Sivu 1/4
Koneiden tuonti
Lähetetty: 21 Helmi 2008, 11:55
Kirjoittaja leku
Päivää Isännät!
Eli apuja kaipailen, löysin tuolta rakkaasta naapurimaastamme sopivan oloisen lannoitteenlevittimen ja kaikki vaikuttaa hyvältä, mutta tietoa tarvitsisin itsessään koneen tuontiin. Oletan että täällä olisi ainakin jokunen, joka olisi tuonut koneita Suomeen.
Koska kyseessä on vain työkone, kuvittelisin tuonnin olevan rekisteröityä konetta helpompaa.
ilmeisesti sulkutili-käytäntö olisi fiksuin, tai sitten pitäisi mennä hakemaan se ja maksaa samantien?
Ulkomaan koneethan saa tuoda verottomana, ilmeisesti vaatii verottajalta jonkin paperin että on Suomessa rekisteröitynyt yritys ja alvillinen (muistanko oikein? )
Onko kellään tiedossa mitä maksaisi rahti 70km + laivalla Helsinkiin Tukholmasta?
Muitakin vinkkejä saa antaa vapaasti...
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 21 Helmi 2008, 12:15
Kirjoittaja Kloppi
Yhdistä huvi ja hyöty, kärry perään ja hakemaan.
Itse ostin muutama vuosi takaperin tarkkuussilppurivaunun Ruotsista. Myyjänä oli toki iso ketju, Lantmannen Maskin, joten aika rauhallisin mielin suoritin maksun etukäteen heidän tililleen. Alvia ei tarvitse maksaa, tässä tapauksessa riitti VAT-numeron ilmoittaminen (eli Y-tunnus Suomessa, alkuun FI-kirjaimet). Rahdista en osaa sanoa, kun tein kaupat Vaasan satamaan toimitettuna, mutta eiköhän myyjä voi selvitellä siellä päässä mitä rahti tulisi kustantamaan.
Itsekin harkitsin että haen apulantaviskan Ruotsista, ja silloin olisin kyllä mennyt itse paikan päälle, niin olisi voinut katsastaa koneen ja suorittaa käteismaksun. Toki tuon silppurivaununkin kävin ensin paikanpäällä katsomassa.
Positiiviset kokemukset kyllä jäi tuosta kaupankäynnistä, usein on kaupankäynti Suomessa ollut paaaljon vaikeampaa.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 21 Helmi 2008, 20:14
Kirjoittaja hogi
Jos myyjänä on isohko firma, niin uskaltanet maksaa koneen etukäteen. Mä olen tuonut kaikennäköisiä vehkeitä, aina maksanut etukäteen ja aina on tavara tullut.
Jollei viska ole mahdottoman kokoinen (mahtuuko trukkilavan päälle?), niin uskoisin että rahti on luokkaa 400e. Kilpailuta se, esim. DHL, Schenker, LKW etc.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 23 Helmi 2008, 22:04
Kirjoittaja leku
mitä olen selvittänyt asiaa, itse tuonti ja kaupankäynti ei ole ongelmana, mutta nyt vaan tuntuu itse laivarahti olevan pirun vaikeeta.
koska kyseessä on hinattava kone niin laivaan saanti ja sieltä pois vaikuttaa olevan ongelma. koska ei mahdu normi kuorma-auton lavalle, pitäisi olla lavetti....... maksaa....
yksi tarjosi ainoona vaihtoehtona, että menisin itse hakemaan sen traktorin kanssa....ei hirveesti kiinnosta.....
kyllähän ne koneet jollakin tavalla euroopasta Suomeenkin tulee eikä se voi maltaita maksaa, vai kuseteenko vaan tyhmää maalaista?
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 23 Helmi 2008, 22:38
Kirjoittaja MaamiesMainio
Olen tuonut useita koneita Ruotsista Turun kautta. Pakettiauton perään telikärry ja tyhjänä lautalla yli. Telikärryyn sopii 3000 kg ja jos on ollut tilaa vieviä koneita niin olen niitä vähän purkanut. Näin säästää myös lauttamaksussa. Rahat voi lähettää verkkopankista suoraan myyjän tilille tai sitten maksaa paikanpäällä. Siljaa ja Viikingiä kannattaa välttää, sillä Seawind tai Finlink ottavat vain kolmanneksen rahtimaksua. Illalla vaan Turusta yli ja seuraavana päivänä kone kyytiin. Ehtii sitten vielä kauempaakin samapäivänä iltalautalle.
