Sivu 1/1

Nurmiäkeet / -kylvimet

Lähetetty: 06 Kesä 2010, 13:36
Kirjoittaja sladi
Minkälaisia kokemuksia raadilla on erilaisista nurmiäkeistä? Erityisesti laitumien kunnostukseen kaipaisin jonkinlaista konetta. http://www.dal-bo.dk/pi/Greenline_300_1931_1.aspx Tämä olisi varmaankin aika pätevä laite, mutta on varmaankin myös aika hyvän hintainen. Entäpä verkkoäkeet (Kelffri / Mandam)? Joskinilla näyttää myös olevan erilaisia nurmentasaajia valikoimissa.

Re: Nurmiäkeet / -kylvimet

Lähetetty: 07 Kesä 2010, 09:04
Kirjoittaja Carnivor
Mitä toivot äkeen tekevän laitumelle? Riittääkö lanta- ja myyräkasojen tasoitus ja hiukan uutta siementä pintaan? En ymmärrä nurmien viljelystä mitään, mutta äkkiseltään luulisi että laitumilla voi olla tiivistynyt pinta eläinten tallauksen takia ja silloin itse kokeilisin pyöriväteräistä nurmen ilmastajaa esim:
http://www.ekotjanst.fi/pdf/McConnel%201.2010.pdf

Re: Nurmiäkeet / -kylvimet

Lähetetty: 07 Kesä 2010, 21:06
Kirjoittaja sladi
Carnivor kirjoitti:Mitä toivot äkeen tekevän laitumelle?
Toiveissa olisi juurikin tuo myyrä- ja lantakasojen tasaus, sekä myöhään syksyyn laitumena olevien alueiden kunnostus. Eli tasaus ja uutta siementä joukkoon. Ongelmana täällä on vain tuo peltojen kivisyys jonka takia haaveilen tuota isoa jyrää koneeseen.