Sivu 1/2
Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 03 Helmi 2009, 19:07
Kirjoittaja maatreij
John Deere, New Holland ja Valtra?
Uutta olen vertailemassa, kokoluokka n.90 hv ja etukuormaaja sekä metsäkäyttöä olisi pääasiassa.
Hintaahan näillä alkaa jo olla, mutta kovin suuria hintaeroja ei saisi tulla ilman vahvoja perusteluita.
Re: Mikä valinta noista kolmesta:
Lähetetty: 03 Helmi 2009, 19:58
Kirjoittaja zetor8045
john deere 5100R on kyllä erinomaisen hiljainen ja muutenkin ns.edellä muita tässä kokoluokassa 4 pikavaihdetta jne

mutta kysäseppä myyjiltä tarjoukset niin saat hinnat
Re: Mikä valinta noista kolmesta:
Lähetetty: 03 Helmi 2009, 20:10
Kirjoittaja koivumaki
Jos metsäkäyttö on oleellinen niin onkohan muuta vaihtoehtoa käytännössä kuin Valtra?
Saahan noihin muihinkin metsävarusteita,mutta hintaa ja himmeliä tulee lisää.
Re: Mikä valinta noista kolmesta:
Lähetetty: 03 Helmi 2009, 20:11
Kirjoittaja zetor8045
koivumaki kirjoitti:Jos metsäkäyttö on oleellinen niin onkohan muuta vaihtoehtoa käytännössä kuin Valtra?
Saahan noihin muihinkin metsävarusteita,mutta hintaa ja himmeliä tulee lisää.
no jos N-sarjalaista meinaa niin samanlainen muoviläjä sekin on

Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 03 Helmi 2009, 20:22
Kirjoittaja jk
Noin 90hv luokas pitää tehdä ensin valinta että katseleeko ns. pikkuluokkien isoimpia koneita ( A-sarja, 5000r sarja) vai isompia pikkukoneita ( 6030, pikku N, ehkä jopa iso N).
Jos metsästä haetaan vaan polttopuut niin eikähän noista kaikilla sen verran metsään poikkea, mutta jos enemmän ajoa niin kyllä se valtra taitaa voiton viedä. Muissa ominaisuuksissa varsinkin A-sarja kyllä antaa rutkasti tasoitusta muille.
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 04 Helmi 2009, 21:41
Kirjoittaja Hervast
Saahan ännäänkin peltitankkia, mut vois kuvitella että kevyt pohjapanssarointi riittäisi muovitankin suojaksi metsurin jälkiä ajellessa. Hitechin tekniikka ainaskin koeteltua ja toimivaksi havaittua. Hintaero classikkiin kai käytännössä niin pieni ettei kannata edes karvalakkia harkita.
New hollandissa on pikkumalleissakin paperilla mielenkiintoisia ominaisuuksia, tiedä sitten miten nuo sähköisemmät versiot on käytännön töistä suoriutuneet. Hieman on jäänyt epäilys italialaista työtä kohtaan kun joissain esittelykoneissakin ollut aika karu viimeistely ja välillä sellaisia maanantaikoneita ollut ihmisillä että ei naurata.
Jontikka kanssa paperilla kiintoisa, toki kannattaa jokaisen testata se jonnen koppi että onko mieleinen. Olen aina pitänyt jontikkaa kelpo koneena tekniikaltaan, mut erään 6000 tuntia 6100 sarjalaisella taivaltaneen omistajan kokemuksia kuunneltuani en enää ole niin varma. mm. "ikuinen" permaclutch tsp. öljykytkin oli kerennyt noilla tunneilla antautua ja jarruja laitettu pari kertaa. Ymmärtääkseni noissa uusissa 5XXX sarjalaisissa on samoja osia. Koppi metsähommiin käyttökelvoton jos vakio, isompien metsäohjaamo jo yllättävän mukava, tosin näkyvyys kopista ulos kehnonlainen.
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 05 Helmi 2009, 00:29
Kirjoittaja eberi
5000 sarjan jontikka ei kuulosta laadukkaalta. Mahtaako olla edes saksalainen?
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 05 Helmi 2009, 06:16
Kirjoittaja maatreij
Valtran ja NH:n hinnat aika lähelle tarjousmalleissa, JD:llä nousee vajaa 10tonni lisää. Vaihtokoneelle on kaikilla suunnilleen sama hinnoittelu, odotin Valtralta vähän enemmän, koska olisi oma merkki!
Tarkempi erittely noiden lisukkeiden kanssa täytyy tsekata.
Tarjouskoneissa haiskahtaa vähän mallin vaihtuminen, joten vanhemmista jo valmistuneista on halu päästä eroon.
Miten sitten tämä lama vaikuttaa traktorikauppoihin - ei ehkä niin paljon kuin autotuotannossa, koska traktori on kumminkin työkone?
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 05 Helmi 2009, 07:40
Kirjoittaja Agronautti
eberi kirjoitti:5000 sarjan jontikka ei kuulosta laadukkaalta. Mahtaako olla edes saksalainen?
5000R-sarja on jatkoa 5020-sarjalle joka oli ainakin Saksassa kasattu..
Onko tuossa uudessa R-sarjassa mitään merkittävää muutosta 5020-sarjaan??
Tuleekohan 5020-sarjasta vielä "poistomyynti", vois saada edullisesti ? ..
5015-sarja on Carraron Italiassa tekemä, samasta tehtaasta tulee pikku Massikat, 3600-sarja.. Suurimmat erot JD/MF että moottorit omasta tehtaasta ja koppi erilainen, perä sama..
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 05 Helmi 2009, 08:02
Kirjoittaja koivumaki
Mä tarkoitin tolla metsäkäyttökommentillani lähinnä hytin sisustusta,kääntyvää penkkiä ym.
N sarjan Valtunhan saa terästankin jos haluaa+panssarit.Eihän N kyllä ihan Mezzon veroinen alustaltaan ole sittenkään, ainakin matalampi maavara on tosiasia.
Noista muista ei saa suojaamallakaan kuitenkaan edes Vallun veroista.
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 05 Helmi 2009, 21:10
Kirjoittaja Hervast
Valtran myyjillä on pakosta oltava eri strategioita koneiden myyntihinnoissa ja sitämyöten myös käytettyjen arvostamisessa. Olen mielessäni tehnyt myytävien koneiden pyynnöistä pientä vertailua ja tullut siihen tulokseen, että karkeasti sanoen nuoremman polven myyjät pitävät käytettyjen koneiden pyynnit likempänä myyntihintaa ja samalla hyvittävät vaihdokista hyvin tarkasti sen hinnan jolla he aikovat sen myydä eteenpäin. Vanhemman koulukunnan myyjät pyytävät käytetyistä vertailukelpoisista koneista enemmän. Tiedä sitten hyvittäävätkö sitten enempi käytetyistä vai onko se ylimääräinen tinkavaraa.
Aika voi olla sellainen että käytetyistä hyvitetään aika varovaisesti, mutta yleensä se ensimmäinen tarjous on vasta tunnustelua ja varsinkin uutta konetta ostaessa voi varautua melkoiseen hieromiseen.
Kannattaa tarjousta pyytäessä laskeskella sellaisten varusteiden kuten etukuormaimen vaikutusta hintaan, osa varusteista on aika hintavia uuteen koneeseen. Mistä sekin johtuu, niin sitä voi itsekukin miettiä mielessään. Oma teoriani on että ne vasta ovat sitä varsinaista kaviaaria myyjän leivän päälle...
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 05 Helmi 2009, 21:26
Kirjoittaja SirAlex
eberi kirjoitti:5000 sarjan jontikka ei kuulosta laadukkaalta. Mahtaako olla edes saksalainen?
Kyllä se 5R-sarja saksalainen on, Mannheimissa valmistettu...
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 05 Helmi 2009, 22:13
Kirjoittaja zetor8045
Hervast kirjoitti: mut erään 6000 tuntia 6100 sarjalaisella taivaltaneen omistajan kokemuksia kuunneltuani en enää ole niin varma. mm. "ikuinen" permaclutch tsp. öljykytkin oli kerennyt noilla tunneilla antautua ja jarruja laitettu pari kertaa. Ymmärtääkseni noissa uusissa 5XXX sarjalaisissa on samoja osia.
koneena 6200 ja tunteja jo liki 10 000h ja käyttö on aina ollut sellasta raakaa ja laatikkoon on kyllä kurkattu 1000h sitten mutta mitään vikaa ei ollut paitsi parkkilukko oli saanut kipeää käyttövirheestä ja jarrut laitettiin myös mutta sekin on ollut täysin käytöstä johtuvaa kun on kiskottu 20 tonnin kärryjä jonkin verran ja kärryssä ei siis ole jarruja

