkyt" on hoitaa ennakon täydennyksellä, vaikka sitten velaksi.Maalaispoika kirjoitti:Samoin se meni mullakin spv:n jälkeen, kahtena ensimmäisenä vuotena maksettiin rajusti mätkyjä, ennen kuin saatiin ennakot oikealle tasolle. Turhauttavaa maksaa joulukuussa edellisvuoden veroja, kun olisi kuluvankin vuoden menoja maksettavana.Jari kirjoitti:Aika reilut mätkyt oli mullakin tänä vuonna,ens vuonna tulee nolla lisää perään jota en kyllä helpolla sulataTasapainon hakeminen vie aikansa,liian varovainenkaan ei saisi olla. Positiivista näinä ankeina aikoina mutta eiköhän se totuus vielä valkene
Kuten Jorma ja Make yllä sanoo,itte pidän mätkyjen saamista positiivisena asianaMake kirjoitti:Kyllä mua harmittais, jos olisin sijottanut valtioon ylimääräisiä ennakoita keskimäärin alle puolen prosentin korolla. 18 kuukauttahan keskimäärin saa mätkyille maksuaikaa verrattuna ennakoihin. Lisäennakoita kannattanee maksaa tammikuun lopussa senverran, että mätkyt jää alle kymppitonnin.
Kymmenes veroilmoitus tulee kokonaan omissa nimissä olevalta tilalta ja jokavuos on maksettu mätkyjä.
Mätkyt on ihan ookoo, kunhan ei tarvi korkoa maksaa. Eli pysyy alle 10te tjsp.Jorma kirjoitti:Mikä siinä lisäverossa sitten on niin pahaa? Verothan pitää aina kuitenkin maksaa ja lisäverohan maksetaan keskimäärin 6kk myöhemmin kuin ennakkovero, eli maksuaikaa tulee näin lisää.
Itsekin sopinut viljanostajan kanssa osan viljatilityksen maksusta vasta alkuvuoden puolella, vaikka viljat toimitettukin syksyllä korkean hinnan aikoihin. Minkäänlaista korkoa/hyvitystä eivät suostuneet kuitenkaan maksamaan.Make kirjoitti: Viljanostajat maksaa viljatilin vuodenvaihteen jälkeenkin, vaikka viljat olis myyty jo aikaisemmin syksyllä. Naapurilla oli eläkkeellejäädessä viljatilin maksupäivi seitsemälle seuraavalle vuodelle
Totta.Make kirjoitti: 18 kuukauttahan keskimäärin saa mätkyille maksuaikaa verrattuna ennakoihin.
En tiedä miten on tällä hetkellä, mutta takavuosina verottajan korkotarjous voitti pankin mennen tullen. Eli halvimmalla rahat investointiin sai hekemalla ennakot niin pieneksi kuin mahdollista, maksuaikaa tuli sitten tuo yllämainittu puolitoista vuotta. Tai sitten laittaa verottajan rahat vaikka sijoitusrahastoon ja tienaa itselle pienen koron tuon verottajan koron päälle.Tutti kirjoitti:Mätkyt on ihan ookoo, kunhan ei tarvi korkoa maksaa.