Sivu 1/1
Muutamia tumpeloita kysymyksiä tuista...
Lähetetty: 27 Tammi 2009, 19:46
Kirjoittaja Mustikki
Mikäli minulla olisi "lemmikkilehmiä" x-määrä navetassa, niin voiko tukikelpoiset pellot sijaita vaikkapa C4-alueella, kun taas lehmät olisivat esim. B-alueella? Tarvitseeko meijeriin mennä maitoa, jotta tukia voi saada? Paljonko lehmiä pitää olla jotta tukia tulee?
Mitäs jos lehmillä ei olisi (enkä laittaisi) korvamerkkejä, enkä näin ollen nostaisi tukia, mihin toimiin siinä ryhdyttäisiin? Mitä jos minulla olisi oma kauppa/kioski, jossa myisin maito- ja lihatuotteita, pystyisikö joku tällöin "pakottamaan" minut laittamaan elukoilleni korvamerkit, vaikka en tukia saisikaan?
Nämä siis ihan teoreettisiä kysymyksiä mitä olen miettinyt

.
Re: Muutamia tumpeloita kysymyksiä tuista...
Lähetetty: 27 Tammi 2009, 20:32
Kirjoittaja rysler
Mitäs jos lehmillä ei olisi (enkä laittaisi) korvamerkkejä, enkä näin ollen nostaisi tukia, mihin toimiin siinä ryhdyttäisiin? Mitä jos minulla olisi oma kauppa/kioski, jossa myisin maito- ja lihatuotteita, pystyisikö joku tällöin "pakottamaan" minut laittamaan elukoilleni korvamerkit, vaikka en tukia saisikaan?
Nämä siis ihan teoreettisiä kysymyksiä mitä olen miettinyt

.[/quote]
Varmaan joutuis vankilaa, ja elukat hävitettäväksi ongelmajätelaitokseen
Terveystarkastajalla vois olla myös sanansa sanottavana
Re: Muutamia tumpeloita kysymyksiä tuista...
Lähetetty: 27 Tammi 2009, 20:44
Kirjoittaja Mustikki
Mutta entäpä mikäli en harjoittaisi mitään kaupallista toimintaa, vaan lehmät olisivat vain lemmikkejä? Pystyisikö joku silloin "pakottamaan" minut laittamaan elukoille korvamerkit? Muutamia paikkoja tiedän missä elukoilla ei ole merkkejä korvissa, eikä tukia tule.
Re: Muutamia tumpeloita kysymyksiä tuista...
Lähetetty: 27 Tammi 2009, 21:20
Kirjoittaja Mullifarmari
Mustikki kirjoitti:Mutta entäpä mikäli en harjoittaisi mitään kaupallista toimintaa, vaan lehmät olisivat vain lemmikkejä? Pystyisikö joku silloin "pakottamaan" minut laittamaan elukoille korvamerkit? Muutamia paikkoja tiedän missä elukoilla ei ole merkkejä korvissa, eikä tukia tule.
Mihin sinä sitten sitä tukea tarvitsisit, jos kyse on harrastuksesta ja lemmikeistä?
Lue ja ymmärrä ->
http://www.evira.fi/attachments/elaimet ... 080807.pdf
Kohdassa 7. kolmannessa kappaleessa asia sanotaan aika yksiselitteisesti.
-Mf-
Re: Muutamia tumpeloita kysymyksiä tuista...
Lähetetty: 27 Tammi 2009, 22:31
Kirjoittaja sirkussonni
Suomessa pitää jokaisen nautaeläimen olla rekisteröity ja korvamerkitty, siis aivan kaikkien. Jos jossain on merkittömiä eläimiä, ei todennäköisesti ole enää sen jälkeen kun joku viranomaistaho ne havaitsee. Aivan sama onko lemmikki vai ei, jokaisen eläimen pitäisi olla kirjoilla ja pitopaikka pitää olla myös rekisterissä. (liittyy bse-valvontaan eli hullunlehmän taudin kartoittamiseen.)
Ja sitten toisekseen, maitoa jos tuottaa, maidon tuki tulee tuotetuista litroista, ei eläimistä(ainakin ab-alueella).
Ja mitä tulee peltojen sijaintiin, ainakin aiemmin on ollut niin, että jos esim. talouskeskus on ollut a-alueella pitää myös valtaosa pelloista olla samalla tukialueella, ei ole voinut nostaa c-alueen tukia, eli siis yhden tukialueen yli ei ole voinut käsittääkseni tukia nostella!?? Ei siis ole voitu katsoa samaksi tilakokonaisuudeksi. Aivan varma en voi olla, mutta esim. kesantopeltoja ei voinut siirtää lainkaan "yli" tukialueen, viereiselle kyllä.
Re: Muutamia tumpeloita kysymyksiä tuista...
Lähetetty: 28 Tammi 2009, 07:02
Kirjoittaja Mustikki
sirkussonni kirjoitti:Suomessa pitää jokaisen nautaeläimen olla rekisteröity ja korvamerkitty, siis aivan kaikkien. Jos jossain on merkittömiä eläimiä, ei todennäköisesti ole enää sen jälkeen kun joku viranomaistaho ne havaitsee.
Kyllä kummatkin on havainnut viranomainen, eivätkä kaiketikaan voi mitään tehdä, kun kaikki maito ja liha menee vain tilan omaa käyttöön.
Yksi jota en tiedä, mutta tunnen on Miina Äkkijyrkkä - hänen eläimilläänhän ei ole merkkejä korvissa (eikä tukia tule)... eikä eläimiä ole lopetettu.
Re: Muutamia tumpeloita kysymyksiä tuista...
Lähetetty: 28 Tammi 2009, 17:49
Kirjoittaja AP
Eipä kannata luottaa että itellä olis samanlainen julkinen status ku Lina Långilla...
Ja jos eläimet on etelässä ja pellot pohjoisessa niin ainaki saa herrat kiinnostumaan omasta toiminnasta... voi tulla muutenvaan tarkastuksia... ja vähä enempi tarkastuksia.
Re: Muutamia tumpeloita kysymyksiä tuista...
Lähetetty: 06 Helmi 2009, 01:58
Kirjoittaja ATH
Heposillekinkin tuli rekisteröintipakko, kuten mansikeilla jo on ollutkin.
Kyllä kai niitä voisi salaa pitää rekisteröimättöminä, mutta siitä voi tulla harmia enemmän kuin uskoisikaan. Pitää miettiä onko kanttia katsoa peli loppuun, jos leikkiin ryhtyy. Lain laitapuolella kulkemineen on tietoisena valintana ihan omansalainen ulottuvuus.
Outlaw jengi MC Hell Mansikki perusteilla?
Re: Muutamia tumpeloita kysymyksiä tuista...
Lähetetty: 06 Helmi 2009, 18:50
Kirjoittaja SS
Niin, Rauli Ailuksen taannoinen tapaus Kiskossa osoitti sen, että nopiaan tulevat polliisit pitelemään omistajaa ja kiväärimiehet ampumaan elukat aitaukseensa, jos vastustaa virallista korvamerkki- ja rekisteröintivaatimusta. Ja saa vielä ison ongelmajätelaitoslaskun kaupan päälle.
-SS-