Sivu 1/1

Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 13:20
Kirjoittaja agroman
Onko kuinka byrokraattinen homma siirtää peltotien linjausta? Tällä hetkellä peltotie kulkee kahden reilun hehtaarin kokoisen pellon läpi ja haluaisin siirtää peltotien kulkemaan toisen pellon laidalle kulkemaan ojan viertä ja mäkeä pitkin, jotta saisin nämä lohkot yhdistettyä, se helpottaisi viljelyä aika paljon.

Tie ns. karttatie, jota pitkin saa kulkea kuka vaan, mutta tarkoituksella pidetty sen verran huonossa kunnossa, ettei siitä autolla voi ajaa, koska tie kulkee talon pihan läpi.

Tien siirtäminen ei vaikuttaisi kenenkään kulkemisiin, eikä siirrettynä haittaisi, vaikka siitä aijaisi muutkin autolla tms, kun tie ei enää kulkisi pihan läpi.

Tiellä on viime vuosilta melko riitaisa historia, kulkuoikeuksista ollaan oltu hovioikeudessa asti..

Ongelmana on yksi naapuri, joka varmasti vastustaa tien siirtämistä, mutta voiko asian hoitaa jotenkin, ettei häneltä tarvitsisi kysyä mitään..

Jos omin luvin alkaa jotain tekemään, pääsee varmuudella oikeuteen :D

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 14:24
Kirjoittaja Jari
agroman kirjoitti:Onko kuinka byrokraattinen homma siirtää peltotien linjausta? Tällä hetkellä peltotie kulkee kahden reilun hehtaarin kokoisen pellon läpi ja haluaisin siirtää peltotien kulkemaan toisen pellon laidalle kulkemaan ojan viertä ja mäkeä pitkin, jotta saisin nämä lohkot yhdistettyä, se helpottaisi viljelyä aika paljon.

Tie ns. karttatie, jota pitkin saa kulkea kuka vaan, mutta tarkoituksella pidetty sen verran huonossa kunnossa, ettei siitä autolla voi ajaa, koska tie kulkee talon pihan läpi.

Tien siirtäminen ei vaikuttaisi kenenkään kulkemisiin, eikä siirrettynä haittaisi, vaikka siitä aijaisi muutkin autolla tms, kun tie ei enää kulkisi pihan läpi.

Tiellä on viime vuosilta melko riitaisa historia, kulkuoikeuksista ollaan oltu hovioikeudessa asti..

Ongelmana on yksi naapuri, joka varmasti vastustaa tien siirtämistä, mutta voiko asian hoitaa jotenkin, ettei häneltä tarvitsisi kysyä mitään..

Jos omin luvin alkaa jotain tekemään, pääsee varmuudella oikeuteen :D
Jos omalla maalla siirrät eikä siitä kenellekään mitään haittaa, siitä vain. Kyselemättä täällä on siirrelty tuollaisia peltoteitä, itse siirsin puolitoista kilometriä omien ja vuokramaiden laitaan. Jäi toiselta laidalta oja pois kun tein valtaojan 3m:n suojakaistalle, samalla käytössä oleva peltomaa lisääntyi.

Tie yleensä paranee siirrossa...

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 15:54
Kirjoittaja Rubinjo
Ja jos maanmittareilta alkaa kyselemään, niin löytyy taatusti syy miksi kaikkia mahdollisia tahoja olisi infottava ja järjestettävä tietoimistus yms.

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 16:30
Kirjoittaja jarska
Rubinjo kirjoitti:Ja jos maanmittareilta alkaa kyselemään, niin löytyy taatusti syy miksi kaikkia mahdollisia tahoja olisi infottava ja järjestettävä tietoimistus yms.
No minäkin voin kertoa syyn, niin ei tarvi maanmittaria vaivata. Eihän se naapuri sitä hyväksy, sillä on kulkuoikeus just siinä mihin se on määritelty. Vaikka tekisit asvalttitien omin kustannuksin, niin se ei välttämättä käy naapurille. Toki varmasti ajelisi hymyssäsuin uutta tietä, vaan annas olla, jos otat "vanhan" tienpaikan viljelyskäyttöön niin riita on valmis. Kaikkein paras vaan kysyä sieltä maanmittauslaitokselta, vallankin kun ennenkin on jo riidelty.

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 16:48
Kirjoittaja Rubinjo
jarska kirjoitti: Kaikkein paras vaan kysyä sieltä maanmittauslaitokselta, vallankin kun ennenkin on jo riidelty.
Mut kun tyhjän saa pyytämättäki.
Ts. tie jää siirtämättä. :)

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 17:42
Kirjoittaja agroman
Itsekseni pohtinut minkä asteinen rikos se on, jos omin luvin tekee uuden ja tekee vanhan tien pelloksi..

