Etukuormain
Lähetetty: 26 Maalis 2011, 22:49
Mp-Lift 255 vai Isme 160L 6350 valtteriin? Hinta suurin piirtein sama. Suositelkaa...
Jokaisen mielipiteille/ideoille avoin keskustelupalsta, maatalouden eri aiheista. Tule mukaan keskustelemaan. Jollet ole vielä rekisteröitynyt, paina rekisteröidy-tekstiä alapuolella.
http://www.murtola.com/foorum/
Pelkät aisat olis olleet 10000€ tuossa vaan tuli uudet aisat pihaan mutta vaihdetaan vasta harjausten jälkeen uudet paikkaanatoyot kirjoitti:Hinta vähän alle 8000 samalla varusteilla asennettuna. Mikä oli Q55n hinta asennettuna(sinnepäin)?
Melko suuren meinaat laittaa...6350 kirjoitti:Mikä aisojen hintaluokka suunnilleen? Itselle tulee samanlaiseen valtteriin quiken 55, yllätyin miten edullisesti lähti kun ensin alustavasti katsoin hinnan vaan agrin katalookista.
Hintaa oli karvan yli 5000€, tosin siis pelkät aisat (Basic malli). Vois saada 8 tonniin tingittyä sovitteineen ja lohkoineen.atoyot kirjoitti:Hinta vähän alle 8000 samalla varusteilla asennettuna. Mikä oli Q55n hinta asennettuna(sinnepäin)?
Ulottuvuutta haen pikkasen lisää. Kaikki viljat lastaan kuormaajalla. 960:kin oli pikkusen lyhkänen pitkänokkasen Valtran kanssa autoon lastatessa. Katotaan sitte joutuuko tasapainottamaan pakettia vannepainoilla. 960 meni uuden hinnalla...3070 E kirjoitti:
Melko suuren meinaat laittaa...
Tuo 55:nen ole mikään suuri vaan 6320 jonnikkaankin liian pieni ja murtovoimaltaan melko onneton... 55 sopii noihin pitkänokkaisiin valmeteihin mutta johonkin isoon N:nään vähintään 65 ainakin jos meinaa lunta/vastaavaa kuormata hiukankin korkeampiin kärryihin...3070 E kirjoitti:Melko suuren meinaat laittaa...6350 kirjoitti:Mikä aisojen hintaluokka suunnilleen? Itselle tulee samanlaiseen valtteriin quiken 55, yllätyin miten edullisesti lähti kun ensin alustavasti katsoin hinnan vaan agrin katalookista.
Niin joo noiden sovitteiden kanssa voi tulla ongelmia kun deutsissa ainakin quicken sovitteet tulee öljytikun eteen niin ettei siihen pääse käsiksi kunnolla oikeen ollenkaan mutta stollin sovitteissa on oikeen reikä sitä tikkua/korkkia varten ja tälläisiin asioihin suunnittelijat saisivat kiinnittää huomiota ja ostajan myös...matic kirjoitti:Kuinka nuo kuormaajan raudat menee? Mp-Lift suoraan taakse – rajoittaa jo valmiiksi paksu mahaisen valmetin kääntymistä.
Ismessä taitaa koukata yläkautta pääsee pyörä paremmin kääntyyn.
Quicken sovitteet ilmeisesti edelleen tehdään Ranskassa. Ranskalaiset ei yleensä kauheasti huollettavuuteen kiinnitä huomiota.zetor8045 kirjoitti:Niin joo noiden sovitteiden kanssa voi tulla ongelmia kun deutsissa ainakin quicken sovitteet tulee öljytikun eteen niin ettei siihen pääse käsiksi kunnolla oikeen ollenkaan mutta stollin sovitteissa on oikeen reikä sitä tikkua/korkkia varten ja tälläisiin asioihin suunnittelijat saisivat kiinnittää huomiota ja ostajan myös...matic kirjoitti:Kuinka nuo kuormaajan raudat menee? Mp-Lift suoraan taakse – rajoittaa jo valmiiksi paksu mahaisen valmetin kääntymistä.
Ismessä taitaa koukata yläkautta pääsee pyörä paremmin kääntyyn.