Sivu 1/1

Stihl MS 200 teräketjuöljun syötön vika

Lähetetty: 22 Touko 2011, 22:00
Kirjoittaja allu49
Mikä lienee tullut vika 4v vanhaan stihliin, kun teräketjuöljyn tulo alkoi oikutella. Välillä tulee vähä, mutta kun isompaa puuta sahaa, niin ketju jämähtää kiinni. Ollut huollossakin ja siellä käsisyötöllä pelannut, mutta kun sitte laitettiin saha käyntiin ja katottiin tuleeko öljyä, niin eipäs tullutkaan.

Re: Stihl MS 200 teräketjuöljun syötön vika

Lähetetty: 22 Touko 2011, 22:37
Kirjoittaja Jisv
Sama vika oli talvella, putsaus naftalla auttoi hetken, mutta loppujenlopuksi pumppu meni vaihtoon. Tilalle tuli alkuperäistä pykälän tehokkaampi pumppu.

Re: Stihl MS 200 teräketjuöljun syötön vika

Lähetetty: 22 Loka 2011, 11:19
Kirjoittaja puutarhapehtoori
Usein se on vaan paskainen. Irrotus ja hyvä pesu.

Re: Stihl MS 200 teräketjuöljun syötön vika

Lähetetty: 21 Marras 2011, 20:18
Kirjoittaja kaitsur
Jisv kirjoitti:Sama vika oli talvella, putsaus naftalla auttoi hetken, mutta loppujenlopuksi pumppu meni vaihtoon. Tilalle tuli alkuperäistä pykälän tehokkaampi pumppu.
Onko tuohon saatavilla sitten tehokkaampaa öljypumppua?

Sais tulla enempikin öljyä, joskus tuppaa pyörimään kuivana vaikka säätö täysillä.

Re: Stihl MS 200 teräketjuöljun syötön vika

Lähetetty: 22 Marras 2011, 15:59
Kirjoittaja Jisv
Juu saa, alkuperäinen on 50 ja tilalle pistettiin kuuskymppinen. En nyt enää millään muista mitä yksikköä noi luvut kuvas, todennäkösesti millilitroja jotain aikayksikköä kohden. Toimenpide tehtiin stihlin paikallisessa huollossa. Mielestäni tän isomman kanssa saa kylmänkankeaakin öljyä menemään riittävästi läpi.