Sivu 1/1

Hyvät neuvot olis tarpeen (Marjapensas-viljely)

Lähetetty: 03 Tammi 2006, 19:10
Kirjoittaja JyväPaavo
Olisi tarkoitus laittaa muutama hehtaari marjapensaille tms. Kriteerinä on halpa perustaa, ei tarvi paljoa huomiota ja sadonkaan ei ole niin väliä.
nimim. Tukipoliittiset syyt. :wink:
Paikka on hieman päiväntakanen rinne ja maalaji on savi.

Lähetetty: 03 Tammi 2006, 21:08
Kirjoittaja MB TRAC
Suosittelen, ehdottomasti muovipenkkiin :wink:
Meillä oli reilut 30v mansikkaa mutta 2002 tais olla viimeiset myynnissä.
Savimaassa kaikkien yllätykseksi kasvoi hyvin.
Vaatimuksesi sen karsivatkin, joten laita mustaherukalle jos helpolla pitää saada riittävä taimitiheys.Punaherukassa ei ole ikinä korjuuongelmia.
Herukalla korjuukustannus sama kuin teollisuuden ostohinta :!:

Mustikka/puolukka vaatii kalliin turvepenkin, kilohinta vielä arvailua,kuitenkin kohtuullinen.

Itse laitoin 2HA karviaista muutama vuosi sitten, ruukkitaimet kalliita ja pistokkaista suurin osa kuolee=jatkuvaa paikkaamista keväät.
Sadonkorjuukin sujunut salaa, viimesadon määrä 2 litraa.

Lähetetty: 03 Tammi 2006, 22:05
Kirjoittaja spider
MB TRAC kirjoitti:...atkin, joten laita mustaherukalle jos helpolla pitää saada riittävä taimitiheys.Punaherukassa ei ole ikinä korjuuongelmia.
Herukalla korjuukustannus sama kuin teollisuuden ostohinta :!: .
Aika hyvin on onnistunut markkinointi, jos myyntihintaa herukalle (varsinkin musta) on onnistunut saamaan korjuukustannusten verran. :evil:
Tunnen muutamia herukkaisäntiä, jotka ovat syksystä asti syöneet mustaherukkapuuroa, rupeaa kuulemma maistumaan yksitoikkiselta.
(Ei mennyt kaupaksi marjan marjaa) Itsellä meni kaikki kaupaksi, mutta latin latia ei ole vielä maksuksi näkynyt, toiveissa olisi ensi kesäksi. tiedä sitten. :?:

Muuten anna mennä vaan herukan perustamiskustannus ostotaimilla peruskalkitukset ja -lannoitukset sekä työmenekki huomioon ottaen noin 7000,00 erppoa / hektaari. :lol: :lol: :lol:

Lähetetty: 04 Tammi 2006, 10:17
Kirjoittaja perfekt
Mansikkaa ollut aiemmin neljännes hehtaari ja juuri muovissa.

Marja hommissa varmaan mahdollisuuksia jos ei kovin työtä tai sen teettämistä pelkää,,,,

Jyväpaavolle voisi sopia ?,,,,

Pistokkaista vanhalla perunan istutuskoneella kylvöistutus ja ilman muovia....

5 sentin pätkiä vaan vakoon ja odotella kasvua.

Ainakin tukiehdot luulisi täyttyvän

Lähetetty: 04 Tammi 2006, 22:39
Kirjoittaja MB TRAC
Paikka missä kuvasin Joonaksen,3 luomuviljelijää. Pakkasmarja osti heiltä kun soittivat vuoronperään..... joka vuosi hankalampaa,heillä oli ainakin tarkoitus laittaa reilut 100HA mutta epäilen suuresti :!:

Tarviikin kysyä saivatko rahansa.
Ostivat muistaakseni hieman taimia,nyt leikaten pistokkaita.


Pensasmustikalla taitaa alla kalleimmat perustuskulut :?:

Karviainen mukavan hidaskasvuinen,tärkeintä saada pysymään tikut vihreänä.
Sillä ei pitänyt olla tuholaisiakaan....

Lähetetty: 05 Tammi 2006, 09:13
Kirjoittaja O.J.
Jos en muista aivan väärin, niin herukan juuristo kuulemma menee salaojaputkiin saakka ja ne on aukaistava painehuuhtelukalustolla vuosittain/lähes vuosittain.

Lähetetty: 06 Tammi 2006, 20:16
Kirjoittaja JyväPaavo
Jotain ny vaan tarttee keksiä sen penkan suhteen, ikävän jyrkkä eikä yläpäässä
edes tasannetta. Mistähän tämän netin ihmeellisestä maailmasta löytyis pinta-ala tuet eri kasveille?
Täytyy olla avoin kaikille vaihto ehdoille