Rypsirouhe spiraalissa

Yleinen keskustelua kotieläinten tuottamisesta. Kaikki eri kotieläinmuodot.

Valvoja: Farmari-ryhmä

Klasu
Luokka: yli 100 hv
Viestit: 120
Liittynyt: 17 Joulu 2005, 11:09
Paikkakunta: Kajaani

Rypsirouhe spiraalissa

Lukematon viesti Kirjoittaja Klasu »

Onko foorumilaisilla kokemusta rypsirouheen siirrosta spiraalikuljettimella? Kulkeeko miten, kun on niin ohutta tavaraa .Olisi tarkoitus ajaa kioskiin valkuaislisänä. Entäpä maittavuus, onko ollut ongelmia sinällään syötettynä? Tähän mennessä mylläri sekoittanut viljaan ja silloin ei mitään ongelmia. Myllärin rouhe kävi nyt kalliimmaksi kuin kuin itse suoraan otettuna.
Avatar
sirkussonni
Luokka: >500hv
Viestit: 741
Liittynyt: 28 Helmi 2007, 16:46
Paikkakunta: Varsinaisesti Suomesta

Re: Rypsirouhe spiraalissa

Lukematon viesti Kirjoittaja sirkussonni »

Kyllä meillä ainakin spiraali vei kioskiin, nousu ei kylläkään ollut mikään kovin jyrkkä, olisko ollut 30 prosenttia?
Kyllä sieltä kioskista kaikki aina hävis, ei sinne mitään jäänyt, puolitiivisteen kera syötettiin. Mutta tosi on että se maittaa jonkin verran huonommin!
Avatar
junttieinari
Luokka: yli 300 hv
Viestit: 380
Liittynyt: 09 Maalis 2008, 18:27
Paikkakunta: Pohjois-Savo

Re: Rypsirouhe spiraalissa

Lukematon viesti Kirjoittaja junttieinari »

Klasu kirjoitti:Entäpä maittavuus, onko ollut ongelmia sinällään syötettynä? Tähän mennessä mylläri sekoittanut viljaan ja silloin ei mitään ongelmia. Myllärin rouhe kävi nyt kalliimmaksi kuin kuin itse suoraan otettuna.
Muutama vuosi takaperin, kun rypsirouhetta tuli laivalla Kuopioon asti (eli rahti meille oli olematon), syötettiin rypsiä "raakana" viljan ohella. Hyvin kelpasi lehmille, eikä sen kummempia ongelmia ollut.
jupe
Luokka: yli 150 hv
Viestit: 187
Liittynyt: 31 Maalis 2006, 21:29

Re: Rypsirouhe spiraalissa

Lukematon viesti Kirjoittaja jupe »

ei mitään ongelmia spiraalissa itellä mennyt vuosia ja mun spiraali on vielä sitä pienintä kokoa. syövät melkein paremmin kuin jotain farmarin rypsiä joka on puristettu.
Vastaa Viestiin