Sivu 1/1
Galleriapäivitys
Lähetetty: 09 Joulu 2010, 08:27
Kirjoittaja nuffieldmaster
Uusi galleria päivitys oli poikaa, mutta ainakin tällä salolla toi galleriaan tahmaisuutta. Kun katsoo esim. viimeisimmät kommentit vetää hetkeksi firefoxin tilttiin JOKA KERTA ja kahdella eri koneella tapahtuu tätä. Jokin siis mättää vielä

Re: Galleriapäivitys
Lähetetty: 09 Joulu 2010, 11:13
Kirjoittaja oppipoika
Samaa vikaa täällä, explorer tilttaa mutta kun aikansa odottelee niin sivu tulee näkyviin ja toimii. Todella hidasta selailla sivua kun aina odotat pari minuuttia. Kävijät kyllä kaikkoaa nopeasti tällä menolla. Laitoin asiasta viestiä ylläpidolle heti päivityksen jälkeen mutta mitää ei kuulunut vastaukseksi tai muutoksia tapahtunut.
Re: Galleriapäivitys
Lähetetty: 09 Joulu 2010, 14:48
Kirjoittaja 956XL
Monesti "takkuamiseen" auttaa se, että painaa selaimen pysäytä (stop) -nappulaa ja tämänjälkeen päivittää sivun uudelleen. Toimii monestikin, kun tuntuisi ensin että sivusto (yleisesti puhuttaessa) olisi jumissa tai nettiyhteys tököttää.
Itellä käytössä Firefox 3.6.9 eikä ole ollut ongelmia pottupellon latautumisessa.
Re: Galleriapäivitys
Lähetetty: 10 Joulu 2010, 00:04
Kirjoittaja Jari
Täällä myös jolla tökkii uusimisen jälkeen, eipä ole tullut enää kateltua pottupeltoa. Explorerilla aiemmin ja nyt tuore kone sekä tulikettu käytössä. Liittymä sama mikä aiemminkin.
Re: Galleriapäivitys
Lähetetty: 12 Joulu 2010, 17:46
Kirjoittaja Nimetön
Sama vika täälläkin. Kestää kauan ladata uutta sivua, ja tosiaan koko Firefox tilttaa hetkeksi. Tosi epämielyttävää selata kuvia.
Ja vika on Pottupellossa, koska kaikki muut nettisivut latautuu silmänräpäyksessä, mutta Pottupellossa pitää odotella kymmenen sekuntia välillä.
E: Ei taida ylläpito lukea tätä palstaa, kun ei mitään muutoksia ole tapahtunut.
Miksi muuten Pottupellon galleria on kahdessa sisäkkäisessä ikkunassa? Eikä ainoastaan yhdessä? Tossa kuva havainnollistamaan:

(Klikkaamalla isommaksi)
Re: Galleriapäivitys
Lähetetty: 26 Joulu 2010, 19:46
Kirjoittaja 956XL
Nimetön kirjoitti:Sama vika täälläkin. Kestää kauan ladata uutta sivua, ja tosiaan koko Firefox tilttaa hetkeksi. Tosi epämielyttävää selata kuvia.
Ja vika on Pottupellossa, koska kaikki muut nettisivut latautuu silmänräpäyksessä, mutta Pottupellossa pitää odotella kymmenen sekuntia välillä.
Ei sivustossa ole varsinaisesti vikaa, sinulla on vain vanhentunut selainversio, jokin plugini tai muuta vastaavaa esim käyttöjärjestelmässä. Kuten tuolla edellä mainitsin, itsellä toimii täysin ongelmitta ko. galleria. Kokeileppa esim. Googlen Crome -selainta, ei ole sen kehnompi kuin Firefox. IE:tä tässä yhteydessä on turha mielestäni mainostaa, ei ole ainakaan minun makuuni netin selailussa.
Mutta tosiaan Javat ja muut hilut päivitykseen (myös käyttöjärjestelmään päivityksiä) niin pitäis toimia. Ei mullakaan ole aivan kaikista uusimmat päivitykset mutta toimii silti.
Yleisvinkkinä siis kannattaa kokeilla ensin eri selaimilla nettisivujen toimivuutta, ennenkuin täysin polttaa päreitään.
Nimetön kirjoitti:
Miksi muuten Pottupellon galleria on kahdessa sisäkkäisessä ikkunassa? Eikä ainoastaan yhdessä?
Pottupellon galleria avautuu pääsivulta samaan ikkunaan (linkin target -tagi väärä?), jolloin itse pääsivu ja galleriasivu ovat ns. sisäkkäin.
Tällä linkillä pääsee suoraan galleriaikkunaan:
http://www.pottupellossa.fi/gallery/index.php
Eli esim. avaat galleria-sivun "etusivu" -linkistä uuteen ikkunaan jolloin pääsivun "raameista" ei ole tällöin haittaa.
Re: Galleriapäivitys
Lähetetty: 28 Joulu 2010, 11:41
Kirjoittaja Nimetön
No tämä selvensi paljon.

Pitääpä ruveta latailemaan uusia päivityksiä.