Järjellä ajateltuna kenellekään ei pitäisi olla mitään asiaa vastaan, eikä olekaan kuin tällä yhdellä, joka on jo 10 vuotta eri naapurien kanssa riidellyt ja pari kertaa oikeudessakin ollut, mutta aina hävinnyt. Viimeksi yritti kieltää kulkuoikeuden yleiseltä tieltä, joka kulkee maidensa läpi.. Kyseinen peltotie on tavallaan samaa tietä, mutta ajokelpoinen osuus päättyy pihalleni.

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 17:47
Kirjoittaja Agriduunari
agroman kirjoitti:
Tie ns. karttatie, jota pitkin saa kulkea kuka vaan, mutta tarkoituksella pidetty sen verran huonossa kunnossa, ettei siitä autolla voi ajaa, koska tie kulkee talon pihan läpi.
Tuollaista kuin karttatie ei ole olemassa. Karttatieksi ymmärretään tie joka piirretty karttaan ja jota jokaisen on lupa käyttää. Tämmöistä ei ole olemassa.

Tiet on joko valtion omistamia maanteitä, kuntien ylläpitämistä katuja tai yksityisten ylläpitämistä yksityisteistä.

Yksityistiet on jaettu kolmeen ryhmään: kiinteistöjen omat tiet, sopimustiet
ja toimitustiet.

Omat tiet ovat kiinteistön omaa tarvetta varten perustettuja teitä, jotka sijaitsevat maanomistajan omilla mailla. Omiin teihin vain maanomistajalla on käyttöoikeus.

Sopimustiet ovat sopijaosapuolten ylläpitämiä teitä. Maanomistajat tai muut tien käyttäjät voivat tehdä keskinäisen sopimuksen tien käytöstä tai sen rakentamisesta.

Toimitustiet ovat jossakin virallisessa toimituksessa perustettuja teitä. Näitä ovat yleisimmin yksityistielain mukaisessa tietoimituksessa perustetut tiet. Tieosakkaat tai kunta ovat voineet myöhemmin antaa tienkäyttöoikeuksia myös muille kuin toimituksessa mainituille kiinteistöille.

Jotta voidaan tietää, kenellä on lupa käyttää ”karttatietä”, pitää ensin tietää tien syntyhistoria.

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 17:50
Kirjoittaja Sepe
Agriduunari kirjoitti: Jotta voidaan tietää, kenellä on lupa käyttää ”karttatietä”, pitää ensin tietää tien syntyhistoria.
Ja tämähän selviää maanmittaustoimistossa...

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 19:42
Kirjoittaja Carnivor
Agriduunarille kiitoksia erinomaisesta selvityksestä. Meillä naapurilla on parhaillaan menossa tuollainen peltotien siirto-operaatio. Maanmittaustoimiston kanssa ei ollut mitään isoa pyrokratiaa, mutta en tiedä miten maataloushallinon kanssa onnistuu tukioikeuden siirto.

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 07 Syys 2012, 20:35
Kirjoittaja SS
Juu meillä kävi niin, että illalla topattiin kahden puolen ojaa ja juteltiin siinä niitänäitä, ja myös semmoisesta montasataa metriä pitkästä rasitetiestä, josta pääsin ladolle ja yhdelle lohkolle, että eikös se olisikin hyvä et oikaistaisiin tuolta mettänreunasta suoremmin, tulis tosta pellolta edelleen, minä siinä, että juu no varmaan se olis hyvä, mut pitäskö joku tietoimitus tai muu semmoinen tehdä ensin, no siihen sitten todettiin, et joo hyvähän se olisi selvittää.

Seuraavana aamuna postia hakiessa huomasin, että oli jo paluuauralla kynnetty tie ja ojat poikittain yli.

Kai se pitäs joku rasitteen siirto tai muu semmoinen tehdä. Jos ja kun jaksais.

-SS-

Re: Peltotien siirtäminen

Lähetetty: 09 Syys 2012, 21:31
Kirjoittaja aurajokilaivuri
http://www.kko.fi/tulostus/47131.htm

Eli siis

1) siirrosta ei saa aiheutua huomattavaa haittaa tien käyttäjille,

2) nykyisestä linjauksesta pitää syntyä haittaa (vähäisempikin haitta riittää, ei tarvitse olla huomattavaa)

3) tietä tai haittaa koskevien olosuhteiden pitää olla jollain tavalla muuttuneet ja tien siirtoa vaativan on näytettävä myös tällainen olosuhteiden muutos.


Tältä pohjalta kun lähtee niin saa myös oikeudessa pitävän siirron.