Sivu 1/4

Vama vai VM

Lähetetty: 19 Maalis 2010, 11:02
Kirjoittaja jd6300
Pitäis uusi takalana ostaa ja noiden välillä todennäköisesti valinta tulee tehtyä. 3 metrinen ja hydraulisella käännöllä. Jostain luin, että Vamassa on vetovarren korvakkeet ylhäällä ja nostokorkeus jää matalaksi. Tuo arvelluttaa vähän sen takia koska traktorissani (JD 6300) ei kovin suuri ole tuo vetovarsien liikevara. Mitä mieltä ollaan?

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 19 Maalis 2010, 11:46
Kirjoittaja Sepe
Vertaile ja päädyt Jykevään... :wink:

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 19 Maalis 2010, 12:48
Kirjoittaja zetor8045
Osta jykevän H20 tai siittä ylöspäin niin se nousee kun vetovarren korvat on alhaalla ja muutenkin jykevää tekoa :wink:

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 19 Maalis 2010, 13:59
Kirjoittaja SS
Ne kumpikin ovat vahvoja ja hyviä lanoja. Hintakin on kummassakin lähes sama kilpailutuksen jälkeen. Ostopäätös tehdäänkin mielestäni tässä tapauksessa sen mukaan, kummassa kauppaketjussa haluaa asioida.

Jykevä, jollainen H20 lana itselläkin on pienimuotoisessa urakointikäytössä, on pitkä, jolloin nokka saattaa kevitä helpommin ja ahtaissa paikoissa kääntyminen voi hankaloitua. Pitkän varren ansiosta kasalle nostelu on Jykevällä helppoa. Jykevän levynkääntö toimii pienellä tuotolla hyvin, kaikki lanat varmaan kääntyvät mainiosti nykytraktoreilla.

Vahvaa jos haluaa, voi se urakkamallin Vama Type R jotakin olla vaihtoehto, mutta se on paljon kalliimpikin.

FM lanakin on hieno, kevyt ja jotenkin tyylikäs, mutta onko se heikkokin vastaavasti, sitä en tiedä.

Teko ja Tempo ovat painavia, rautaa on ja pureekin varmaan polanteeseen.

Kipa ja VM on meillä mekaanisina, hyviä ovat, jossakin ulkomailla tehty Sami/Sima on hitsaussaumoiltaan mennyt ohi, eli piti hitsauttaa uudelleen, muuten on toiminut sekin, on kyl heppoisempi kun tuo VM esmes.

-SS-

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 19 Maalis 2010, 18:08
Kirjoittaja 956XL
SS kirjoitti: Teko ja Tempo ovat painavia, rautaa on ja pureekin varmaan polanteeseen.
-SS-
Ei ne nyt hirveän painavia ole, 2,5 m teko (tenkasen myymä) vm. 2004 käytössä ollu, silloin oli markkinoiden edullisin hydraulisella teränkäännöllä sekä rungon säädöllä varustettuna. Hyvin on kestänyt kun on järjen kanssa pelannut (ts. traktori on ollut vissiin liian pieni..).
Hyvin on toiminu, ei ongelmia, maatakin kaaputeltu aika ronskilla otteella, kestää siis. Em. lanassa esim. nostolaitesovituksen korvakkeet puolta järeempää tavaraa kuin vastaavissa "suomikoneissa". Muukin hitsailun taidonnäytteen taso on varsin korkealla virolaiseksi tekeleeksi. Saman levyn saa keskosta Pomo -merkkisenä, Tenkaselta Tekona, mitäs muita? Onko tuo Sami jotakin samaa tähän yhteyteen?

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 19 Maalis 2010, 18:25
Kirjoittaja Cultio
Minulla oli VM ja nyt on pienempi Vama, lähinnä kun sopivasti sai ostettua. Vamalla oli nyt hiljattain kampanja Keskolla joten katso vanhat mainokset äläkä maksa liikaa.

VM oli jotenkin paljon takapainoisempi, raskaampi käyttää ojavallien vedossa ja lumenheittokyky oli kyllä huono. Vaman kääntökaulus tuntuu heppoisemmalta ja välystä oli jo uudesta, mutta terän otto ja lumentyhjennys paljon parempi.

Ammattikäyttöön olisi kyllä R-sarja kova veto mutta aivan liian kallis pihalla säilytettäväksi.

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 19 Maalis 2010, 18:41
Kirjoittaja massikka135
VM 3 metrisen rungon kääntö sylinteri ei kestä kiinni.. eka tulee ratkeema ja sit repee irti rungosta.. ittelle kävi näin koululla pien nappasu kiveen ja repes :oops: noh ny hitsattu ja kestää..

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 19 Maalis 2010, 19:29
Kirjoittaja tonii
Onko muita lanoja kuin Fransgård DK ?

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 20 Maalis 2010, 10:22
Kirjoittaja Cartel
Itse olen sellaisen Sami-merkkisen takalanan saanut solmuun kun salaojatyömailla levittelin maita.. Traktori oli mörkömassikka mutta ei sen kyllä minun mielestä sellaisesta olisi saanut notkahtaa. Pehmiää rautaa oli.

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 20 Maalis 2010, 12:10
Kirjoittaja retku
vm 250jh ja jykevä h30 kokemuksia täällä.

vm on parempi lumilana. ei pompota kovassakaan vauhissa ja heittää paremmin kuin jykevä. vm myös hyvä sohjon aurauksessa kääntää levyn väärinpäin ja antaa mennä.

jykevän levystä en oo löytäny vielä yhtäkään hyvää puolta. pompottaa pirusti, ei heitä. ei pysty auraamaan sohjoa levy väärinpäin rakenteen takia. terä on liian ottava, toisinpäin ajatellen levy väärinpäin ajettaessa terä luovuttaa liikaa.

