Sivu 1/1

SSS

Lähetetty: 15 Loka 2005, 10:52
Kirjoittaja Rubinjo
Salon Seudun Sanomissa ilmotus 15.10. "Halutaan vuokrata: Peltoa 10-150 ha hintaan 700 e/ha."
Kyllä se näköjään maatalous on kannattavaa puuhaa kun valitsee oikeet kasvit. Myös peltojen pois vuokraaminen näyttäs erittäin tuttosalta puuhalta. :)

Lähetetty: 15 Loka 2005, 11:38
Kirjoittaja Wilpo
:shock: Eikö Sauvossa ole noita juurikas tuottajia paljon.

Koskakohan ensimmäiset sijoitusyhtiöt tai firmat ostavat peltoa vaan vuokraus mielessä? Varmaan kohta jos hinta tosta vielä pikkusen kilpailun vuoksi nousee. :)

Re: SSS

Lähetetty: 15 Loka 2005, 12:19
Kirjoittaja Jari
Rubinjo kirjoitti:Salon Seudun Sanomissa ilmotus 15.10. "Halutaan vuokrata: Peltoa 10-150 ha hintaan 700 e/ha."
Kyllä se näköjään maatalous on kannattavaa puuhaa kun valitsee oikeet kasvit. Myös peltojen pois vuokraaminen näyttäs erittäin tuttosalta puuhalta. :)
Minä vuokraisin välittömästi osan pelloista :shock:

Lähetetty: 15 Loka 2005, 15:13
Kirjoittaja O.J.
Wilpo kirjoitti:...Koskakohan ensimmäiset sijoitusyhtiöt tai firmat ostavat peltoa vaan vuokraus mielessä? Varmaan kohta jos hinta tosta vielä pikkusen kilpailun vuoksi nousee. :)
Olin kuluvalla viikolla yhdellä MTK:n kurssilla. Siellä mainittiin, että muutamissa Euroopan maissa on hyvin yleistä se, että pellon omistaja on joku säätiö, yritys tjms. Kuitenkin joku sellainen taho, että pellon omistaja ei ole ollut viljelyn kanssa missään tekemisissä ja viljelijät viljelevät pääosin vuokrapeltoja.

Kurssin vetäjä ennusti, että Suomessa mennään ainakin osittain samaan suuntaan. Nyt on kai menty jo siihen tilanteeseen, että keskimäärin yli 50% pelloista on vuokrattua.

Lähetetty: 16 Loka 2005, 02:05
Kirjoittaja Rubinjo
Wilpo kirjoitti::shock: Eikö Sauvossa ole noita juurikas tuottajia paljon.
Herne, poimittava.

Re: SSS

Lähetetty: 18 Loka 2005, 21:56
Kirjoittaja Carnivor
Ei voi kuin ihmetellä. Ulosvuokraaminen tosiaan kannattavampaa kuin viljeleminen. Edellyttää tietysti että saa sitten oikeasti rahat. Vaikea uskoa että kenenkään viljelijän talous kestää pidemmän päälle tuollaisella hinnalla vuokraamista.

Itse en uskaltaisi ostaa peltoa vanhojen EU maiden alueelta sijoitusmielessä. Tuet ovat laskussa, kustannukset nousussa, maailman kaupan vapautuminen saattaa laskea tuotteiden hintaa entisestään...