Yksi vaihtoehto on ottaa yhteyttä Ruotsissa puita ajeleviin pöllikuskeihin. Tulevat tyhjällä autolla takaisin, niin siihen sopii koneita.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 23 Helmi 2008, 23:05
Kirjoittaja Shaka
Onko kukaan tuonnut tanskasta tavaraa. Olis tarkotus hakea raktori sieltä. Mahtaako olla halvempi tuoda ruotsin kautta, vai suoraan laivalla suomeen.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 24 Helmi 2008, 10:34
Kirjoittaja jmlm
Ruotsista n.6 vuotta sitten ostettu VOLVO 2654 tuli myyjäliikkeen toimesta laivarantaan, josta laivayhtiö hoiti sen suomeen. 2003 ostettu CLAAS68s tuli Göteborgin yläpuolelta Suomalaisen kuljetusyhtiön autolla kotiin(Kariniemi transport, Huittinen)asti. Tällä autoilijalla oli ainakin siihen aikaan säännölliset lavetti ajot Ruotsiin. Ja eikös mm.Ponssen metsäkoneet viedä eurooppaan auto kyydillä, saattavat ottaa mielellään paluukuormia tullessaan kotiin.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 24 Helmi 2008, 10:44
Kirjoittaja aurajokilaivuri
leku kirjoitti:koska kyseessä on hinattava kone niin laivaan saanti ja sieltä pois vaikuttaa olevan ongelma. koska ei mahdu normi kuorma-auton lavalle, pitäisi olla lavetti....... maksaa....
yksi tarjosi ainoona vaihtoehtona, että menisin itse hakemaan sen traktorin kanssa....ei hirveesti kiinnosta.....
Aikanaan kun myytiin MEPU:n hinattava kuivuri, niin se lähti kohti pohjanmaata kuorma-auton perään kytkettynä ihan omilla pyörillään.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 24 Helmi 2008, 11:04
Kirjoittaja Make
Eikös ne uudet Meputkin viedä omilla pyörillä kuorma-auton perässä.
Naapurit tuoneet puimureita saksasta. Ne on ajettu laivaan ja isännät on itse ajanu ne satamasta kotiin. Äkkiäkös sen traktorillakin satamasta hakee, eika sulla montaasataa kilometriä satamaan tule? Helposti menee kyytejä järjestäessä enemmän aikaa.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 27 Helmi 2008, 09:45
Kirjoittaja handetonttu
Shaka kirjoitti:Onko kukaan tuonnut tanskasta tavaraa. Olis tarkotus hakea raktori sieltä. Mahtaako olla halvempi tuoda ruotsin kautta, vai suoraan laivalla suomeen.
Halvin löytyy tapauskohtaisesti, jos koneesi mahtuu normi pp-vaunuun ja toimitusaikaa voit antaa noin kuukauden niin autolla halvin ja yksinkertaisin. Mutta jos tarvitset koneen nopeasti niin laivalla saat sen noin viikossa, laivamatka kestää 2,5vrk ja laivoja lähtee ti ke ja to muistaakseni. Siinä on sitten se jatkokuljetusten hoitaminen jos on tarvetta. Itse olen käyttänyt Finnlinesia, koskenautokeskusta, Dfds:sää
Mutta aina kannattaa pyytää tarjoukset niin siitä se selviää, laivafirmat esim laskuttaa ovh hinnoilla jos tarjousta ei pyydetä etukynteen!!!
Mutta kiinnostaa minkälaisen traktorin olet ajatellu hakea? Tanskassa nuo traktorin ei niitä halvimpia... paitsi olen minäkin muutamiin mielenkiintoisiin törmänny, mutta ei ole tarvetta tällä hetkellä.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 27 Helmi 2008, 12:42
Kirjoittaja Shaka
Juu.. Tuli jo kyseltyä tuolta. Finnlinesilta laivarahti noin 800€. LKW:lta tuonti ei ainakaan onnistu tai tulee liian kalliiks. Siellä olis pari mielenkiintosta tapausta. Tosin pitäis käydä ite kattelemassa ensin.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 28 Helmi 2008, 21:21
Kirjoittaja aksu
Mites toi amerikasta tuonti? Dolallarin kurssi niin alamaissa että tuntuu koneet olevan halpoja. Kiinnostava ruohonleikkuri löytys ja on varmasti sellanen mitä ei toista tule vastaan. Paljonkohan maksaa tuonti?
Hogilla kokemusta, kun toit sen leikkurin?
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 02 Maalis 2008, 16:12
Kirjoittaja SPH1
Jos olet Ruotsista tuomassa, niin kuljetusliike Ahola Transport voisi olla hyvä vaihtoehto tarjouksen kutsumiselle. Jos Finlinkillä menee Naantalista Ruotsiin, niin rekoista joskus enemmän kuin neljännes Aholan autoja. Viimeksi kun menin yli, niin paikka kuorma-autolle ja kahdelle kuskille maksoi noin 300 €, tämä tieto siltä varalta jos harkitset omatoimimatkaa.
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 02 Maalis 2008, 18:48
Kirjoittaja Ileh
Shaka, ootko tota 130-90 -93 Powershiftiä tuomassa? Aj. 5000h?
Re: Koneiden tuonti
Lähetetty: 02 Maalis 2008, 20:23
Kirjoittaja Shaka
Vähän liian kallis toi 93.