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 20 Maalis 2010, 15:23
Kirjoittaja JarJar
retku kirjoitti:vm 250jh ja jykevä h30 kokemuksia täällä.

vm on parempi lumilana. ei pompota kovassakaan vauhissa ja heittää paremmin kuin jykevä. vm myös hyvä sohjon aurauksessa kääntää levyn väärinpäin ja antaa mennä.

jykevän levystä en oo löytäny vielä yhtäkään hyvää puolta. pompottaa pirusti, ei heitä. ei pysty auraamaan sohjoa levy väärinpäin rakenteen takia. terä on liian ottava, toisinpäin ajatellen levy väärinpäin ajettaessa terä luovuttaa liikaa.
Täysin päinvastaiset kokemukset juurikin ex. 2,5m VM ja nykysestä H30 Jykevästä.

Jykevän terä pyörittää lunta eikä heti kaikki mene terän yli niinkuin VM:ssä. Pompotusta ei tapahdu yhtään jos pohjat on edes siedettävässä kunnossa. Ja tukipyörillä vielä vähemmän. Sohjon aurauksessa sohjo lähtee pois, eikä vaan tillaannu takaisin pintaan juurikin kun on terässä hyvä ottavuus ja painoa lanassa. Ottavuuttahan säätää näppärästi työntövarrella mieleisekseen.

Millaiset terän pultit sinulla VM:ssä, että terä pysyy kiinni väärinpäin vedettäessä reilummalla nopeudella?

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 20 Maalis 2010, 15:51
Kirjoittaja SS
Älkääs nyt, ei ole kyseessä merkkikiistely. VM varmaan on juuri se paras pitkillä taipaleilla, jossa lunta aurataan vetävällä terällä maantienopeuksissa, korvannee siis heittävän etuauran. Mutta polannetta saattaa syntyä noin kevyellä kamppeella, silloin se loskan tasaus on tarpeen keväämmällä. Jykevällä tahtoo syksyllä ola ongelmia juuri sen takia, että ottava terä haukkaa sulaan maahan melkoisen helosti.

Parkkipaikkojen ja asfaltoitujen tehdaspihojen aurauksessa en ole Jykevää tänäkään vuonna käyttänyt sivulle luovuttavana juurikaan, vaan kasaillut lunta keoiksi kummankin puolen sivulevyt ottavana. Jykevä ottaa lumet pohjia myöten, ei jää loskapolannetta kevääksi. Mustana ne pihat olivatkin lähes koko talven.

-SS-

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 20 Maalis 2010, 18:06
Kirjoittaja retku
vm:llä työntövarsi lyhyeksi ja vauhti 30-40km/h lumenaurauksessa. ei lentäny yli, eikä pompottanu.

jykevä pompottaa ihan älyttömästi jo 20km/h. kaverilla myös ihan samanlainen jykevä pompottaa, samoten kaverin naapurin. kaiken lisäksi kaikki ostettu setosta niinku vissiin sunkin lana :mrgreen:

tukipyöriä ei voi tiellä käyttää. ei kummaskaan merkissä. johonkin hitaaseen ajoon sopii kyllä. vauhdissa hyppii.

teen jykevään takaterän. semmosen mikä vamassakin. saa sitte sillä passata ottavuutta. hiukka pystynpään kun asentaa kun "etuterä" niin hyvä tulee.

---------

vm:ssä oli ihan perus 10.9 pultit. terä oli 20mm paksu 500hardox.

vm oli n.20v talossa eikä hajonnu mistään. kapee 2.5m terä autto tässä.
---------

terä oikeinpäin paha aurata sohjoa. vaikka kuinka yrittää passata niin aina haukkaa sulaan tiehen ja sorat ojassa. tietty jos ihan hiljaa ryömittää niin saattaa onnistua. mä olen tottunu että lana maahan ja niin paljo vauhtia kun uskaltaa. niin se vm toimi aina.

oonki nyt sohjot ajanu lingolla. tietty jos kova pohja niin jykevällä.

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 20 Maalis 2010, 18:40
Kirjoittaja JarJar
retku kirjoitti:vm:llä työntövarsi lyhyeksi ja vauhti 30-40km/h lumenaurauksessa. ei lentäny yli, eikä pompottanu.
Niin. VM jo 20km/h jälkeen on semmoisessa "pintaliidossa" että ei se kerkeä enään pompottaakkaan.
retku kirjoitti:setosta niinku vissiin sunkin lana
Ei ole settosta. :mrgreen:
retku kirjoitti:tukipyöriä ei voi tiellä käyttää. ei kummaskaan merkissä. johonkin hitaaseen ajoon sopii kyllä. vauhdissa hyppii.
Alkuperäisistä tukipyöristä ei kyllä ole kokemuksia. Tein itse ja n.20cm kauemmas terästä kun alkuperäiset. Toimivat mielestäni hyvin reilummassakin nopeudessa.


Mutta alkuperäiseen aiheeseen. Kaikki riippuu tarpeesta. Kannattanee tutkia myös lanojen kestävyyttä. Etenkin jos sillä vielä aikoo tehdä muuta kuin lunta lykkiä.

Re: Vama vai VM

Lähetetty: 20 Maalis 2010, 20:24
Kirjoittaja jan79
Ennen kuin ihan merkkitaisteluksi menee..

Minkä levyisiä lanoja teillä perässä on? 2,5m levy vissiin aika yleinen mutta mitäpä jos koneen akselileveys on n. 2.6m? Onko 2.5m liian kapea jo?