Sivu 1/1

Valtra C 150

Lähetetty: 27 Touko 2010, 07:20
Kirjoittaja mausan
Tarvis toisen koneen ja tyrkyllä olis C150 -04 ja tunteja 3900. Kokemuksia ja vinkkejä koneesta.Tulis kakkoskoneeksi ja pääasiassa kuormainkäyttöön.Tiedän että ohjaamo on "ahdas", mutta eihän siellä kutsuja pidetä. Onko tietoa miksi lopettivat tuotannon?

Re: Valtra C 150

Lähetetty: 27 Touko 2010, 07:33
Kirjoittaja jk
Kahdesta huonosta mallista jalostettiin yksi hyvä. C+M=N

Re: Valtra C 150

Lähetetty: 27 Touko 2010, 07:35
Kirjoittaja Mullifarmari
mausan kirjoitti:Tarvis toisen koneen ja tyrkyllä olis C150 -04 ja tunteja 3900. Kokemuksia ja vinkkejä koneesta.Tulis kakkoskoneeksi ja pääasiassa kuormainkäyttöön.Tiedän että ohjaamo on "ahdas", mutta eihän siellä kutsuja pidetä. Onko tietoa miksi lopettivat tuotannon?
Tuo ohjaamon ahtauskin on suhteellista. Kaikki kuskit eivät ole ylipainoisia ja/tai kaks metrisiä...

-Mf-

Re: Valtra C 150

Lähetetty: 27 Touko 2010, 09:25
Kirjoittaja Hervast
C:n tekniikka on hitech2 ja osittain M tavaraa, joten hinta lie väkisinkin jäänyt suht kalliiksi. Ja luulen että Agco kuvioiden selkiydyttyä ännään saatiin kätevästi lainattua uusi etuakselirakenne jolloin ketteryys nousi uudelle tasolle ja saatiin jousituskin neloskoneisiin joten se oli parempi alusta neloskoneille.

Voimansiirtotekniikan puolesta tuo on perusvarmaa kauraa. Moottorin tehot on otettu aika pienellä ahtimella ja jakajapumpputekniikalla.