Sivu 1/1

Paalipihdin hankita

Lähetetty: 17 Helmi 2011, 23:02
Kirjoittaja Osku
Pitäis löytää vahvemmat pihdit mitä nuo ismen tekemät on. Onko muilla ollu kestävyys ongelmia kun nuo hitsisaumat ei kestä noissa ulkokehän putkiliitoksissa, tosin paalitkin on nyt aika jäisiä ja joutuu puristelemaan aika paljon että saa paalit pysymään pihdeissä. Mites noi mp-liftin ja hyväkoneen pihdit kestää kun näyttäs samalla periaatteella olevan nuo käpälät? ja kuikalla taitaa olla oma malli? ja mites tuo NHK-grippi , sehän on vanha keksintö muistaakseni parikymmentä vuotta sitten se tuli markkinoille kun mainostavat sitä uutuutena. Tosin malli on tainnu vähän muuttua tuo isompi malli näyttäs aika järeästi rakennetulta. Toivotaan asiallista keskustelua aiheesta :wink:

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 18 Helmi 2011, 08:43
Kirjoittaja 956XL
Kovasti on MP-Liftin pihtiä kehuttu, ja taitaa se oikeastikkin olla kestävä peli. Hyväkoneen pihti on kopio MP-Liftistä, itellä tuo Hyväkoneen versio. Vuosittaista käyttöä ei paljoa mutta hyvin ovat toimineet, ja varmaan kestävät pitkään. Rakenne niissä mun mielestä tukeva, mutta pihdit eivät ole kuitenkaan järjettömän painavat.

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 18 Helmi 2011, 09:14
Kirjoittaja O.J.
https://picasaweb.google.com/lh/photo/9 ... directlink
Muista en tiedä, mutta Agrimarketin myymät Unigripit ovat kestäneet hyvin 150cm:m paaleja, jäinen paali pysyy pihdeissä.

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 10 Maalis 2011, 23:25
Kirjoittaja Osku
Ostopäätös näyttäs kallistuvan NHK-grippiin ja siihen isompaan versioon. Oon käyny katsastamassa tuolla keskuksen myyntipisteellä tuota pihtiä ja on ainakin vahvan näköinen. Myyjän mukaan on nivelissäkin pronssihelat eikä rauta rautaa vasten niikun näissä muissa tahtoo olla. Paalien siirtelyyn tuo pihti on yliveto kun siinä ei tartte paalia roikottaa tyhjän päällä vaan voi kääntää paalin alakaaren päälle.

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 11 Maalis 2011, 16:04
Kirjoittaja massikka135
ei mitään ongelmaa ismen pihdeissä... kerrassaan kestäviä ne on!

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 11 Maalis 2011, 20:27
Kirjoittaja cobra
onko kellää noista pirttisen veljesten pihdeistä? onko hintansa väärtti?

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 12 Maalis 2011, 09:58
Kirjoittaja retku
mulla on mandamit, myydään myös tempona ja pirttisenä. parempi kuin kuikka, mutta huonot ne silti on.

ei oo niin kaarevat kuin kuikan pihdit, mutta silti paaleja vaikea ottaa kuormasta, etenkin jos paalit kiinni toisissaan.

nhk:n pihti on hyvä kun puristaa päistä. paalit kestää enemmän päistä puristelua.
---

toisaalta nyt on metsänosturiin iso kahmari, tulee varmaan ajettua sillä kaikki...

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 12 Maalis 2011, 20:13
Kirjoittaja Wesku
Osku kirjoitti:Ostopäätös näyttäs kallistuvan NHK-grippiin ja siihen isompaan versioon. Oon käyny katsastamassa tuolla keskuksen myyntipisteellä tuota pihtiä ja on ainakin vahvan näköinen. Myyjän mukaan on nivelissäkin pronssihelat eikä rauta rautaa vasten niikun näissä muissa tahtoo olla. Paalien siirtelyyn tuo pihti on yliveto kun siinä ei tartte paalia roikottaa tyhjän päällä vaan voi kääntää paalin alakaaren päälle.
Eipä tarvi muissakaan roikottaa tyhjän päällä. Kääntää paalin siirtoajon ajaksi vaakasuoraan makaamaan leukojen varaan. On lähempänä etuakseliakin... Sinänsä mielenkiintoinen pihti tuo Nhk:n oivallus.

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 16 Syys 2011, 22:36
Kirjoittaja Osku
Ensimmäinen kesä takana NHK-Gripin kanssa ja täytyy sanoa että oli kerrassaan oikea valinta. Eipä tarvinnut teippirullan kanssa täpinöidä paalien kanssa kun noilla pihdeillä niitä käsitteli. Loistava idea että paalia käsitellään päädyistä eikä ulkovaipalta, pysyy muovitkin ehjinä. Paalien lastaus ja purku paalivaunusta on helppoa kun ei tartte tunkea niitä pihdin käpäliä paalin väliin ulkovaipalta missä se muovi on kaikkein helpoin repeämään. Suosittelen muitakin kokeilee hinta/laatu suhde kohallaan!

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 17 Syys 2011, 10:56
Kirjoittaja sirkussonni
O.J. kirjoitti:https://picasaweb.google.com/lh/photo/9aT81tLos038lCscnxd7cZIc7eJubnxTVTMx1Q7cuA4?feat=directlink
Muista en tiedä, mutta Agrimarketin myymät Unigripit ovat kestäneet hyvin 150cm:m paaleja, jäinen paali pysyy pihdeissä.

Tätä pihtiä ei minulle suositeltu, koska sanoin, että paalit painaa helposti yli tonnin, tälle oli muistaakseni valmistajalta suositus max. 900kg!? Sen olisin ostanut, jos olis myyjällä ollut enemmän haluja.

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 17 Syys 2011, 22:19
Kirjoittaja Timppuli
Täältä ainakin ääni MP-Liftin pihdeille! Parhaimmat mitä oon ikinä käyttänyt ja puolitoista vuotta taitaa olla ikää niillä.. Melkeinpä joka toinen päivä noita tulee käytettyä..

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 21 Syys 2011, 11:08
Kirjoittaja arzy
Itellä mp-liftin pihdit kanssa, eikä voi moittia. Saa otettua paalit kuormasta ilman että muovit menee rikki, jos vähänkin on huolellinen. Miten nhk paalipihdillä saa otettua paalit jotka on pysty asennossa. Se on kuitenkin oman näkemyksen mukaan paras tapa säilyttää paalit ja jos pellolla on karkeaa sänkeä, niin muovi menee aika herkästi rikki jos lappeelleen pudottaa.

Re: Paalipihdin hankita

Lähetetty: 23 Syys 2011, 23:30
Kirjoittaja Osku
arzy kirjoitti:Itellä mp-liftin pihdit kanssa, eikä voi moittia. Saa otettua paalit kuormasta ilman että muovit menee rikki, jos vähänkin on huolellinen. Miten nhk paalipihdillä saa otettua paalit jotka on pysty asennossa. Se on kuitenkin oman näkemyksen mukaan paras tapa säilyttää paalit ja jos pellolla on karkeaa sänkeä, niin muovi menee aika herkästi rikki jos lappeelleen pudottaa.
Tuolla nhk-gripillä voi ottaa paalista kiinni miten päin vaan eli pihti lasketaan pystyssä olevan paalin päälle ja puristetaan kiinni, tuossa on vaan se huono puoli että sitä paalia puristellaan ulkovaipalta. Tosin kaikilla muilla pihdeillähän se on vakio juttu.