Sivu 1/3

Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 15:18
Kirjoittaja gragster
Ens kesänä pitäis alkaa rakentaa uutta konehallia ja kaipais ideoita miten onnistus itse nostaa ristikot päälle. Etukuormaajalla tuo tieten olis jotenki tarkoitus tapahtua mutta vaatii jonkulaisen lisävarren rakentelun.

Räystäskorkeus hallilla 5m, leveys 12m ja pituus 22m. pitäis siis aika helkutin korkeelle yltää. Toinen pääty hallista tieten auki että pääsee ajaan sisälle jne. Ristikot ois tarkotus ostaa valmiina ja kuskata itse kärryllä paikalle.

Oon kuullu että näin jotku tehnykki mutta jos jollain ois antaa tarkempia neuvoja ja mahollisesti kuvia että minkälainen teline siihen etukuormaajan nokalle pitäis tehä että homma onnistuu. Jatkettaha siihe tarvis tiete useemman metrin että yltää ku ei tuo 6400 valmetin etuk. iha taivaisiin nosta.

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 16:04
Kirjoittaja taisker10
kurottaja tai autonosturi

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 16:05
Kirjoittaja O.J.
Täällä ne nosteltiin viimeisimpään halliin nostokoriautolla. 2 kaveria oli tellingeillä räystäillä ja 1 nostokorissa lyömässä ristikot reivoilla kiinni. Nostokorin käyttäjä oli kanssa siinä korissa. 10x20m hallin ristikot menivät paikoilleen ~1.5h:ssa. Minusta hyvin kummaisia jatkopuomeja ei kannata väsätä yhden rakennuksen takia.

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 16:11
Kirjoittaja cobra
kaivonkoneeseen teheryllä jatkopoomilla..

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 17:15
Kirjoittaja marklain
Jos nyt teoreettisesti ajattelis rakentaa vaikka suursäkkinosturiin jonkun jatkovarren, niin mitä tratorin etukuormaaja nostaa, jotain 2.5m korkealle.
Jos rakennuksen tasakerta (räystäskorkeus) on 5m, niin harjakorkeus olis jossain 7m korkeudessa, niin jatkovartta pitäis olla tollaset 4.5metriä.

Semmoisen lipputangon hallitseminen on jo vähän hankalaa.

Vähemmällä vaivalla ja rahalla taidat päästä, kun otat jonkun Hiab auton sinne nostelemaan ne kattotuolit ylös ja samalla pari kaveria lyömään ne kiinni tasakertaan ja ruoteisiin, niin ei sinä kauhean montaa tuntia mene.

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 17:17
Kirjoittaja oppipoika
puuauton nosturilla, tosin kyseessä oli vain omakotitalo. Reilu tunti ja ristikot oli paikallaan ja montaa kymppiä ei maksanut. Sillä hinnalla ei olis saanut aineita minkäänlaiseen etukuormaajan jatkeeseen.

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 17:32
Kirjoittaja Kaupoi
Aiemmin nosteltu kourakuormaajalla, mutta viimesimmän noston suoritti autoilija hiiapilla, kun ei kouralla ois ylettäny.
http://www.kotinet.com/kaupoi/sekal/ris ... 06_011.jpg

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 17:40
Kirjoittaja aurajokilaivuri
Oikealla nosturilla/autonosturilla. Jos paikat on kunnolla valmisteltu hommassa ei kauaa kestä ja saa turvallisesti nostettua ja kiinnitettyä.

Etukuormaajavirityksen kanssa loistomahdollisuut rikkoa 1) ristikot 2) kuormaaja/traktori 3) itsensä tai joku työmiehistä 4) kaikki em. kerralla ja 3-4 kohdissa vasta tuleekin kalliiksi.

Joku viiden metrin jatkopuomi keinuvan etuakselin päällä kuullostaa aika tappavalta yhdistelmältä painavien ja tuuliherkkien ristikoiden nosteluun, kun normiulottuvuudella hiukan heiluva lasti aiheuttaa melko huteran olon kuutoskoneisellakin traktorilla.

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 17:53
Kirjoittaja Jari
Autonosturilla, tai ihan oikealla nosturilla. Tuntihinnat saattaa olla samoissa, autonosturilla nostelee nopeammin? Päätykolmiot kannattaa tehdä maassa, ellei koko kattoa paloissa. Silloin nostelee nosturilla joutuisasti ja enennkaikkea turvallisesti, jää katolla keikkuminen minimiin.

Vastaavalla puomivirityksellä nostettu 80-luvun alussa eli heinähanko etukuormaajaan ja sillä ristikot ylös. Nykyään ei mitään järkeä näillä hinnoilla, autonosturin saa järkevällä hinnalla.