ja 3m siipiterä kultivaattoriakin vedettiin monena vuonna reilu 100ha syksyssä... eli jos vaan on samoja osia niin ei kyllä vaikuta yhtään huonolta ja tulipa tuo 5100R koe-ajettua ja oli kyllä todella hiljainen ohjaamo tosin hiukan pieni mutta niin on koko traktorikin (vaikkei se pihalla ajaminen siittä koneesta paljon kerrokkaan). TL100A on tullut myös koejettua ja hiukan koitettua sillä lumitöitäkin niin kylmillä öljyillä suunnanvaihto potkasee tosi kovin ja hytti on muutenkin suoraan 80-luvun fiateista mutta muuten varmaan ihan pätevä sekin mutta tähänkin koneeseen vaihdettiin rattaita takuuna lootaan kun eivät olleet tehtaalla karkaisseet niitä vahingossa mutta muuten on tainnut toimia ja herkkuruuvia on pakko kääntää jos meinaa kärryjä vetää tai ainakin omistaja sanoi niin

valtran pikku n on jäänyt vielä kokeilematta mutta ei kai sekään huono...
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 06 Helmi 2009, 10:21
Kirjoittaja 6350
maatreij kirjoitti:John Deere, New Holland ja Valtra?
Uutta olen vertailemassa, kokoluokka n.90 hv ja etukuormaaja sekä metsäkäyttöä olisi pääasiassa.
Hintaahan näillä alkaa jo olla, mutta kovin suuria hintaeroja ei saisi tulla ilman vahvoja perusteluita.
Sivuatko Massikan kokonaan? 5445/5455 mallit varmasti kilpailukykyisiä kaikin puolin noiden verrattavien kanssa. Suomessa päivitetyn metsäohjaamon saa niin kuin muihinkin.
Re: Mikä valinta noista kolmesta: John Deere, New Holland ja Val
Lähetetty: 06 Helmi 2009, 14:54
Kirjoittaja satakolmeviis
Jos noista kolmesta pitää valita, niin Case.