Sivu 1/2
Puimurin puhdistus
Lähetetty: 03 Syys 2010, 22:11
Kirjoittaja Timangi
Miten te puhdistatte tyhjennystorven kun tuntuu että sinne pakosta jää aina sangollinen edellistä tavaraa!?
Uskaltaisko vetää superlonpallon läpi?
pikku sampossa kun käänsi torven irti sivulla ja pisti huulet torven suulle ja puhalsi lujaa niin tuli tyhjäksi

Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 03 Syys 2010, 22:14
Kirjoittaja Wilpo
Timangi kirjoitti:Uskaltaisko vetää superlonpallon läpi?
Uskaltaa. Ite laittanut joskus kaksi kangassäkkiä ryttyyn torven sisälle ja sitten tyhjennys käyntiin. Muutaman kerran laittaa menee läpi, niin alkaa jyvät vähenee. Sitten vielä ekan tyhjennyksen alusta puol säkillistä peltoon tyhjennys.
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 03 Syys 2010, 22:20
Kirjoittaja 6850
puida muutama metri ja tyhjennä metsään niin menee ainakin nopeasti lajikevaihto...
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 03 Syys 2010, 23:00
Kirjoittaja Hese
Claassiin jää niin paljon jyviä pöydästä torveen, että torven jyvillä ei ole mitään väliä!
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 04 Syys 2010, 08:41
Kirjoittaja andypoge
Ainakin 2000-sarjan Sampossa kun torvi on käännettynä kyljelle ja sitten pyörittää ruuvia nivelpäästä käsin, niin sieltä puskee jonkunmoinen kasa jyviä. Ei ole tullut katsottua puhdistuuko tällä tekniikalla putki päähän asti, mutta sitä olen käyttänyt. Kylkeä vasten ollessaan ruuvin alapää lepää putken pohjaa vasten tiiviimmin.
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 04 Syys 2010, 09:33
Kirjoittaja Timangi
Rahtia kun ajaa ja lajiketta vaihtaa tms. niin oon ajatellu puhdistaa mahdollisimman hyvin. Fiatagrissa torvi lähtee ensin reilun metrin suoraan ylöspäin ja sitten 90asteen kulma ja 3,5metriä torvea sivulla. eli taidan tyhjentää niinkuin meinasin...tai omilla mailla voi kyllä päästää vähän tavaraa maahan mutta naapureilla ei kehtaa kyseistä harrastaa...tulee vähän sellainen fiilis ettei to ole edes yrittäny putsata konetta

Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 04 Syys 2010, 20:51
Kirjoittaja hogi
Kunnon lehtipuhallin (siis kunnollinen polttomoottorikäyttöinen jossa reilusti ilmaa) on todella kätevä tuossa torven puhdistuksessa, samoin kuin muunkin puimurin putsauksessa.
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 04 Syys 2010, 23:26
Kirjoittaja sirkussonni
Tai sitten oikein kunnon kiviporarin kompura! Puolen tuuman putki letkun päässä ja talvitumput kädessä ettei tule palovammoja. Sitten vaan tarkkana ettei liikkuviin takerru!!!

Imuri silti hyvä lisä jos puhtaan haluaa...
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 05 Syys 2010, 00:04
Kirjoittaja massey ferguson5455
sirkussonni kirjoitti:Tai sitten oikein kunnon kiviporarin kompura! Puolen tuuman putki letkun päässä ja talvitumput kädessä ettei tule palovammoja. Sitten vaan tarkkana ettei liikkuviin takerru!!!

Imuri silti hyvä lisä jos puhtaan haluaa...
näin juuri, iha heikoilla ukoilla tollane ei kestä edes kädessä
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 05 Syys 2010, 08:23
Kirjoittaja Kloppi
hogi kirjoitti:Kunnon lehtipuhallin (siis kunnollinen polttomoottorikäyttöinen jossa reilusti ilmaa) on todella kätevä tuossa torven puhdistuksessa, samoin kuin muunkin puimurin putsauksessa.
Paljonko on reilusti ilmaa? Tuossa paikallisessa liikkeessä katselin kun oli joku Stihlin polttomoottoriturhake puoleen hintaan myynnissä, että pitäiskö se ottaa mukaan juurikin puhdistutarkoitukseen..
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 05 Syys 2010, 09:52
Kirjoittaja andypoge
Kloppi kirjoitti: Paljonko on reilusti ilmaa? Tuossa paikallisessa liikkeessä katselin kun oli joku Stihlin polttomoottoriturhake puoleen hintaan myynnissä, että pitäiskö se ottaa mukaan juurikin puhdistutarkoitukseen..
Paineellakin on eroa kompuran kanssa siivotessa. Jo esim. kuudesta yhdeksään barin nosto puhalluspistoolin kanssa suihkiessa tuntuu aika lailla.
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 05 Syys 2010, 09:58
Kirjoittaja Pasi
Nykyinen NH:n säiliö imurilla ja myös tyhjennysputki. Se on sivulle käännettynä se verran pysytyssä, että vilja valuu aika hyvin itsestään säiliöön päin takaisin ja hieman kun kädellä pyorittää taaksepäin tulee ehkä loputkin. Vanhempi, jossa on sivulle käsin käännettävä myös säiliöstään imurilla ja torvi samoin kuin edelläkin on tehty: taakse päin käsin pyörittämällä. Putken ollessa auki kierukka lepää aika hyvin pohjaa vasten.
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 05 Syys 2010, 16:47
Kirjoittaja eberi
Entä se pöly, pukeudutteko jätesäkkiin toimituksen ajaksi?
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 05 Syys 2010, 20:05
Kirjoittaja sirkussonni
eberi kirjoitti:Entä se pöly, pukeudutteko jätesäkkiin toimituksen ajaksi?
Ihan sama mihin pukeutuu, vaatteiden vaihto edessä joka tapauksessa suorituksen jälkeen...... Siis joka päivä puintiaikana muutenkin.
Tuuleavalla paikalla syytä tehdä, eikä se kuonokoppa ole yhtään huono juttu!
Re: Puimurin puhdistus
Lähetetty: 06 Syys 2010, 11:16
Kirjoittaja SS
Hese kirjoitti:Claassiin jää niin paljon jyviä pöydästä torveen, että torven jyvillä ei ole mitään väliä!
Tuo osu kyllä kohdalleen.
Elevaattorien ylä- ja alapäät, seulakopan kolot, säiliön hyllyt ja kolot, rajaiskierukka, viljasäiliön yläkierukka, säiliön pohjaruuvin alkupää, kaikki on melkein purettava jos meinaa saada hukkikset tai muut lajikkeet pois.
Alaseulaan tarttuneet tähkät on poistettava irrottamalla yläseula. Siinä onkin sitten jumppaa riittämiin. Voi ollakin Sampon seulat peltiä ja niin ja noin plää plää, mutta kyllä yksin Claasin pitkää yläseulaa irrottaessa ja takaisin jumpatessa välilevyt rutisee.
Ei se, että puimuri
painaa paljon, merkitse, että se olisi jotenkin helppo puhdistaa.
-SS-