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 22:06
Kirjoittaja Pasi
Kuorma-auton nosturilla meillä nostettiin kattotuolit suurin piirtein samaan tapaan kuin Kaupoin kuvassa. Sujui ihan hyvin ja riittävän nopeasti. Kuskin lisäksi meitä oli neljä. Yksi maassa narun päässä vetämässä ja pitämässä kattotuolia oikeassa suunnassa, yksi kummallakin seinällä kiinnittämässä kattotuoli räystäältä pystyyn ja yksi keskellä rakennusta kiinnittämässä kattotuolia pystyssä pitävää tukea. Rakennus oli samaa kokoluokkaa kuin Gragsterilla, mutta puolisen metriä korkeampi.

Aika korkealle pitäisi tosiaan ylettää, jos etukuormaajalla nostaisi. Kattotuoli ei loppujen lopuksi kovin paljoa paina, mutta pitkä varsi tekee tuolista paljon "painavamman". Omista piirustuksista luntattuna kattotuolin harja noin leveässä rakennuksessa on suurin piirtein 3 m korkeammlla kuin räystäs, jos katon kaltevuus on 1:2,5. Joten harja on hieman noin 8 m korkeudella. Se tarkoittaisi noin 5 m pitkää nostovartta.... Kannattaako edes yrittää?

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 20 Tammi 2011, 23:28
Kirjoittaja Kloppi
Luultavasti monellakin tapaa kätevin ratkaisu olisi maassapäin lyödä ristikoita 3-4 kpl valmiiksi nippuun, siis ruoteet, reivaukset yms paikoilleen, ja sitten hyvä hiab/nosturi tontille. Tosi helppoa puuhaa, kun pysyvät hyvin pystyssä, eikä kovin montaa nostoa tule. Ja kun tekee hyvän jigin, niin niitä naputtelee aika äkkiä yhteen. Ja valmiin nipun pystyy vielä siirtämään etukuormaajalla sitten odottamaan nostoa.

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 21 Tammi 2011, 10:50
Kirjoittaja Asikeikuli
12 x 42m hallin kattoristikot nosteltiin paikalleen 4 hengen miehityksellä. Valtra 6400:n etukuormaajaan suursäkkinostin kiinni jossa jatkopalkki ja koukku hitsattuna. Olisiko ollut vajaa päivä kun sadettakin vähän pidettiin. Vaara- tai läheltäpititilanteita ei mielestäni ollut yhtään eikä mitään myöskään särkynyt. Homman jälkeen muistelen että vakuuteltiin että olipa helppoa ja halpaa. Huonona puolena tuossa oli että joutui jumppaamaan tellingeiltä alas ja ylös aika tiuhaan. Tekisin uudestaan traktorilla.

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 21 Tammi 2011, 11:59
Kirjoittaja junttieinari
Joskus hamassa menneisyydessä kun konehallia tehtiin, nostettiin ristikot paikoilleen pölliauton nosturilla. En kyllä lähtis itse kikkailemaan traktorilla, on melko horjakka viritelmä ajella jos korkeutta rupee olemaan lähemmäs 8 metriä. Joskus oli jossakin lehdessä tms. kuvia tällaisesta operaatiosta: rakennuksen sisälle oli tehty lankuista jonkinlainen ramppiviritelmä tarvittavan nostokorkeuden madaltamiseksi. :roll:

Jos nyt kuitenkin haluaa ruveta itse kikkailemaan, niin kannattaa ainakin selvittää kuka maksaa, jos onnistut pudottamaan pari rankennusmiestä tellingeiltä yhdistelmän kaatuessa...

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 21 Tammi 2011, 15:25
Kirjoittaja Asikeikuli
Etukuormaajalla ja säkkinosturilla nostettiin 500 - 600kg painava teräspalkki tuohon julkisivun puolelle miltei räystäskorkeuteen kun siihen piti laitella tuulijäykiste rakennuksen pituuden vuoksi. Pituutta taisi olla palkilla +10 metriä.

Se mikään horjakka ole kun melko kevyitä on nuo nykyiset kattoristikot. Malttia tietysti ajaessa. Nosturiauto on tietysti ihan hyvä vaihtoehto jos tuntuu siltä että lopputulos on se että kaikki huutavat toistensa suuhun ja selittävät toisilleen kakkosnelosella miten olisi pitänyt tehdä.
Enempää en intä. Tehty on ja säästöä syntyi.

Re: Miten olette nostanut hallin kattoristikot paikalleen?

Lähetetty: 21 Tammi 2011, 15:39
Kirjoittaja Joomies
Autonosturi kävi nostelemassa yksitellen viitisen vuotta sitten.
Mutta tuo klopin esittelämä konsti ei ole huono, itseasiassa aika hyvä. Ristikot saa kiinnitettyä toisiinsa tukevasti maanpinnalla.