Sivu 1/1

Quicken kauhankääntö

Lähetetty: 16 Syys 2008, 22:33
Kirjoittaja suregrip
Naapurin Q640:stä katosi voima kauhankäännöstä, pahnapaalia ei kuulemma jaksa nostaa (käännöllä) mutta pitää asennon nostettaessa. Nostosylintereissä on voimat tallella. Oli kuulunut joku ääni (naksahdus/paukahdus) ilmeisesti venttiilistön suunnalta samalla kun voimat katosi. Ohjausvaijerit tutkittiin, ne on ainakin kunnossa eli liikuttaa karaa normaalisti.

Mikä on se neliskanttinen mötikkä aisojen väliputken päällä jonka kautta kääntösylinterien öljyt kulkee? Voisiko olla syyllinen tähän?

Huoltomieskään ei tiennyt sanoa mitään asiaan. Kuormain on n. 10 v ikäinen.

Re: Quicken kauhankääntö

Lähetetty: 17 Syys 2008, 09:22
Kirjoittaja aurauskeppi
Luultavasti mötikkä on magneettiventtiili työkonehydrauliikalle, paalipihdille tms. Sen kyljessä on varmaan pikaliittimet? Siinä öljy otetaankin aina kauhan käännöltä joten voi se vika siellä(kin) olla.

Re: Quicken kauhankääntö

Lähetetty: 17 Syys 2008, 10:12
Kirjoittaja sirkussonni
Se mötikkä on se johon asennetaan selectohydrauliikat, jos sellaiset haluaa. Se siis on valmiina mielestäni kaikissa.
Mutta aika jännä vika kyllä on. Jäin pohtimaan mahdollisuutta, että esimerkiksi venttiilistössä olevassa paineenrajoittimessa olisi vikaa, mutta toisaalta silloin se kyllä päästäisi läpi silloin kun vipua EI väännellä, jos siis paineventtiili on venttiilin jälkeen.
Mutta hei onko nyt varmasti se "rautalankasokka" siinä vaijerin venttiilinpuoleisessa päässä oikeassa kohdassa. Siinähän on se vaijerin asennonsäätö sellaisella kartioon puristetulla jousisokalla, vaijerin suojassa silläkohtaa karhennettu kohta. Se pääsee kulahtamaan ajanoloon ja vaijerin asema muuttuu. Toiseen suuntaan toimii paremmin kuin ennen ja toiseen suuntaan lakkaa toimimasta. Korjataan seuraavasti: osat irti ja siitä alumiinisesta palasta jossa on se kartio, hivastaan sopivasti poies, siinä on sellaiset pienet nypyt valussa jotka ottaa vaan pois ja ehkä vähän enempikin, ja uudestaan kasaan ja ruuvit kiinni, eikun töihin. Näin on kahdesta kuormaajasta itsellä käynyt. Siinä se vika on, sano mun sanoneeni!!!

Re: Quicken kauhankääntö

Lähetetty: 17 Syys 2008, 10:26
Kirjoittaja maraani
-Justus- kirjoitti:Luultavasti mötikkä on magneettiventtiili työkonehydrauliikalle, paalipihdille tms. Sen kyljessä on varmaan pikaliittimet? Siinä öljy otetaankin aina kauhan käännöltä joten voi se vika siellä(kin) olla.
Mullakin on sellainen mötikkä Q660:ssä ja se on eri juttu kuin lisähydrauliikan vaihtoventtiili, joka mulle laitettiin jälkeenpäin. En oo kyl sen vertaa viitsinyt, et olisin ihmetelly mikä sen oudon jutun tarkoitus on.

Jaa no tässä välissä se oikea selitys jo tulikin :)

Re: Quicken kauhankääntö

Lähetetty: 17 Syys 2008, 19:47
Kirjoittaja suregrip
Vika on selvitetty ja korjattu. Toisesta sylinteristä männänvarsi irti, sehän on jengalla siellä männässä kiinni ja päässyt löystymään. Pari viimeistä kierrettä oli mennyt mäsäksi siitä luultavasti päässyt se ääni kun petti.

Se mötikkä on ilmeisesti shokkiventtiili, näin porukalla arveltiin. Se on siis täysin neliskanttinen palikka jossa kaksi tulppaa (varoventtiilit alla?) päällä ja vas.puolen kauhasylinterin linjat menee sen läpi.